Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníKdyž já byl ještě malý klouče, vzpomíná Petr Skoumal na DVD, které pokřtí v neděli

14.9.2009 | Autor: redakce | sekce: novinky
Petr Skoumal je známý především jako skladatel filmové a večerníčkové hudby. Hudební znalec však ví, že se nesmazatelně zapsal i do vývoje rockové hudby u nás. Při příležitosti jeho loňských 70. narozenin vzniklo DVD Kdyby prase mělo křídla/Když já byl ještě malý klouče..., které se v červenci objevilo na pultech a které bude pokřtěno tuto neděli v pražském Divadle v Dlouhé.

DVD je rozděleno do dvou částí, stejně tak jako bylo rozděleno natáčení, a mapuje oba rovnocenné póly tvorby Petra Skoumala. První část obsahuje koncertní verzi stejnojemnného představení pro děti Divadla v dlouhé a druhá část koncert s řadou Skoumalových spolupracovníků a přátel: Janem Vodňanským, Vladimírem Mišíkem, Jaroslavem Olinem Nejezchlebou, Janem Hrubým, Michalem Prokopem nebo Karlem Plíhalem. Všichni zmínění by se měli objevit i na koncertním křtu.

Petr Skoumal, Praha – Divadlo v Dlouhé, 20. 9. 09

Petr Skoumal

Umělecká dráha Petra Skoumala začala na konzervatoři, kde studoval dirigování. Pokračoval pak na brněnské JAMU, kde absolvoval v r. 1962 obor řízení sboru. Po absolutoriu se začal věnovat scénické hudbě. V letech 1966 až 1972 byl členem Činoherního klubu. Především zde vrcholí jeho spolupráce s Janem Vodňanským - scénické koláže parodických scének, básní a písniček. Za normalizace (koncem roku 1973) byly jejich hry zakázány, Skoumal s Vodňanským museli z divadla odejít a bylo jim zakázáno i účinkování v televizi a rozhlase.
Začátkem 80. let se jejich umělecké dráhy rozešly a Skoumal se plně věnuje samostatné tvorbě. Píše mnoho písniček. I když jsou rozděleny na tvorbu pro děti a pro dospělé, hranice mezi nimi není nikdy ostrá a např. mnohé dětské písničky mají, díky osobitému Skoumalovu stylu, ohlas i u dospělých. Významná je jeho tvorba pro film a televizi (např. Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný). Nezapomenutelná je i jeho hudba k večerníčkům (Maxipes Fík, Bob a Bobek, A je to...).
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Kdyz-ja-byl-jeste-maly-klouce-vzpomina-Petr-Skoumal-na-DVD-ktere-pokrti-v-nedeli~14~zari~2009/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.