Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníJiří Stivín oslaví své sedmdesátiny na JazzFestu v Brně

6.4.2012 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy
Pro mnohé personifikace tuzemského jazzu, hráč na tradiční i nejroztodivnější dechové nástroje Jiří Stivín, oslaví své sedmdesáté narozeniny 14. dubna v brněnském klubu Semilasso v rámci 11. mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO. V průběhu své více než čtyřicetileté hudební kariéry se Stivín stal žijící legendou a osobou, s níž si nezanedbatelná část naší populace spojuje termín jazz. Stejného jubilea se dožívá i brněnský trombonista a dlouholetý člen orchestru Gustava Broma Mojmír Bártek, který se tak připojí k dalším čerstvým jazzovým sedmdesátníkům v čele s klavíristou Karlem Růžičkou, kontrabasistou Vincencem Kummerem či kytaristou Milanem Kašubou. Hlavním gratulantem bude norský trumpetista Didrik Ingvaldsen, hudebník velmi dobře etablovaný na severské i místní jazzové scéně a zároveň dlouhodobý hudební partner oslavenců.

Velkolepá oslava kulatin Jiřího Stivína je jedním z mnoha lákadel letošního JAZZFESTBRNO, který bude probíhat od 10. do 26. dubna a do moravské metropole přiveze takové žánrové hvězdy, jako jsou Avishai Cohen, Vijay Iyer, Brian Blade nebo Pat Metheny. Podrobný program je na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky na festivalové koncerty jsou k dispozici v prodejní síti Ticketstream (www.ticketstream.cz) nebo v předprodeji Filharmonie Brno.

Jiří Stivín se už čtyři dekády zabývá interpretací předklasické hudby na zobcovou flétnu. Studoval nejdříve kameru na pražské FAMU, po absolutoriu se ale začal věnovat výhradně hudbě. Stivín interpretuje hudbu středověku, renesance i baroka, ovládá všechny druhy příčných i zobcových fléten a kromě hudby předklasické se intenzivně věnuje jazzu, skládání a improvizované „nové hudbě“. Vedle saxofonů, klarinetu a příčné flétny používá také flétny zobcové, různé lidové píšťaly a obecně vše, na co se dá dechem vyloudit zvuk. Jako sólista spolupracuje s renomovanými hudebními tělesy (Virtuosi di Praga, Pražskými symfoniky, Slovenským komorním orchestrem, Pražskými madrigalisty, Due Boemi, Sukovým komorním orchestrem, Talichovým kvartetem aj.), řídí vlastní soubory Collegium Quodlibet a Jiří Stivín and Co. Jazz Quartet. Aktivní je i na mezinárodním poli, účastní se nejrůznějších all-star projektů a pravidelně vystupuje s německým basistou Ali Haurandem a European Jazz Ensemble. Je autorem mnoha skladeb pro nejrůznější formace, scénické a filmové hudby. Je aktivní jako pedagog a lektor na pražské konzervatoři, při jazzových kurzech ve Frýdlantu a v rámci mnoha dalších projektů včetně výchovných koncertů pro děti.

Mojmír Bártek studoval hru na trombon na brněnské konzervatoři a dále pokračoval ve studiích kompozice na brněnské JAMU. Jako orchestrální hráč a sólista na trombon působil ve více orchestrech, nejdéle ovšem v Orchestru Gustava Broma, kde účinkuje od roku 1967 do současnosti. Skladatelsky se zaměřuje především na oblast jazzu, populární nebo taneční hudbu, ale věnuje se i hudbě vážné. Jako trombonista se účastnil četných jazzových festivalů v tuzemsku i zahraničí a premiéroval skladby z oblasti jazzové a dechové hudby.


Letošní ročník festivalu JAZZFESTBRNO nabízí kromě oslavy významného jubilea české jazzové legendy další mimořádně bohatý program. Jak bylo vzpomenuto, festivalové návštěvníky čeká mezi 10. a 26. dubnem celá řada neopakovatelných hudebních zážitků, jmenovitě vysoce ceněná nová kapela saxofonisty Donnyho McCaslina, folkjazzový projekt Mama Rosa fenomenálního bubeníka, kytaristy a zpěváka Briana Bladea, úžasný arménský klavírista Tigran Hamasyan, ruský trumpetista Alex Sipiagin v doprovodu basisty Borise Kozlova, kvarteto kytaristy Jonathana Kreisberga s výtečným Willem Vinsonem na alt saxofon, kultovní izraelský basista a zpěvák Avishai Cohen a trio indoamerického klavíristy a jazzového vizionáře Vijaye Iyera.

Chybět pochopitelně nebude ani evropský jazz, sousední Rakousko vyšle kromě výtečného smyčcového kvarteta Radio String Quartet Vienna i klavíristu Waltera Fischbachera, Maďarsko zase etnojazzovou sestavu Djabe a dorazí i španělský kytarista Albert Vila s mezinárodním doprovodem.

Ty nejluxusnější ozvěny jedenáctého ročníku s dvouměsíčním odstupem v rámci festivalové letní série obstará hudební fenomén Pat Metheny. Svůj nový projekt Pat Metheny Unity Band předvede zdejšímu publiku 28. června v Bobycentru.

JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jam sessions. Pokračovat budou i workshopy špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nově vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem festivalu. Populární organizované jam sessions jsou od počátku festivalové historie nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku jedenáctém.

Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz. Informace ke koncertu Pata Methenyho najdete na www.patmetheny.cz.


JAZZFESTBRNO 2012, 10. 4. – 26. 4. + 28. 6.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Jiri-Stivin-oslavi-sve-sedmdesatiny-na-JazzFestu-v-Brne~06~duben~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.