Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníSeznamte se: Reverend And The Makers

11.2.2008 | Autor: Petr Bořuta | sekce: publicistika
Unaveni NME indie bandy? Reverend And The Makers jsou sice taky z Británie, konkrétně Sheffieldu, taky indie-funk-electro-whatnot, nechtějí ale být další senzací britské scény. Ani nejsou. Přesto by neměli uniknout vašim sluchovodům.

Za vznikem Reverend And The Makers stojí především Jon McClure, přezdívaný The Reverend. Předtím než založil svou současnou kapelu, podílel se na dvou různých projektech, které měly stejný osud – rychlý konec. Oba nebyly dost dobré na to, aby podepsaly smlouvu s nahrávací společností. V prvním z nich - Judan Suki - se za dobu jeho působení vystřídalo asi dvacet členů, mezi nimi i Alex Turner a Matt Helders, kteří po odchodu spoluzaložili Arctic Monkeys.

1984, pojmenovaný po slavném románu George Orwella, působil pouze asi rok, ale když Alex Turner zpívá v I Bet You Look Good On The Dancefloor „Dancing to electro-pop like a robot from 1984“, hádejte na koho naráží a u koho získával v té době inspiraci? Jo, u spolubydlícího Jona McClura. A pamatujete na toho chlápka na obalu Whatever People Say I Am, That's What I'm Not, „na kterém šlo tak vidět jak mu škodí cigarety?“ Bratr Jona, Chris McClure. A ještě k tomu předkapelou Monkeys na části uplynulého turné byli právě Makers.

Tím ale podobnost a souvislost končí. Reverend And The Makers nevyběhli z paneláku, aby to přímočaře nandali všem, koho potkají. Nejsou naštvanými hochy (a dívkou), kteří se snaží změnit svět jednouchými gesty a hesly, jež slaví úspěch napoprvé. Prim tady nehrajou elektrické kytary, ale dvoje klávesy, syntetizátor a dominantní basa. Do kontrapuktu k McClurově až nepříjemné intonaci při prostém odříkávání textů jsou stavěny dvě odlehčené papírové stěny doprovázejících hlasů. Avšak jakmile dojde na zpívaný refrén, jsou strženy, a obalí cokoliv jim stojí v cestě, tedy i vás.

Pomocí užití třetí osoby se McClure snaží zbavit subjektivního zabarvení vlastních prožitků, které se do textů odrážejí, je ale jasné že to všechno šrotuje v hlavě právě jemu. Už název debutovky The State Of Things napovídá, že autor textů se staví do role pozorovatele svých vlastních myšlenek a skutků, vyděluje se sám ze sebe a jeho druhé ego pozoruje pravé já s odstupem. Kromě toho se taky dívá kolem sebe a ironicky vystihuje ubohý předobraz „společenského stoupání“ typického anglického mladíka - „Get born, get school, get job, get car, pay tax and find a wife“ -, který skončí s pivem na pupku u nedělního fotbalu. The Reverend’s an armchair detective.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Seznamte-se-Reverend-And-The-Makers~11~unor~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.