Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníJazz Goes From Africa:)

7.11.2003 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA:

"Vážení přátelé, posíláme vám informaci o koncertě, kterým dle našeho názoru vyvrcholí letošní AghaRTA Prague Jazz Festival. Se svoji kapelou vystoupí kamerunský jazzový multiinstrumentalista Richard Bona. Jeho tvorba se dá nejlépe zařadit k v současné době velmi oblíbené world music. Bonova zpěvu i skvělé hry na baskytaru využil i Pat Metheny při posledním turné v roce 2002. Je tedy jasné, že při svém prvním evropském turné nemůže chybět koncert v rámci AghaRTA Prague Jazz Festivalu. Předem děkujeme za zveřejnění ve Vašem mediu.
S pozdravem Michal Hejna, AghaRTA Prague Jazz Festival"

RICHARD BONA BAND
9.11.2003 Lucerna Music Bar 21:00
Není mnoho hudebníků afrického kontinentu, kteří se stali známými jazzovými osobnostmi. Kamerunský basista, kytarista, zpěvák a skladatel Richard Bona je jedním z nich. Narodil se v roce 1967 ve východním Kamerunu ve vesnici Minta. Jeho dědeček byl význačný perkusista a zpěvák, jeho matka je uznávanou zpěvačkou. Richard začal vystupovat již ve svých pěti letech, zpíval v kostelích a na svatbách se svou matkou a jejími sestrami. Jelikož žil ve velmi chudé vesnici, kde nebylo možné pořídit si hudební nástroje, musel si je sám vyrobit. Jako první si vyrobil dřevěný balafon (obdoba xylofonu), po kterém následovaly různé flétny, perkuse a dokonce i dvanáctistrunná kytara. V jedenácti letech se přestěhoval do města Douala za svým otcem. Tady se poprvé dostal do styku s opravdovými hudebními nástroji. V roce 1980 založil ve městě francouzský přistěhovalec jazzový klub. Jeho majitel se doslech o zázračném hudebníkovi a pozval ho k vystoupení do svého klubu. "O jazzu jsem nevěděl vůbec nic, ale bylo to velmi dobře placené hraní, tak jsem nabídku přijal" říká Bona. Majitel klubu měl také velkou kolekci jazzových alb, která umožnila Bonovi začít se seznamovat s jazzem. Zde také poprvé slyšel album basisty Jaca Pastoria, které mu změnilo celý život. Ve 22 letech se Bona přestěhoval do Paříže, kde brzy začal vystupovat s francouzskými jazzovými hvězdami Didierem Lockwoodem, Marcem Ducretem a významnými představiteli world music, afričany Manu Dibango a Salifem Keitou. Během následujících sedmi let v Paříži studoval hudbu a vystupoval například s Milesem Davisem, Chetem Bakerem nebo Benem Websterem. V roce 1995 se přestěhoval do New Yorku, kontaktoval klávesistu Joe Zawinula, kterého znal již z Paříže a hned s ním natočil album My People a vyrazil na turné. Brzy se stal vyhledávaným jazzovým hudebníkem. Rok a půl byl vedoucím kapely známého zpěváka Harryho Belafonta, spolupracoval s trumpetistou Randy Breckerem nebo s kytaristy Larry Corryellem a Patem Methenym, se kterým vystoupil i v Praze. Mimoto Richard Bona vede vlastní skupinu, která hraje moderní jazz velmi výrazně ovlivněný world music. Většinu písní zpívá ve svém rodném jazyce. Do Prahy přijíždí Bona představit své nové album Munia (The Tale), vydané na značce Verve/Universal Music.

obsazení skupiny:
Richard Bona - baskytara, zpěv
Etienne Stadwijk - klávesové nástroje
Aaron Heick - altsaxofon
Sheryl Bailey - kytara
Gilmar Gomes - perkuse
Nathaniel Townsley - bicí

korektura: Ing-milo:)

V úterý pokračuje koncertní série Jazz Meets World vystoupením kapely Sheva v pražském Abatonu. Jedinečný mix hebrejské a arabské hudby s odvěkými universálními principy i čistá radost z jeho sdílení s přítomými prozářila před několika měsíci Lucerna Music Bar, nyní je tedy na řadě velmi specifický prostor Abaton v Holešovicích, nedaleko od Palmovky.

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Jazz-Goes-From-Africa~07~listopad~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.