Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

8 Mile - Americký sen Marshalla Matherse

5.3.2003 | Autor: Ivan Peška | sekce: publicistika
Film 8 Mile se odehrává v Detroitu v roce 1995 a je skutečně o všem tom, o čem Eminem (občanským jménem Marshall Mathers - M and M, chápete?) mluví.

"8 Mile je místo na okraji Detroitu, kde jsem vyrůstal. Myslím, že je to svým způsobem hraniční čára, která odděluje město od předměstí, černý od bílejch. Ale já jsem tam vyrůstal - na obou stranách hranice, což je přesně to, o čem ten film je. Je o klukovi, kterej se potýká s tím samým, kterej je v podobný situaci. Plácá se v tom a snaží se zvládnout celou tu věc černej/bílej, veškerou tu chudobu, veškerý... Ale to byste ten příběh museli nejdřív vidět."


Každodenní facha v továrně a poflakování se po industriálně vyhlížejícím okolí, touha prorazit s rapem za každou cenu a související nedůvěra černošského publika, neutěšené rodinné zázemí - s tím vším se musí Jimmy 'Rabbit' Smith ve filmu potýkat a do určité míry to odráží i Eminemovy vlastní životní zkušenosti. "Najdete celou řadu podobností mezi mnou a tím klukem, ale ne tak docela. Jsou tam i situace, ve kterejch by se Marshall zachoval trochu jinak," tvrdí rapper, který skutečně prožil část dětství na předměstí Detroitu v podobném karavanu, v jakém ve filmu bydlí Jimmyho matka Stephanie, a pro jehož obyvatele se vžilo označení 'white trash'. Není pravda, že by se černošská populace města měla výrazně lépe, přesto rasová bariéra existovala - a Jimmy i Eminem jsou těmi, kdo se ji snažili překročit, byť třeba jen požadavkem, aby bylo uznáno jejich právo a kompetence vyjadřovat se způsobem 'zapovězeným' bílým. "Film mě doslova vrátil v čase a přinutil mě zapomenout na jakýkoliv ego, než jsem byl Eminem, byl jsem nikdo."

Celý článek najdete v březnovém čísle Rock&Pop.

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2003/03

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/8-Mile-Americky-sen-Marshalla-Matherse~05~brezen~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.