Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníRespect přiváží další hvězdy world music: Gotan Project, Fanfare Ciocarlia a Magnifico

6.1.2011 | Autor: redakce | sekce: novinky
Festival Respect se v tomto roce uskuteční 11. a 12. června tradičně na pražském ostrově Štvanice. Do té doby jeho organizátoři stihnou uspořádat ještě několik samostatných klubových koncertů. Už za dva týdny se do Paláce Akropolis vrátí kapela Fanfare Ciocarlia, koncem měsíce na ni svým vystoupením naváže Magnifico a v únoru v Divadle Archa respektovaný Gotan Project.

Rumunská dechovka Fanfare Ciocarlia bývá označována za vůbec „nejrychlejší dechovku na světě“. Skupina pochází z vesnice Zece Prajini, která leží na severovýchodním okraji Rumunska, u samých hranic s Moldávií. Jak ostatně i sami Fanfare Ciocarlia dokazují, ve srovnání se středoevropskou podobou dechovky hýří tento žánr na východě Evropy úplně jinými rytmy, barvami i temperamentem: hrají v závratném tempu, jejich hudba je intoxikovaná ohnivým vínem, po domácku pálenou rakijí a romským feelingem. Do Prahy se skupina vrátí po necelém roce; vystoupí 20. ledna v Paláci Akropolis. (více v tiskové zprávě)


Vlivy balkánské dechovky, avšak v modernějším pojetí, se promítají i v hudbě slovinského zpěváka Magnifica a jeho skupiny Turbolentza. „Balkán“ míchají s westernovými vlivy, funkem, discem, elektronikou a jak podotýkají pořadatelé, i „humorem a nadsázkou ve stylu Borata“. Magnifico, vlastním jménem Robert Pešut, totiž balancuje na hraně mezi vážnou tváří a ironickým úšklebkem. Když například v roce 2002 připravoval slovinskou soutěžní píseň pro Eurovizi, výsledkem byl mezinárodní skandál: skladbu Samo lijubezen totiž dle jeho pokynů zpívalo trio transvestitů a po protestech homofobních Slovinců proti gayům následovala vášnivá debata v parlamentu, která měla odezvu i na půdě EU. Magnifico vystoupí 30. ledna v Paláci Akropolis. (více v tiskové zprávě)

Jedním z nejočekávanějších koncertů na poli wold music je chystané vystoupení francouzských Gotan Project. Pařížská skupina začala koncem 90. let budovat most mezi klasickou podobou žánru s akustickými nástroji na jedné a dubem na druhé straně a hned prvního alba prodala přes milion kusů. V  kategorii dnes světově úspěšného electrotanga patří k průkopníkům i hvězdám první velikosti; vystupovali v pařížské Olympii, vídeňské Opeře a v Hollywood Bowl v Los Angeles. Před necelým rokem vydali nové album Tango 3.0, které přijedou představit 25. února do pražského Divadla Archa. (více v tiskové zprávě)

Fanfare Ciocarlia, Praha – Palác Akropolis, 20. 1. 11
Magnifico, Praha – Palác Akropolis, 30. 1. 11
Gotan Project, Praha – Divadlo Archa, 25. 2. 11
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Respect-privazi-dalsi-hvezdy-world-music-Gotan-Project-Fanfare-Ciocarlia-a-Magnifico~06~leden~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.