Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníFreejazzový gigant z Německa vystoupí poprvé v Praze

26.10.2005 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky
Živoucí legenda světového freejazzu a improvizované hudby, německý saxofonista a klarinetista Peter Brötzmann, vystoupí 29.10. poprvé v Čechách. Na koncertě v rámci festivalu jiné hudby Stimul se představí se sestavou North Quartet, která rozvíjí odkaz freejazzu sedmdesátých let a obohacuje ho o možnosti současné volné improvizace.
Letos čtyřiašedesátiletý Peter Brötzmann začal svou kariéru koncem padesátých let hraním v dixielandových kapelách, ale už v polovině šedesátých let aktivně spoluvytvářel evropskou freejazzovou scénu, formující se jako odpověď na „Novou jazzovou vlnu" zpoza oceánu. Jako hráč na téměř všechny typy saxofonů a klarinetů si Brötzmann získal renomé díky své rychlé a převážně brutální powerjazzové hře, později se osvědčil i jako mimořádně schopný kapelník a organizátor. Na počátku 70. let stál u zrodu berlínského labelu Free Music Production, hrál s většinou důležitých osobností evropského i amerického freejazzu (Cecil Taylor, Don Cherry, Han Bennink, Evan Parker, Alexander von Schlippenbach…) a v letech osmdesátých začal spolupracovat také s okruhem amerických avantgardních muzikantů. Spolu se Sonnym Sharockem, Billem Laswellem a Ronaldem Shannonem Jacksonem založil kultovní power-free-jazz-rockovou skupinu Last Exit, která svým způsobem předznamenala Painkiller nebo Naked City Johna Zorna. Devadesátá léta znamenají pro Brötzmannovu tvorbu nové tvůrčí impulsy a přinášejí mu velkou vlnu popularity.
Dalšími členy North Quartetu jsou renomovaní evropští improvizátoři a jazzmani: polský saxofonista Mikołaj Trzaska, dánský baskytarista Peter Friis Nielsen a švédský bubeník Peeter Uuskyla. Informace o účinkujících včetně odkazů hledejte na stránkách www.stimul-festival.cz v sekci press.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Freejazzovy-gigant-z-Nemecka-vystoupi-poprve-v-Praze~26~rijen~2005/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.