Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

festivalySázavafest v Benešově: Proč a kde? Podívejte se na první fotky areálu...

4.2.2011 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: publicistika

 fotogalerie
Za svou dosavadní desetiletou existenci už vystřídal Sázavafest tři místa konání. Po Týnci nad Sázavou, Sázavě a Kácově se letos opět přestěhuje a přesně za půl roku se poprvé představí ve svém novém útočišti. Stal se jím areál bývalých kasáren v Benešově, kam jsme se před pár dny vydali na prohlídku.

Jak se alespoň na první pohled zdá, nový areál skýtá pro středně velké kulturní akce široké možnosti. Zaprvé nabízí přírodně nebo stavebně členité prostory, zadruhé velké rovinaté plochy, zatřetí pevné stavby. „Líbí se mi tzv. kaňon ze tří stran zalesněný, moc hezké jsou i travnaté terasy, ze kterých je hezký výhled na areál, a taky hodně velká hala, která, pokud projde úspěšně revizí, má ambice stát se důstojnou mokrou variantou festivalu,“ říká pořadatel festivalu Pavel Kloupar, který se pro přesun z Kácova rozhodl po loňské zkušenosti s deštěm a s areálem sousedící rozvodněnou řekou: „Řeka se stala nebezpečnou a okolí, i když jsme hodně investovali, pořádně odvodnit také nelze. Budeme muset všichni přijmout fakt (tím myslím fanoušky i mě), že u řeky festival trochu větších rozměrů kvalitně pořádat nelze.“


Městský areál pořadatelům oproti tomu přírodnímu přinese velkou výhodu díky vybudované infrastruktuře a zázemí, návštěvníkům zase mnohem lepší dopravní dostupnost. „Tyto výhody jsou samozřejmě naprosto dominantní. Velké plus bude i v parkování a stanování v areálu, čímž se uleví jak městu, tak návštěvníkům, navíc vlakové i autobusové nádraží je 300 metrů od vchodu do areálu,“ říká Kloupar.Znát je ovšem fakt, že z velké části areál nebyl po dlouhou dobu využíván a pokud by měl festival proběhnout důstojně, bude třeba investovat nemalé úsilí do kultivace. V místech, kde by se v srpnu měly trousit davy návštěvníků, se teď brodíte skrz množství plevele, přerostlé suché trávy a keřů. „S kultivací se začne ihned na předjaří, jakmile sleze sníh. Máme přislíbenu pomoc města i partnerskou stavební firmu,“ slibuje Kloupar, podle něhož se pozornost zaměří i na léta nepoužívané stavby, které mají projít statickou kontrolou.

Připomeňme, že Sázavafest proběhne od 4. do 7. srpna a prvními potvrzenými zahraničními hosty jsou kapely Kosheen, Nouvelle Vague a Belleruche. Program navíc i v letošním roce doplní mladé kapely, které zvítězí v soutěži Sázavafest Battle, jež bude tradičně uspořádána ve spolupráci s portálem Muzikus.cz.

Otázky pro pořadatele Sázavafestu Pavla Kloupara

Spousta lidí v internetových diskuzích si láme hlavu nad tím, proč se Sázavafest stěhuje od řeky, kterou má v názvu. Můžeš to nějak ve stručnosti rozklíčovat? Ještě před rokem ses tomu přece bránil i Ty sám.
Chápu ty, kteří z přesouvání nemají radost, ale nebylo vyhnutí. Řeka se stala nebezpečnou a okolí, i když jsme hodně investovali, pořádně odvodnit také nelze. Budeme muset všichni přijmout fakt (tím myslím fanoušky i mě), že u řeky festival trochu větších rozměrů kvalitně pořádat nelze. Název tím ale nepopíráme, festival nadále zůstává (což byla pro nás zásadní podmínka) v Posázaví a naopak v jeho srdci (v Benešově sídlí i VPS Posázaví).

Sázavafest za 10 let vystřídal 3 místa konání a pokud vím, na místě nového areálu by výhledově měla vyrůst nová čtvrt, takže i nad Benešovem visí hrozba dalšího stěhování. Proč tedy bylo zvoleno právě toto místo a jak Tě vůbec Benešov jako takový napadl?
Hned poslední den loňského ročníku bylo jasné, že zde už být festival nemůže, a hned další den jsem začal s hledáním. Nové místo, jak jsem již psal, muselo být v Posázaví a mělo garantovat bezpečnější a komfortnější zázemí pro návštěvníky. Benešov bylo jedno z měst, která přicházela do úvahy. Není pravda, že by tady byla ukutní hrozba přesunu, je tu výhled 15 let a pokud se podaří tady vytvořit tradici, může se otvírat prostor k diskuzím o změně tohoto výhledu. Dokážu si zde představit moc hezký kulturně-sportovní areál pro duševně mladé.

Benešov má oproti Kácovu velkou výhodu v dopravní dostupnosti a infrastruktuře; jsou ještě nějaké další, které člověk nevidí na první pohled?
Tyto výhody jsou samozřejmě naprosto dominantní. Velké plus bude i v parkování a stanování v areálu, čímž se uleví jak městu, tak návštěvníkům, navíc vlakové i autobusové nádraží je 300 metrů od vchodu do areálu. Další výhody se budou vynořovat postupně během příprav a samozřejmě se o ně budeme dělit s návštěvníky na webu.

Jaké jsou vztahy s městem a jak festival bere tamní radnice? Areál je de facto v centru; nehrozí proto, že by třeba v 10 večer musely všechny scény skončit?
Vztahy s radnicí jsou nadstandardní; chápou, že přivést kulturu do města je jeden z jejich cílů. Tento areál nám sami doporučili, za což můžeme jen děkovat. Prošli jsme radou města, čili vše je legálně podloženo a společně jsme si vědomi, že s tím souvisí pro tři dny v roce jisté výjimky a zákazy, kde povolení překročení hluku je na prvním místě. Areál není úplně v centru, nebo alespoň ta část, kde se bude přímo festival odehrávat, je tam i vytvořená terénní vlna, která centrum odděluje, ale budeme samozřejmě při nastavení jednotlivých scén jejich směr hraní pečlivě zvažovat.

Nový areál má na dobré prostorové možnosti, ale spousta objektů a budov se několik let nepoužívala. Nehrozí z toho nějaké nebezpečí?
Vše projde revizemi a kontrolami; budeme využívat pouze části areálu, které žádná nebezpečí neskýtají.

Na místech, kde by v létě měly stát stage, je momentálně množství plevele, přerostlé suché trávy, keřů. S kultivací tak asi bude hodně práce. Kdy se s tím začne?
S kultivací se začne ihned na předjaří, jakmile sleze sníh. Máme přislíbenu pomoc města i partnerskou stavební firmu.

V areálu se dá narazit na spoustu "industriálních" zákoutí, která v tuto chvíli nevypadají moc vábně, natož kulturně. Budeš se je snažit zakrýt, nebo z toho naopak udělat přednost?
Viděls to sám a myslím, že kombinace obojího bude realitou. Některá zákoutí vyšperkujeme a využijeme, ale areál je tak rozlehlý, že některá jeho část - ta takzvaně nesnadno zkultivovatelná – zůstane uzavřena.

Stačil sis v novém areálu najít nějaké oblíbené zákoutí?
Už nějaká jo. Líbí se mi tzv. kaňon ze tří stran zalesněný, moc hezké jsou i travnaté terasy, ze kterých je hezký výhled na areál, a taky hodně velká hala, která, pokud projde úspěšně revizí, má ambice stát se důstojnou mokrou variantou festivalu.

Letmý pohled na první potvrzené zahraniční kapely navozuje pocit, jako kdyby se dramaturgie tentokrát zaměřila spíše na vícero "menších" kapel, než na pár "velkých". Je to správný pocit?
Je to správný pocit. Podle nás naplnění podstaty festivalu je dát lidem pár těch notoricky známých účinkujících, ale nutné je objevovat a přinášet co nejvíc zajímavého a neotřelého. Nevím, jestli hned letos tuto myšlenku na 100 % naplníme, ale chceme se k ní blížit.

Tím, že se festival přiblížil k Praze natolik, že se na něj bude dát dojet vlakem v podstatě za půl hodiny, se dá čekat vícero dojíždějících návštěvníků. Počítá se s tím už teď a nehrozí, že budou nakonec odkázáni na pětihodinové čekání na ranní vlak bez jakékoliv zábavy?
S tím se určitě počítá. Hudba bude hrát a lidi budou moci skákat a tančit až do ranních vlaků. S Českými drahami budeme tradičně jednat i o posílení vagonů či spojů.

Sázavafest, Benešov - festivalový areál, 4. – 7. 8. 11

Fotogalerie:
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Sazavafest-v-Benesove-Proc-a-kde-Podivejte-se-na-prvni-fotky-arealu~04~unor~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.