Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníDan Bárta - Míň hlav víc ví!

27.10.2003 | Autor: Tomáš S. Polívka | sekce: publicistika
Nezbytné cigárko (jak může ten chlap hulit a přitom tak skvěle zpívat?), okno do sychravého podzimního rána otevřít dokořán (jakto že nenastydne?) a povídání o novém albu Illustratospehere nazvaném Entropicture, ruských jazzklubech, tvůrčím přetlaku, klišé jako součásti kultury i ovcích a máselnicích může začít.

Srovnávání

Vydáváte druhou desku projektu Illustratosphere, tudíž se přímo vnucuje srovnávání novinky a prvotiny. Novinka působí ještě jemněji, osobněji a intimněji než debut.


Fakt, jo? No to je docela vtipný, protože když jsem ty texty psal, tak jsem si říkal, že bych se mohl vyvarovat těch sebepřiznávajících věcí v tom smyslu, že bych rozebíral svoje nazírání na svět a svoji povahu. Byl to pokus začít po těch letech psát také o jinejch lidech a "cizích osudech", který si sice vymejšlim, ale osobní zkušenosti se v nich zřejmě odrazí vždycky. Ale těší mě, že vám to přijde intimní.

Nejde jen o intimitu témat a textů, ale i o intimitu hudební.

Aha. My jsme se tentokrát - ani nevím proč, asi protože jsme hráči a jsme determinovaný živou interpretací - snažili ze všech sil udržet muziku v reálných možnostech sextetu. Co jsme schopni uhrát živě, aby zvuk a atmosféra písně netratily. Omezili jsme hosty krom sborů a Milana Straky, který si s námi zahrál jednu věc na klarinet.


Když jste se zmínil o hostech či "nehostech", co harfa nahraná pod vtipným pseudonymem Ulán Bárta?


No byla ve studiu ve Smečkách k dispozici, tak jsem si tam jako něco nabrnkal, a protože mi přišlo trapný psát se do bookletu jako harfeník, tak jsem si tam vymyslel takovouhle koninu.

Podle našeho posledního rozhovoru vyplynula první deska z vnitřní potřeby protipólu k "hlasitým J.A.R.". A ten protipól se teprve hledal. Nemůže být ponor do intimity způsoben i tím, že v případě Entropicture už byly kolejničky nastavené a vyzkoušené?


Jde spíš o to, že prvním albem jsme vlezli do nějakýho domu a když jsme se rozhlídli, zjistili jsme, že ten prostor je větší, že je možný ho ještě víc "vybydlet". Ale stavět na tom, že se něco podaří a pak to dál rozšiřovat, to se pak člověk strašně rychle dostane do rutiny, což ho jako tvůrce musí varovat. Dokud půjde barák vybydlovat, můžeme to dělat, protože jsme v jistým smyslu urputný, ale než abychom něco dělali podle jednoho nastavenýho směru, tak to radši nic. To si radši počkám další tři, čtyři roky, jestli nás nenapadne něco jinýho. Sebeopakování je nebezpečný a postihlo mnoho autorů nejen v muzice, ale i třeba v literatuře. Zjistili, že je jeden model úspěšnej, a pak to začali sázet rok co rok ve stejným duchu. Což strašně rychle vyčpí a člověk pak sám neví, čí je. Strach autora, aby neztratil publikum, se mlátí se snahou o autentičnost a s hledáním originality.

Nálada písní vyvolává dojem jednotnosti. Skladby lze propojit, navazují, aniž by cokoliv "dřelo" nebo vyčnívalo. Jinými slovy - celek působí silněji než jednotlivosti.


No, ono je to vážně tak trochu "konceptuální" album. Tohle říkal Michal Kocáb, když jsme se jednou bavili v hospodě. Že album by mělo znít jako celek, že by měl člověk koncipovat písně jako věty nějaké pomyslné symfonie nebo tak něco. Pokud člověk sestaví album jenom jako kompilát písniček, tak se okrádá o nějakou širší výpověď. A většina dobrých alb opravdu pohromadě drží, takže jsme se o to taky snažili. Jsem samozřejmě rád, že je to tam slyšet, ty otázky mi znějí jako pochvala. Ovšem na to člověk musí dát bacha. Když je někdo poplácanej po zádech, tak by jeho sebereflexe, kde jsou ty chlupy a chyby, měla zbytnět.
...
Celý článek najdete v listopadovém čísle R&P.

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2003/11

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Dan-Barta-Min-hlav-vic-vi~27~rijen~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.