Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníFest’namte se: Rock for People

29.6.2010 | Autor: Michal Šimeček | sekce: publicistika
Už tuto sobotu otevře své brány Rock for People. V areálu letiště Hradce Králové se na osmi scénách (o dvě více než loni) představí celkem 170 účinkujících, a to včetně horoucně očekávaných Muse.

Jeden z největších tuzemských festivalů, který v minulém roce překonal s více než 27 tisíci návštěvníky český rekord, proběhne mezi 3. a 6. červencem. Kromě Muse zde dále vystoupí také legendární The Prodigy, Morcheeba ve své kompletní sestavě, tedy včetně zpěvačky Skye Edwards, punkoví NOFX, či mladá senzace posledních let, indie-rockoví Editors. Z dalších zahraničních uskupení jmenujme např. nedávno reunionované rockery Skunk Anansie, garage rockové The Subways z Británie, dále pak důležitou osobu trip-hopu, rapera Trickyho, anebo kalifornskou zpěvačku a herečku Juliette Lewis.

Tuzemského návštěvníka jistě potěší opět pestrý program českých a slovenských kapel – představí se zde např. Vypsaná fixa (která své vystoupení navíc zaznamená a již druhý den uvolní jako živé album k prodeji), dále Divokej Bill, Kryštof, Čechomor, Horkýže slíže, Wohnout, nebo také původem slovenský trumpetista Laco Déczi.

Festival se i letos ponese ve znamení ekologie. S přízviskem Čistý festival zde návštěvníci budou moct třídit odpad a účastnit se v rámci tohoto soutěže o věcné ceny.

Rock for People, Hradec Králové – letiště, 3. – 6. 7. 10Muse (www)

Jednoznačně největší lákadlo 16. ročníku Rock for People. Muse, coby poslední oznámení hedlineři festivalu, slibují obrovskou show s jedinečným, na míru postaveným pódiem. Trojice angličanů, vedená zpěvákem Matthewem Bellamym, by během téměř dvouhodinového vystoupení měla publiku představit zejména songy ze své poslední, loni vydané desky The Resistance. Dojde však jistě i na starší věci. Setlist si tito alternativní rockeři můžou obohatit o hity z veleúspěšných desek Absolution či Black Holes and Revelations, jenž svého času obě zaujaly první místo v britské hitparádě alb. Zkušeností mají na rozdávání - hrají již od roku 1997 a v současné době jsou označování za jednu z nejlepších koncertních kapel na světě.


The Prodigy (www)

Tuto žánrově různorodou elektro-legendu netřeba nikomu dlouze představovat. Na scéně působí již dvacet dlouhých let a jejich taneční hity - ať už se jedná o nestárnoucí Firestarter nebo Out of Space s veselou reggae vložkou původem od Maxe Romea - zná snad každý. Trojice agresivně působících Britů na festivalu jistě svolá davy lidí k tanci - potenciál na to má největší ze všech zúčastněných.


NOFX (www)

Americká punková klasika, kapela známá svým odmítavým postojem ke komerci, to jsou kalifornští NOFX. Málo interview, jen pár natočených videoklipů a když už, tak se zákazem vysílání na MTV, a přesto se tito čtyři kluci se svou hudbou dostali do podvědomí mas na celém světě. NOFX zaujmou svou tvorbou nejenom ortodoxní punkáče a skejťáky, ale i posluchače, kteří mají v oblibě ska. I po sedmadvaceti letech působení na scéně mají energii a dostatek nápadů, což ostatně jen potvrzuje jejich loni vydané a kritikou velice dobře přijaté album Coaster.


Morcheeba (www)

Po tanečních The Prodigy a punkových NOFX se v samotném závěru festivalu, v úterý od 23 hodin rozezní královéhradeckým letištěm klidná a multižánrová Morcheeba. Znovu sjednocené hudební uskupení z Anglie bude třešničkou na velkém festivalovém dortu, která přiláká pestrou škálu posluchačů, od vyznavačů experimentální hudby, přes rockery a posluchače blues, až po milovníky trip-hopu.
Kapela s charakteristickým zpěvem černošské zpěvačky Skye Edwards v čele a s hudbou bratří Godfreyů v pozadí (a v instrumentálních částech v popředí) se dala zpět dohromady teprve letos v únoru. Od roku 2003 totiž Morcheeba fungovala bez Skye a jak se jistě shodne spousta lidí a fanoušků - nebylo to bez ní prostě to pravé ořechové.


Editors (www)

Těm, kteří nestihli jejich listopadový koncert v Praze, i pro ty, kteří by si jej chtěli zopakovat, přichází na Rock for People britští Editors polaskat sluchové ústrojí svými kytarovo-syntetizátorovými písněmi. Médii je toto sedm let staré indie-rockové uskupení nejčastěji přirovnáváno k post-punkovým Joy Divison, Echo & the Bunnymen a americkým Interpol. Během své kariéry vydali tři desky a právě na té poslední, In This Light and on This Evening, opustili od kytarového stylu, vymezeného prvními dvěma deskami, a dali více prostoru syntetizátorům.


The Subways (www)

The Subways nastartovalo k úspěchu vítězství v soutěži talentů na glastonburském hudebním festivalu v roce 2004. Rok poté již vydali svou první desku s názvem Young for Eternity, kritiky vlídně přijaté album s hitem Rock & Roll Queen. Mladí indie-garage-rockeři pak veřejnost na svou druhou řadovku nechali čekat dlouhé tři roky, aby se v roce 2008 vytasili po Británii s ještě úspěšnější deskou All or Nothing.
Organizátoři Rock for People tak znovu vsadili na Británii a spolu s Editors do programu zařadili tuto další podobně laděnou kapelu.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Festnamte-se-Rock-for-People~28~cerven~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.