Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníVisegrad Blues Band zakončí v Rock Café své turné po České republice

20.11.2004 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky

"Věřím tomu, že naše muzika bude lidem dělat radost, my z ní máme radost od prvních společných zkoušek. Vždyť hlavně kvůli tomu Visegrad Blues Band vznikl." (Peter Lipa)

 

Mimořádným hudebním bonbónkem 23. Bluenight bude zajisté představení čerstvě sestavené bluesové formace, nesoucí název Visegrad Blues Band. Seskupení kolem světoznámého slovenského zpěváka Petera Lipy vzniklo z potřeby ostřílených a zkušených bluesmanů zahrát si spolu v jedné kapele.  Českou republiku zastupuje ve formaci skvělý harmonikář Ondřej Konrád. Zbytek tvoří vesměs vynikající muzikanti z bývalé "Visegrádské čtyřky". Z Polska přijedou kytarista Leszek Cichonski a klávesista Zbygniew Jakubek, za Maďarsko bubeník Janos Solti a basista Egon Poka.

 

S revolucí v roce 1989 prakticky zanikla tzv. "Visegrádská čtyřka". 15 let poté vzniká kapela Visegrad Blues Band. Den 17.listopadu 1989 je v České republice považován za konec všeho, co bylo spjato s čtyřicetiletou komunistickou érou naší historie. Stejně tak i zaniká komunistickými vládami čtyř zemí uměle vytvořený hospodářský a politický pakt "Visegrádská čtyřka". Na dlouhou dobu byl tento termín zapomenut až do doby, kdy se šestice vynikajících muzikantů rozhodla oprášit starou spolupráci v rámci postkomunistických středoevropských zemí na kulturně-společenské úrovni. 15 let po pádu komunismu zakládají hudebníci z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska bluesovou kapelu, která si dala vtipně do názvu jednoslovní označení těchto zemí - Visegrad Blues Band.

Není náhodou, že první vystoupení kapely se konalo ve středu 17.listopadu 2004, na den přesně po patnácti letech od začátku revoluce. První koncertní turné Visegrad Blues Bandu má dvojí pozitivní charakter. Pro všechny členy seskupení, a nejen pro ně, je to radost z toho, že jejich země jsou již 15 let svobodné. A potom také dobrý pocit z fungující spolupráce umělců z těchto zemí na hudební úrovni a velký příslib bandu do budoucna.

 

Kapelu tvoří šestice předních hudebníků z Čech, Slovenska, Polska a Maďarska. Ondřej Konrád je jedním z nejuznávanějších a nejlepších hráčů na foukací harmoniku v našich zeměpisných šířkách. Již v osmdesátých letech vystupoval a nahrával společně s kapelami Petera Lipy či Luboše Andršta. V této době si získal velké jméno mezi hudební veřejností. Po revoluci založil spolu se skvělým kytaristou Peterem Binderem - Binder-Konrád Blues Band. Nahrál spoustu alb pro televizi a film. Ondřej konrád zastupuje českou sekci Visegrad Blues Bandu.

Peter Lipa je nejdůležitější osobou slovenského jazzu. Zpěvák, skladatel, leader, promotér, speaker, manažer jazzového života. V žebříčku magazínu Mezinárodní  jazzové federace Jazz Forum byl regulérně umístěn na pátem místě nejlepších jazzových zpěváků. Vychází z blues, soulu a klasického mainstreamu. Českým divákům není třeba blíže představovat. Lipa zastupuje slovenskou část kapely.

Leszek Cichonski je v současnosti považován za nejlepšího blues-rockového kytaristu v Polsku. Za svůj život se podílel a vystupoval na nespočtu festivalů a koncertů v Polsku i mimo něj. V období posledních pěti let zorganizoval a odehrál více než 150 koncertů v Polsku a České republice s Chicagskou základnou bluesových hráčů: Carlos Johnson, Sammy Fender a Pistol Pete.

Zbigniew Jakubek vystudoval Hudební Akademii v Katowicích v oboru jazz a pop music. Je profesionálním pianistou a hudebním aranžérem. Od roku 1983 hrál v mnoha hudebních skupinách a formacích jako instrumentalista a aranžér. Podílel se na mnoha studiových projektech. Jakubek je nejvíc rozpoznatelný v polské formaci "Walk Away", ve které hrál 12 let. Leszek Cichonski a Zbigniew Jakubek zastupují polskou část skupiny.

János Solti je nejznámějším a nejpopulárnějším maďarským bubeníkem. Nejznámější je jeho účinkování v legendární kapele Lokomotiv GT. Spoelčně se svým maďarským kolegou a baskytaristou Egonem Pókou vystupovali v neméně slavné formaci Hobo Blues Band. Oba dva zastupují maďarskou část kapely.

 

V mezinárodní kapele vzniká společný všeslovanský jazyk. Během společných zkoušek a vystoupení mezinárodní formace vzniká přičiněním všech muzikantů nový jazyk. Čeština, slovenština a polština mají k sobě velice blízko. Proto jsou tyto jazyky nejpoužívanějšími během společných akcí všech muzikantů. Není tajemstvím, že Peter Lipa ovládá dobře maďarštinu, čímž posiluje i její pozici mezi hudebníky, kde dva jsou původem z Maďarska. Toto plynulé přecházení z jedné řeči do druhé umocňuje představu, že celá kapela hovoří jedním společným jazykem. Jednoduše řečeno a shrnuto, ať kterýkoliv člen uskupení promluví ve své mateřštině vždy mu alespoň další dva rozumějí. Avšak často přijde nakonec na řadu angličtina, kterou velice dobře vládne celá kapela.

Ve zdánlivě jazykově problematické komunikaci, nacházejí hudebníci Blues Bandu inspiraci a i do budoucna hodlají částí postavit svůj hudební projev právě na rozmanité jazykové pestrosti. Právě tato jazyková pestrost se odráží ve vystoupení Visegrad Blues Bandu. V nejbližší době hodlají převézt národní hymny svých států do bluesového aranžmá a v celku je na koncertech předvádět svému publiku. Tomuto originálnímu nápadu pomáhá i fakt, že všichni hudebníci jsou současně skvělými zpěváky.

  

22.11. vecer se tedy můžeme těšit na další mimořádný hudební zážitek v rámci koncertního seriálu Prague International Bluenights. V rámci jeho 23. pokračování se v Rock Café představí americký černošský zpěvák a kytarista Corey Harris s kapelou 5x5 band a více než zajímavá sestava bluesových muzikantů Visegrad Blues Band.

 

Kompletní seznam koncertů série Prague International BLUENIGHT najdete zde, dodejme jen, že příští akcí je Prague International BLUENIGHT ´24 28.11.2004 v Lucerna Music Baru: TEN YEARS AFTER (UK) + BLUE EFFECT (CZ) + STAŘÍ PSI (CZ)

 

Více informací o všech koncertech série najdete na adresách www.blues.cz, www.joesgarage.cz a www.rock-jazz.cz.


                                                 (zpracováno dle Tiskové zprávy pořadatele)

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Visegrad-Blues-Band-zakonci-v-Rock-Cafe-sve-turne-po-Ceske-republice~20~listopad~2004/

Komentáře

celkový počet: 1

Tulen  Visegradska ctyrka?

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.