Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníVideotipy speciál: Nej_____ hudební videa roku 2010 (I.)

23.12.2010 | Autoři: Milan Bachan, Lukáš Janičík, Jan Kocur, Michaela Kučová, Ladislav Řehounek, Michal Šimeček | sekce: publicistika
I letos jsme zapátrali ve svých pamětech a pokusili se z nich vylovit osobní tipy na videoklipy, které nás z jakéhokoliv důvodu zaujaly. Nejoblíbenější, nejzajímavější, nejlepší, nejbiraznější... To vše jsme dali dohromady a teď jdeme s kůží na trh. Tak tedy pěkné sváteční pokoukání...

CocoRosie - Gallows

Původně jsem měl v plánu vybrat jednu z těch lo-fi oddychovek, u jejichž obrazů člověku jen tak volně a prázdně plyne mysl. Musím ale opět dát za pravdu toerii E. A. Poea, která praví, že nejúčinější a nejefektivnější je vždy motiv pošpinění nebo zničení něčeho krásného, k čemuž máme nejlépe ještě osobní vztah. Co se týče creepy obrazů, tak hudba CocoRosie jimi přímo překypuje. A tak se stalo, že režisérka Emma Freeman spojila tyto elementy a využila při tom starou dobrou šablonu Romea a Julie. Nic se ale nebojte, má to happy end. (LJ)

>> CocoRosie - Gallows (youtube.com)


Arcade Fire - The Suburbs

Režisér Spike Jonze sa preslávil najmä vdaka hudobným videám. Hoci sa momentálne skôr zameriava na filmy, skupinu Arcade Fire neodmietol a do svojej bohatej "klipografii" pridal další skvelý kúsok. Medzi moje obľúbené klipy z devädesiatych rokov patrila aj práca manželov Jonathana Daytona a Valerie Faris. Práve ich videá k piesňam 1979 a Perfect od The Smashing Pumpkins sa vám možno pri sledovaní The Suburbs vynoria v pamäti. Aspoň u mňa tomu tak bolo. (MB)

>> Arcade Fire - The Suburbs (youtube.com)


OK Go

Za videohrdiny letošního roku bych označil americké OK Go, aniž bych nějaký klip konkretizoval. Svoji klipovou tvorbu nikdy nestavěli na druhou kolej a když na jaře měli v EMI problém s tím, že ji streamují na YouTube, postavili se tomu čelem a rozhodli se odejít. Druhou věcí byla videa samotná. OK Go neustále překvapovali dalšími a dalšími neotřelými nápady a nikdy jejich úroveň nesklouzla k tomu, aby se člověku hlavou honily fráze jako „vaření z vody“ nebo „z nouze ctnost“. Společnými jmenovateli jsou nápad, jednoduchost a vtip. Stačí si projít jejich This Too Shall Pass, End Love, White Knuckles nebo Last Leaf a je jasné, že ve správné rekapitulaci nemohou chybět. (LŘ)

>> OK Go - This Too Shall Pass (youtube.com)
>> OK Go - End Love (youtube.com)
>> OK Go - White Knuckles (youtube.com)
>> OK Go - Last Leaf (youtube.com)


Gorillaz - Stylo

Stylo - co do počtu shlédnutí asi nejpřehrávanější videoklip v mém počítači za rok 2010. Gorillaz ví, jak si udělat dobré promo pro desku - stačí kupa peněz a Bruce Willis. Podivnou atmosféru melodie prvního singlu z Plastic Beach v klipu doplňuje famózní honička po pouštní dálnici (vyšperkovaná o nespočet trikových efektů) a mně přitom všem ještě dnes pořádně vlhnou kalhoty. (MŠ)

>> Gorillaz - Stylo (youtube.com)


Grinderman - Heaten Child

Na hudobné klipy si moc nepotrpím, vizuálny sprievod k pesničke Heaten Child od Grinderman ale dostal aj mňa. Partička okolo Nicka Cavea pod vedením režiséra Johna Hillcoata do videa dostala nahotu, násilie, množstvo bohov, laserové pohľady i leopardie spodky. Navyše všetkých, ktorý podobne ako ja strávili veľa času nad dejinami umenia, tento krásne zvrhlý klip poteší Periklovou bustou s make upom a krvavo slzou v oku. (MK)

>> Grinderman - Heaten Child (youtube.com)


Daft Punk - Tron Legacy

Jakkoliv se může zdát zařazení celovečerního filmu do kategorie Videotip jako neopodstatněné, tak je třeba si uvědomit, že Tron Legacy funguje zdaleka nejlíp jako videoklip k hudebnímu podkresu, který ke snímku složilo slavné francouzské elektronické duo Daft Punk. Ačkoliv je možné filmu vytknout mnohé, tak právě jeho vizuální složka zobrazující svět uvnitř počítače je opravdu vytříbená a celý film byl navíc sestříhán podle hudby z pera Daft Punk. Nejlepší videoklip tak mají, podle mého názoru, Daft Punk za vpravdě lidovou cenu dvě stě milionů amerických dolarů. (JK)

>> Daft Punk - Tron Legacy (youtube.com)


LuŠtěLa - Patnáctiny

Záměr zní jasně: nej _____, tedy nej-cokoliv, klidně i největší úlet. Ono už se na to možná zapomnělo, ale začátkem roku tady byl jeden skutečný fenomén. Byly tři, říkaly si LuŠtěLa a světem internetu zahýbaly písní Patnáctiny. Po jeho umístění na YouTube se začal, byť v nemalé míře se škodolibými posměšky na adresu jeho kvality i kvality textu a hudby, po sociálních sítích šířit bleskovou rychlostí a počet jeho shlédnutí daleko přesáhl stotisícovou hranici. Nakonec zůstaly jen vzpomínky: „Uživatel toto video odstranil“. Tak alespoň takhle symbolicky... (LŘ)
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Videotipy-special-Nej-hudebni-videa-roku-2010-I~23~prosinec~2010/

Komentáře

celkový počet: 2

karol  dodatok
minob  Re: dodatok

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.