Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníReakce z redakce 2009: výhled do roku 2010

15.1.2010 | Autoři: Milan Bachan, Karol Baňas, Filip Drábek, Lukáš Janičík, Jan Kocur, Ladislav Řehounek, Adam Vopička | sekce: publicistika

Rok 2009 je úspěšně pohřben a stejně jako na ty předchozí si i na tento posvítíme v naší redakční rekapitulaci. Tu jsme se tentokrát rozhodli pojmout formou ankety, v níž autoři, s jejichž články se na našich stránkách můžete setkávat, dostali za úkol vypořádat se se šesti tématy.

Zrekapitulovali jsme zlomy, objevy, alba, koncerty i zklamání uplynulého roku a dostáváme se k poslednímu bodu naší výroční rekapitulace. Ten by se dal charakterizovat prostou otázkou: Jaká jsou očekávání našich redaktorů od roku 2010? Někteří poodhalují své prognózy, jakým směrem se bude dění ve světě hudby ubírat, jiní zase prozrazují, na jaká nová alba se těší.Milan Bachan

Začína sa nová dekáda. To, čo nového so sebou prinesie si netrúfam ani len odhadovať. Dúfam, že to nebude taká šialenosť, ako dancefloor na začiatku rokov deväťdesiatych (osobne to nemusí tom byť ani niečo ako nu-metal spred desiatich rokov). Čo sa týka albumov - vždy najviac prekvapí niečo čo človek nečaká. Ale tak trochu som zvedavý na nových MGMT (ako sa vyrovnajú s tlakom veľkých očakávaní) a tiež nových Gorillaz, keďže podľa vyhlásení Damona Albarna to má byť odpoveď na Superstar a X-faktor. V zozname na last.fm už mám pomerne dosť veľa koncertov, ktoré chcem v tomto roku vidieť. Najviac ma ale teší, že sa uskutoční ďalší ročník Pohody.
Karol Baňas

Ako som spomínal v prvom bode, očakávam prudký vzostup indie rocku, ktorý tým pádom až taký indie asi nebude, zároveň sa však nepochybne bude držať i súčasný trend pchania elektroniky do všetkého, čo má noty. Platený download a alternatívne nosiče zatlčú ďalší klinec do rakvy hudbe na klasickom CD, aj keď v tomto som výnimočne staromil a veľmi sa tomu neteším. Naopak, dosť som nadržaný na nový album Outkast, hoci správy, že jeho vydanie je na spadnutie, sú tu každý mesiac už tri roky. Nepochybne kvalitné budú aj albumy od LCD Soundsystem a rapperky M.I.A. A pán Timberlake by sa mohol tiež už konečne zobudiť a ašpirovať na uvoľnený trón popového cisára.
Filip Drábek

Okrem zlievania indie a mainstreamu nemám nijakú konkrétne predstavu, kam sa veci pohnú. V skutočnosti ani neviem, či ma to trápi, keďže interpretov ovplvnených trendami počúvam v posledných rokoch stále menej a menej. A uvidíme kam sa bude poberať reunionové šialenstvo, vďaka ktorému som v posledných rokoch videl kapely ako Blur, Lamb alebo The Verve, čo je úžasné.
Najvýraznejšou udalosťou pre mňa bude ale asi vydanie remastru albumu Disintegration mojich milovaných The Cure, ktorého dátum vydania som už označil ako dôležitejšie Vianoce. Teším sa aj na letné festivaly, ktoré mi zaberajú skoro každý víkend leta už niekoľko rokov. A samozrejme, každý nový album niekoho z mojej top 100 na Last.fm ma poteší.
Lukáš Janičík

Na hudbě je krásný, že se nikdy nedá úplně odhadnout, jakým směrem se bude ubírat, ani kdy se takový převrat přihodí a když jo, tak je to vesměs strašná nuda. Každopádně se příští rok těším na nová alba od Joanny Newsom, o kterém jsme již informovali, Fleet Foxes, kteří se prý tentokrát vydají více experimentálnější cestou, Radiohead, to je jasný, Massive Attack, ohlasy z leaknuté verze zvědavost jenom posílily, Lou Rhodes a v neposlední řadě jsem zvědav, s čím tentokrát přijdou Please The Treees. Zatím jsem ještě nenarazil na žádný koncert, na který bych se vyloženě těšil, ale věřím, že se opět něco najde. Rád bych třeba viděl PJ Harvey, Portishead a Hope Sandoval, tak uvidíme.
Jan Kocur

V zrcadle předpovědí vývoje celosvětové krize v minulém roce se jeví úspěšnost těchto vizí budoucnosti značně pochybná. Věštit hudební trendy a obecný vývoj tedy nehodlám. Od roku 2010 očekávám alespoň malá, ale milá překvapení od velkých jmen, Gorillaz, Goldfrapp nebo Massive Attack, ale také velká od těch malých, Seabear nebo třeba Sin Fang Bous. Doufám v pocit radosti z nově objeveného interpreta a ten slastný pocit z desky, která člověka naprosto odrovná a ten se od ní nechce odtrhnout. Doufám v neklesající úroveň českých festivalů i v době ekonomické recese. A těším se na všechny radosti a zklamání, které jsou se světem hudby spojené, a které činí každý rok osobitým a zcela specifickým.
Ladislav Řehounek

Na poli distribučních, informačních a komunikačních toků se dál bude posouvat „těžiště“. Co se v tuto chvíli jeví inovativně, stane se standardem. Názorným příkladem z nedávné doby může být třeba MySpace, které v určitou chvíli přerostlo samo sebe. Vůči všemu, co se stane masovou záležitostí, budou přirozeně vznikat alternativy, a tak to půjde pořád dokola. Nejsem psycholog, ale potřeba člověka vymezovat se vůči trendům je podle mě přirozená a je zcela v pořádku.
Ono přerůstání samo sebou ale nehrozí jen internetovým platformám. Jak jsem ale naznačil už při rekapitulaci zlomů roku 2009, týká se třeba i festivalů a koncertů.
Ale já se na celou tu mašinérii těším – na koncerty, na desky, na spoustu nových kapel i na řadu překvapení.
Adam Vopička

Jak jsem napsal již u první letošní rekapitulační otázky, nemyslím si, že v hudbě dojde k nějakému podstatnému zlomu. Pochopitelně je mnoho nových alb, na která se těším - namátkou novinky od Blood Red Shoes, Rolo Tomassi, Amusement Parks On Fire, 65daysofstatic, I Like Trains a dalších. O nových jménech pochopitelně nemluvě.
Z řekněme distribučního hlediska už několik let vyhlížím definitivní konec CD a downloadů s DRM (ochranou proti kopírování, která obvykle znemožní jakýkoliv rozumný poslech tak, jak normální člověk chce), a naopak větší nástup služeb nabízejících legální stažení ve formátu FLAC. Nicméně než se k podpoře tohoto formátu přikloní iTunes, nejspíše zamrzne peklo. A samozřejmě bych si přál, aby pokračoval vzestup popularity vinylových desek.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Reakce-z-redakce-2009-vyhled-do-roku-2010~15~leden~2010/

Komentáře

celkový počet: 3

mtmccox  Iron Maiden
jezismarja  Re: Iron Maiden
feefoo  Re: Iron Maiden

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.