Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníV červenci proběhne 18. ročník festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice

27.5.2010 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy
Malebné jihomoravské město se po roce opět roztančí festivalem. Od čtvrtka 8. do neděle 11. července proběhne v Boskovicích 18. ročník unikátního festivalu pro židovskou čtvrť. Akce proslula nejen kvalitní „nekomerční“ nabídkou hudby, výstav, divadelních představení, filmů či autorských čtení, ale především poklidnou atmosférou a dobrým zázemím, které si užívají i rodiny s malými dětmi. Za sedmnáct let svého trvání získal festival renomé nejen u svých stálých návštěvníků, ale i u odborné kritiky.

Boskovický festival, na rozdíl od jiných, probíhá v celém městě a v tom spočívá jeho výjimečnost. Letošní ročník festivalu opět nabídne širokou škálu kulturních lahůdek. Můžete se těšit na koncerty v amfiteátru letního kina, jazzovou scénu v zámeckém skleníku, další hudební scénu za muzeem, odpolední divadla na hradě a ve farské zahradě, promítání v kině Panorama i v amfiteátru, komornější koncerty v synagoze, cyklovýlet, nonstop DJs scénu na palouku před hradem a další překvapení.

Programovou novinkou bude například scéna s názvem Blues Alive Boskovice 2010. Již minulý rok se totiž dramaturgie šumperského festivalu podílela na boskovickém festivalu s velice příznivým ohlasem. Proto se organizátoři rozhodli dlouhodobě dobré vztahy Unijazzu s festivalem Blues Alive letos zoficiálnit
a výsledkem bude samostatný čtvrteční bluesový koncert, který obohatí jak boskovickou přehlídku, tak také zpříjemní očekávání věcí příštích tradičním návštěvníkům Blues Alive v Šumperku.
Boskovice nabízejí i další zajímavá místa a řadu krásných zákoutí. Židovský hřbitov bude během festivalu veřejně přístupný, v synagoze je k vidění stálá expozice věnovaná židovské čtvrti. Až si budete potřebovat odpočinout, nezapomeňte navštívit třeba Literární čajovnu nesoucí jméno slavného boskovického rodáka Hermana Ungara s přilehlou kafírnou.

Festival je věnován propagaci jedinečné urbanistické památky v tomto jihomoravském městě – židovské čtvrti. Velkému zájmu se těší komentované prohlídky této části města.

Naučná stezka židovskou čtvrtí města skrývá téměř třicet významných památek. Na prohlídce je k vidění např. nedávno zrekonstruovaná synagoga, mikve, brána z roku 1753 nebo pamětní desky Hermana Ungara či Ignáce Ticha. Šedesát minut plných historie boskovických Židů, vše v přítomnosti mlčenlivých architektonických dokladů o staleté segregaci jednoho národa.

Z PROGRAMU:

Hudba
Ve čtvrtek 8. července festival zahájí klezmer band Trombenik a v průběhu festivalu dále vystoupí izraelská skupina Midnight Peacocks hrající circus-core, tedy hudbu na pomezí hard-core, orientu a kabaretu, energií nabití průkopníci inteligentního hip-hopu skupina WWW, česká legenda rockové hudby Vladimír Mišík & ČDG, našlápnutí Tata Bojs, reggae kapela Švihadlo, Živé kvety, Traband, největší objev loňského ročníku šumperského festivalu Blues Alive – duo Abigail Ybarra, Ty Syčáci, MCH Band, písničkářky Terezie Palková, Karolína Kamberská (Sestry Steinovy) a Jana Šteflíčká, slovenské duo Romanika, Gaffa, Lu, Jindra Holubec, Night (Londýn/Praha), skupina Květy, Maso, Musica Ad Tabulam, na česko-německé jazzové scéně se objeví Ondřej Štveráček Trio, Krajňák/Fečo/Hejnic modern jazz trio, The Aspergers, Wrgha POWU orchestra, r.ren (D), Benneis Quartett (D), Scrootch Trio (D)
a Hartmann & Brunn (D). Na scéně Blues Alive Boskovice 2010 se představí slovenští Bonzo & Resonators (SK), Hanka Dundrová & The Kids, Justin Lavash (UK) a vítěz Blues Aperitiv 2010.

Divadla
Letos se můžete opět těšit i na velmi pestrou nabídku divadel. V příjemném prostředí hradu a farské zahrady se představí: Divadlo COMMEDIA Poprad, Ztracená existence, Vlkabaret, Zkouška sirén, performer Jakub Folvarčný, žonglérské duo Bratři v tricku, divadlo Kulich, soubor Tatíček Lojza
a divadelní soubor Kurva Pražák.

Filmy
Kino Panorama:
Profil Vojtěcha Jasného – Touha (Československo, 1958, 90 min), Všichni dobří rodáci (Československo, 1968, 115 min), krátké a dokumentární filmy
Zločiny komunismu I. – Katyň (Polsko, 2007, režie: Andrzej Wajda, 117 min)
Zločiny komunismu II. – Mlynáři od Babic (Česká republika, 2009, režie: Marcel Petrov, 57 min.)
Zapomenuté transporty I. - IV. – Nebeští jezdci (Československo, 1968, režie: Jindřich Polák, 92 min), Nedodržený slib (Slovensko / Česko / USA, 2009, režie: Jiří Chlumský, 129 min), Osadné (Slovensko, 2009, režie: Marko Škop, 63 min)
Filmové školy uvádějí – Filmy FAMU, VŠMU Bratislava, VOŠF Zlín, SVOŠF Písek

Letní kino (závěrečný film):
Bílá stuha (Rakousko / Německo / Francie / Itálie, 2009, režie: Peter Haneke, 144 min)

Výstavy fotografií
Muzeum Boskovicka
hlavní sál: Jan Kubíček, fotografie z let 1948-1985
akráda: Markéta Kubačáková
Synagoga
Ladislav Sitenský, Stálá Expozice židovské čtvrti

Boskovice, Boskovice - různá místa, 8. - 11. 7. 10
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/V-cervenci-probehne-18-rocnik-festivalu-pro-zidovskou-ctvrt-Boskovice~27~kveten~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.