muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníJarní Respect Plus zahájí Tanya Tagaq a Tony Allen

30.1.2009 | Autor: redakce | sekce: novinky

Tanya Tagaq


Agentura Rachot potvrdila první letošní koncerty cyklu Respect Plus, který v pražském Paláci Akropolis představuje aktuální objevy i legendy world music. Sérii zahájí 18. února kanadská zpěvačka Tanya Tagaq, která vystoupila už na loňských festivalech Respect a Colours of Ostrava, a týden poté dojde na přeložený koncert Tonyho Allena.

Tanya Tagaq se do Česka vrátí se svým futuristickým pojetím hrdelního zpěvu za doprovodu elektroniky a cella. Zpěvačka, která mimo jiné hostovala na albu Medulla i na turné islandské zpěvačky Björk, předvádí zcela nový druh vokální magie. Pochází z etnika kanadských Inuitů-Eskymáků a navazuje na zpěvy, jimiž si kdysi ženy krátily dlouhé polárním noci. Inuitský hrdelní zpěv, který měl původně roli společenské hry, zní uším Evropana jako milostné výkřiky. Na koncertu představí aktuální album Blood, na kterém hostuje Mike Patton a kanadský rapper Buck 65.

Tony Allen položil společně s Felou Kutim základni kameny afrobeatu a dodnes patři k nejuznávanějším a nejvytíženějším bubeníkům. Je nestárnoucím hudebním katalyzátorem, který byl od 60.let do současnosti vždy ve správnou chvíli na správném miste. Fela Kuti o něm kdysi prohlásil, ze hraje jako pět bubeníku najednou, Brian Eno ho zase považuje za nejlepšího žijícího bubeníka vůbec. Svá první samostatná alba natočil ještě v dobách, kdy byl druhým kapelníkem sestavy Fela Kuti & Africa 70s, se kterými natočil na 30 desek. V roce 1978 se osamostatnil a od 80. let žije v Londýně a v Paříži, kde spolupracoval mimo jiné s Air, Jarvisem Cockerem nebo Charlote Gainsbourg. V roce 2006 byl potom bubeníkem Albarnova projektu The Good, the Bad & the Queen.

Mezi dalšmími interprety, kteří se zdejšímu publiku přijedou představit, potom figuje albánské uskupení Jonianet (23.3.) a populární balkánská dechovka Fanfare Ciocarlia (23.4.).

Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti Ticketpro.

Respect plus:

18/02 Tanya Tagaq - Palác Akropolis
25/02 Tony Allen - Palác Akropolis
23/03 Jonianet - Hlahol
23/04 Fanfare Ciocarlia - Palác Akropolis
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/novinky/Jarni-Respect-Plus-zahaji-Tanya-Tagaq-a-Tony-Allen~30~leden~2009/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.