Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

festivalyFest-view: Colours of Ostrava 2012

10.7.2012 | Autor: Michaela Kučová | sekce: publicistika
Už ve čtvrtek podstoupí v areálu Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě svou premiéru festival Colours of Ostrava. Na otázky týkající se přesunu a s ním souvisejících novinkách, pocitech, jaké svým zrušeným vystoupením přinesla Björk, ale i samotného programu, odpovídá ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Z čeho máte při přípravách na letošní ročník největší radost, na co jste jako organizátoři obzvlášť hrdí?

Jsme rádi, že se nám podařilo maximálně připravit nový areál, který je v tuto chvíli už největší v Čechách a s neuvěřitelnými možnostmi rozvoje. To, že máme 4 otevřené scény a dalších 8 je krytých, považujeme také za úspěch a vlastně i pojistku na počasí.  
Máme areál, kde se letos také může vyřádit daleko více umělců z nehudební oblasti: festival vyzdobí řada výtvarných instalací, uvidíme ještě více divadel než v minulosti a atraktivní bude letos i diskusní scéna s oblíbenou Peca Kuca night a dalšími zajímavými tématy.  
Většímu festivalovému prostoru také odpovídá nová – větší a lepší – hlavní stage: půjde o jednu z nejbezpečnějších konstrukcí současnosti o šířce 47 metrů, hloubce 30 metrů a výšce 20,5 metru, která je schopna vydržet 8. stupeň síly větru. Využívají ji největší festivaly – například Open´er či Sonicsphere v Polsku, hraje na ní pravidelně Metallica. Najednou se dají vykládat 4 kamiony. Staví ji 4 dny přes 40 lidí za pomoci 100 a 40 tunového jeřábu. Celková váha je pódia je přes 130 tun a přiveze jej 12 kamiónů. Pódium nabídne jeden z nejlepších zvukových systémů současnosti, uprostřed divácké plochy budou zvukové věže se zpožďovači a celkem tři projekční plátna 5x4 metry.


Letošní ročník přináší změnu místa konání a zároveň ambiciózní line-up. S jakými pocity a očekáváními festival připravujete?

Je pravda, že do line-upu jsme nainvestovali obrovské částky, na program jsme přidali oproti  loňsku 10 milionů a to už je opravdu velký risk. Chtěli jsme připravit festival v nevídané kvalitě a s uměleckými přesahy do různých žánrů, chceme dále rozvíjet  model sofistikovaného festivalu pro přemýšlivé a náročné publikum. Takových v Evropě není příliš mnoho, nejblíže k nám má asi britský Latitude.

Jak zpětně hodnotíte loňskou změnu grafiky? Letos opět přinášíte něco jiného.

S grafikou se, pravda, trochu tížeji zaměřujeme než s programem, myslím, že změna už byla žádoucí, ale je pravda, že loňská nás příliš ve výsledku neuspokojila a tak jsme se letos vydali další cestou, snad u ní už zůstaneme,


Jaký byl proces a pohnutky k přemístění festivalu? Co speciálního nás na novém místě čeká?

Starý areál jsme měli velmi rádi, ale byl prostorově velmi omezený, už jsme tam neuměli růst. Nový areál je velmi jedinečný a výjimečný i v celé Evropě, industriální prostředí  hutí může někoho  i odradit, ale tento areál má i stromy, trávníky a originální scenérie, které propojují svět železa a přírody.
Když jsme obdrželi nabídku na přesun, vypadalo to nejprve jako utopie, protože areál byl zarostlý a nepřehledný. Dnes má krásné trávníky pro stanové městečko (i když bohužel kapacitně omezené) a také pevné plochy před scénami odolné jakémukoliv počasí. Máme k dispozici  krásný nový velký sál Gong (z bývalého plynojemu), který nám umožnuje zde představit takové krásné projekty jako Ibrahima Maaloufa, Orquesta Tipica,Portico Quartet a the Creole Choir of Cuba, vystoupí tam i Lenka Dusilová, Iva Bittová a mnoho dalších; už tato scéna je festival sám o sobě. Moc se těším na novou scénu Fresh, kde budou hrát zajímavé kapely z celého světa - Danjal, Gablé, Tamikrest, Rubik, Gangpol and Mit a mnoho dalších; tato scéna bude venku, ale zároveň pod střechou, mezi továrními konstrukcemi je natažena velká bílá střecha, která vytváří u scény nádherný intimní  a inspirativní prostor. Na tuhle scénu a to, jak se bude líbit, jsem zvědavá velmi. Důležité je, že festival má poprvé také své parkoviště  a do areálu se můžete těšit také na spoustu atrakcí našich partnerů.

VIDEO: Mogwai - Glasgow Megasnake (iTunes Festival 2011)


Velkým lákadlem festivalu bylo vystoupení Björk, které však bylo kvůli  zdravotnímu stavu zpěvačky zrušeno. Jak prožíváte takové organizační turbulence?

Je nám to  líto, protože právě Björk by v novém areálu byla impozantním začátkem, ale nyní se už těšíme na Mogwai, které jsem už chtěla léta pozvat, a Infected Mushroom, přinášející do čtvrtečního náročného a hodně klidového  programu s Kronos Quartetem a Rufusem Wainwrightem  také tolik důležitou taneční strunu na vytančení  nás všech. Prostě jsme vzali místo jednoho interpreta náhradou dva a věřím, že návštěvníci si to užijí velmi. Organizační turbulence k festivalu patří, do poslední chvíle se vždy může něco stát a my musíme být připraveni na to, řešit jakoukoliv situaci, i tohle je adrenalin, který k festivalu patří.

VIDEO: Antony & The Johnsons - The Guests (BBC4 2006)


Co je vaším osobním objevem a zároveň programovým tipem, pokud pomineme headlinery?

Pro mne nejsilnější zážitek bude asi Antony and the Johnson, na které jsem velmi hrdá, že se je podařilo získat, protože vystupují obecně velmi málo a na festivaly téměř nejezdí, stejně jako Bobby McFerrin. To, že takové hvězdy přijedou, je důkaz, že se ve světě ví o našem festivalu a jeho specifickém zaměření a že je o něj zájem, právě proto, že se odlišuje a hledá avantgarní projekty napříč žánry. Jsem zvědavá také na koncert  a následně i  besedu s kapelou Tamikrest, protože se k nám dostanou rovnou ze smutné válečné zony a bude zajímavé slyšet přímo od Tuarégů, co se v jejich zemi vlastně děje. Vzácností na našem festivalu je bezpochyby koncert Hugh Masekely,  geniálního jihoafrického trumpetisty z jehož koncertu čiší i při jeho pokročilém věku neuvěřitelná energie, laskavost a lidskost, ovšem to je podobné i u Staff Benda Bilili, kteří jsou nabití také krásou pokory a síly v jednom. Colours ukončí Janelle Monae, její koncerty jsou legendární smrští tance, soulu a radosti, moc se těším i na ni. Ale kdybych měla jmenovat celou řadu kapel, které považuji za osobní objev, pak by to byla celá plejáda Fresh scény, doplněná o chuťovky z ArcelorMittal stage jako jsou úchvatní taneční Lindigo z Reunionu, Celso Pina z Mexika a nebo Evert and the dragons z Estonska. Domnívám se, že kdo má ráda hudební rozmanitost, nemůže se na Colours nudit.

Colours of Ostrava, Ostrava - Dolní oblast Vítkovice, 12. - 15. 7. 12
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Festview-Colours-of-Ostrava-2012~10~cervenec~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.