Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníPalác Akropolis navštíví The Ukulele Orchestra of Great Britain

6.5.2016 | Autor: Zuzana Macháčková | sekce: novinky
The Ukulele Orchestra of Great Britain se po dvou letech vrací do Paláce Akropolis, aby znovu předvedli Praze svoji drnkací euforii. Nejslavnější soubor hráčů na ukulele na celém světě baví fanoušky už od poloviny osmdesátých let osobitými coververzemi, které převracejí zažité představy o hudebních žánrech. Ve svém repertoáru mají skladby od Čajkovského přes Davida Bowieho až po Nirvanu. The Ukulele Orchestra of Great Britain zahrají 9. května na večírku EuroConnections.

Kdo zažil jednou, musí vidět znova. A kdo ještě neviděl, tak ať neváhá ani chvíli. O ukulele se říká, že je to „bonsaj kytary“ a je trochu směšné, když ho ale vezmou do ruky skuteční mistři, přestanete se mu posmívat. Smát se ale vlastně nepřestanete, protože když na pódium nastoupí The Ukulele Orchestra of Great Britain, tak je dobrá nálada zaručena. A můžou hrát klasiku, punk nebo melodie ze spaghetti westernů. Zapomeňte na termíny jako dobrý vkus nebo kýč, osmičlenný tým The Ukulele Orchestra of Great Britain přiváží do Paláce Akropolis unikátní koncertní zážitek.

Navštívili všechny kontinenty, vystupovali v Royal Albert Hall či v opeře v Sydney, ale zahráli si i na rockovém festivalu v Glastonbury. Jejich desky bodují v žebříčcích, skladby doprovází seriály či filmy a jsou také častými hosty britských televizních stanic. Shrnuto a podrženo: slavnější těleso hráčů na ukulele než The Ukulele Orchestra of Great Britain patrně neexistuje. Když ho v polovině osmdesátých let zakládal Uke Richie Williams, dali si za cíl „změnit náhled veřejnosti na ukulele“ a o tři dekády později se dá říct, že jeho mise byla splněna na sto procent. UOGB jsou dnes tak slavní, že jejich pověst zrodila i jejich vlastní revival (The United Kingdom Ukulele Orchestra), který se snažil na jméně kapely přiživit. Po zásahu soudu museli ale přestat koncertovat.

Ačkoliv The Ukulele Orchestra skládá i vlastní skladby, největší proslulosti soubor dosáhl díky svérázným coververzím, které mají daleko k pokusům  „na první dobrou“. Mezi koncertní stálice patří Wuthering Heights od Kate Bush přepracovaná do swingové podoby, nebo punková klasika Anarchy in the UK zahraná ve stylu Simona a Garfunkela. Pro punk mají ostatně velkou slabost - letos slavili úspěch s albem Pretty Girls - 20th Century Punk Classics, kde překopali další klasiky od The Undertones až po The Clash.

Filosofie The Ukulele Orchestra of Great Britain stojí na myšlence šíření radosti z hudby. Podtrhuje ji i fakt, že virtuózové se zkušenostmi z prestižních orchestrů se na pódiu neberou smrtelně vážně a vedle výletů do světa vážné hudby tak dojde i na komediální gagy, jako když pět členů kapely hraje spolu na jediný nástroj.

9. května zažije Palác Akropolis s The Ukulele Orchestra of Great Britain drnkací extázi.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Palac-Akropolis-navstivi-The-Ukulele-Orchestra-of-Great-Britain~06~kveten~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.