Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníAnděl 2009: žánrové ceny rozdány, na hlavní kategorie dojde v sobotu

13.4.2010 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: novinky
V pražském kulturním centru Novodvorská byly včera večer uděleny ceny Akademie populární hudby Anděl v žánrových kategoriích. Mezi oceněnými se objevují loňská alba od skupin Květy, Green Smatroll, Jaromíra Honzáka, BraAgas, Žamboši, projektů Mythematica, BPM a kapely Negative Face.

Vítězové žánrových kategorií

Alternativní hudba: Květy - Myjau
Ska & Reggae: Green Smatroll - Rude Jazz
Jazz & Blues: Jaromír Honzák Quintet – Little Things
World music: BraAgas – Tapas
Folk & Country: Žamboši - Přituhuje
Elektronická hudba: Mythematica - Mythematica
Hip-hop: BPM - Horizonty
Hard & Heavy: Negative Face - Garden Of Wishes

Tím ale oceňování zdaleka nekončí. V sobotu bude následovat vyhlášení vítězů v hlavních kategoriích, které proběhne v pražské Incheba Areně a v přímém přenosu bude odvysíláno televizí Nova. S nominacemi ve třech kategoriích má největší šance na zisk některé z cen skupina Charlie Straigt, se dvěma ji následují Aneta Langerová, Monkey Business a Xindl X.

Cesta k cíli pro Anděly rozhodně nebyla jednoduchá. Kritika se na pořadatele snesla už po nominačním hlasování, v nemž členové 120-tičlenné akademie zvolili pro každou z hlavních kategorií pětice nominovaných. Z nich totiž organizátoři vyselektovali pro každou kategorii trojici užších nominací.

Ačkoliv při jejich výběru podle tiskového prohlášení „pořadatelé oslovili umělce postupně dle získaných bodů v prvním kole a teprve v případě, že někdo by se galavečera nemohl zúčastnit, tak se obrátili na dalšího vpořadí“, právě živé vystoupení na ceremoniálu - vyjma kategorií objev a videoklip roku – mělo původně být jednou z podmínek pro zařazení do užších nominací a potažmo i případný zisk ocenění.

To by tedy v praxi znamenalo, že by interpret, který se z jakéhokoliv důvodu nemůže nebo nechce vyhlášení zúčastnit, byl automaticky vyařazen a cenu nemohl získat. Tím organizátoři popřeli princip oceňování nejlepších desek a Anděly de facto přetransformovali v soutěž kapel. Kritické hlasy tak vedly k vyjmutí této podmínky z pravidel a tedy i k dodatečné úpravě již zveřejněných nominací. Koruna tomu všemu byla nasazena, když se na Apríla na webových stránkách cen objevil příspěvek s nadpisem „Andělé jsou svátkem branže“.

Mimo sedmi hlavních kategorií bude rovněž vyhlášena osobnost, která vstoupí do Síně slávy, a nejprodávanější deska minulého roku.

Připomeňme, že návrat Andělů do halového prostředí přichází po dvou letech. Akademie se také vrací k závěrečnému hlasování v přímém televizním přenosu, jako tomu bylo před několika roky. Během ceremoniálu, který bude moderovat Tereza Pergnerová, na živo vystoupí většina nominovaných a jako hosté kapely Die Happy a Elán.

Nominace v hlavních kategoriích

Zpěvák roku:
Petr Kolář - Akusticky v Karlíně
Tomáš Klus - Hlavní uzávěr splínu
Jarek Nohavica - V Lucerně

Zpěvačka roku:
Aneta Langerová - Jsem
Ewa Farna - Virtuální
Klára Vytisková - Pocta Zuzaně Navarové

Skupina roku:
Kabát - Po čertech velkej koncert
Monkey Business - Twilight Of Jesters
Vypsaná fixa - Klenot

Album roku:
Charlie Straight - She's a Good Swimmer
Monkey Business - Twilight Of Jesters
Miro Žbirka - Empatia

Skladba roku:
Aneta Langerová - V bezvětří
Mandrage - Hledá se žena
Xindl X - Anděl

Objev roku:
David Deyl - Hlavolam
Charlie Straight - She's a Good Swimmer
SunFlower Caravan - SunFlower Caravan

Videoklip roku:
Charlie Straight - Platonic Johny
Toxique - Honey
Xindl X - Anděl
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Andel-2009-zanrove-ceny-rozdany-na-hlavni-kategorie-dojde-v-sobotu~13~duben~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;
www odkazy
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.