Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníPetr Zuska a Jen Shyu. Klasické se potkává s experimentálním, baletní s jazzem.

20.4.2016 | Autor: PR | sekce: novinky
Umělecký ředitel Baletu Národního divadla Petr Zuska a newyorská jazzmanka Jen Shyu se poprvé a naposledy potkají v Paláci Akropolis v Praze. 27. dubna se odehraje další představení unikátního projektu Prague-New York Effects. Vystoupí v něm jeden z nejvýraznějších českých umělců Petr Zuska a zástupkyně newyorské jazzové scény Jen Shyu. Projekt Prague-New York Effects, který vznikl z iniciativy Českého centra New York, bude v červnu dále pokračovat spoluprací progresivního českého choreografa a tanečníka Jiřího Bartovance a zpěvačky z okolí divadelního režiséra Roberta Wilsona Helgy Davis.

Projekt Prague-New York Effects vznikl z iniciativy Českého centra New York. Cílem je setkání dvou umělců z odlišného kulturního kontextu, sociálních tříd i odlišných etnik. Ale vždy s ohledem na co největší kvalitu samotných umělců. Unikátnost projektu vězí v neopakovatelnosti události. Odehraje se vždy jen jedno představení na obou kontinentech. V případě Petra Zusky a Jen Shyu proběhne česká premiéra a derniéra zároveň 27. dubna na hlavní scéně Paláce Akropolis.

Petr Zuska je od roku 2002 uměleckým šéfem Baletu Národního divadla v Praze. Na scéně jako tanečníka jej diváci mohli spatřit naposledy 14. ledna 2014 v baletu Anna Karenina. Po dvou letech se diváci dočkají, neboť kvůli projektu Prague-New York Effects překračuje hranici a vrhá se doprostřed taneční akce. Tentokrát jako nezávislý tvůrce, choreograf, tanečník, umělec, hledající nové impulsy, nový svébytný jevištní jazyk.

Společně s Jen Shyu vytváří dokonalou symbiózu dvou protikladných tvůrčích sil. Jen Shyu, dcera asijských imigrantů, je newyorská experimentální jazzová vokalistka, skladatelka a multi-instrumentalistka, která vystupuje v prostorech jako Carnegie Hall, Lincoln Center, Brooklyn Academy of Music nebo Blue Note. Newyorský tisk ji označil za jednu z nejvíce osvěžujících protagonistek tamní vokální scény s přídavkem nejtajemnější. Jen Shyu si do Prahy přiveze exotické strunné nástroje jako čínskou dvoustrunnou Erhu, korejský Gayageum a Taiwan Moon Lute.

Projekt vznikl za podpory Českého Centra New York ve spolupráci s Palácem Akropolis a pod záštitou velvyslance České republiky v USA Petra Gandaloviče a velvyslance Spojených států amerických v České republice Andrew Schapiro.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Petr-Zuska-a-Jen-Shyu-Klasicke-se-potkava-s-experimentalnim-baletni-s-jazzem~20~duben~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.