Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníBenefice mrtvice ve Foru Karlín pro Elišku, Zdeňka a Petra

14.9.2018 | Autor: PR | sekce: novinky
Možná by vás překvapilo co spojuje tři mladé lidi - Elišku 27, Zdeňka 38 a Petra 37 let. Prožili něco, co byste rozhodně zažít nechtěli - mrtvici (cévní mozkovou příhodu). Cévní mozkové příhody byly a stále jsou spojovány především se staršími ročníky, ale výzkumy prokazují, že se stále zvyšuje jejich výskyt právě u mladších lidí. Konkrétně podle statistik Stroke Association for Europe (www.safestroke.eu) postihne mrtvice 1 ze 4 lidí v produktivním věku. Tendence posunu cévních mozkových příhod k mladším ročníkům je viditelná na porovnání dat z roku 1990 a 2010, kdy se výskyt mrtvice u osob ve věku 20 až 60 let zvedl z ¼ na ⅓. Ve vteřině se to tedy může stát komukoliv z nás.

Mrtvice u mladých je  důvod, proč se ERGO Aktiv rozhodl uspořádat benefiční koncert s názvem Benefice mrtvice. Je to akce pro každého, kdo chce pomoci nejen sobě ale i někomu dalšímu. Veškerý výtěžek z této akce poputuje formou veřejné sbírky přímo výše zmíněným mladým lidem po mrtvici a ještě se dozví jak se mrtvici vyhnout.
Na návštěvníky koncertu čeká 6 hodin nabitých energií, zábavou a informací. Od  18:00 hod vystoupí kapely NEREZ a Lucia Šoralová, Vasilův Rubáš, November 2nd, Generation Jam a David Kraus. Večerem budou provázet herci Jana Plodková a Tomáš Měcháček. Mezi vystoupeními jednotlivých kapel je připraven zajímavý doprovodný program. Vystoupí např. Mudr. Jan Vojáček funkční lékař zabývající se prevencí chronických onemocnění a Marek Petráček a Anežka Rabas ze skupiny Acromaniacs zabývající se párovou akrobacií.
ERGO Aktiv, o.p.s. je centrum neurorehabilitace, které  nabízí osobám po cévní mozkové příhodě či jiném poškození mozku podporu bezpečného návratu k denním aktivitám, návratu ztracených funkcí a dovedností. Cílem veškerých aktivit je zlepšení praktických dovedností pro návrat do aktivního běžného života.
Hlavními partnery akce Benefice mrtvice jsou Evropská unie, Magistrát hlavního města Prahy a Forum Karlín. Konkrétně je projekt spolufinancován v rámci Operačního programu Praha-pól růst ČR, číslo projektu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16-031/0000150, název projektu: „S mrtvicí jinak“ a v rámci grantového programu hl. m. Prahy pro rok 2018 v oblasti Akce celopražského významu.

A co vy, znáte někoho ze svého okolí po mrtvici nebo s poškozením mozku například po autonehodě?
Chcete je podpořit? Přijďte 6.10.2018 do Fora Karlín od 18 hodin.
Ve vteřině se to může stát i tobě.

Příběhy 3 mladých lidí, pro které je koncert pořádán.
Eliška, 27 let
Mrtvice tuto bývalou profesionální hráčku házené postihla v 7. měsíci těhotenství. Hned upadla do kómatu a syn Matyáš se narodil císařským řezem. Eliška si nepamatovala ani svatbu ani průběh svého těhotenství. Nejdříve měla zavedenou sondu do břicha, protože měla problémy s polykáním. Nebyla schopna udržet stabilitu, chodila pouze s doprovodem, nemohla se o sebe sama postarat, komunikovala pouze pomocí kartiček  ANO/NE. Po 6,5 měsících hospitalizace byla propuštěna domů a zahájila rehabilitaci v centru ERGO Aktiv. Nyní se již sama nají, chodí bez doprovodu a terapeuté s ní intenzivně pracují na zlepšení komunikace a řeči.
Výtěžek z koncertu by měl Elišce pomoci při tréninku řeči a řešení poruchy polykání. Eliška by také potřebovala dlouhodobou intenzivní psychoterapeutickou podporu společně s rodinnou terapií. Dalším Eliščiným cílem je zvládnout péči o syna a trénink soběstačnosti. Pro navrácení do aktivního a samostatného života bude potřebovat osobní asistenci a případně i chůvu pro výpomoc s péčí o syna.

Petr, 37 let
Mrtvici prodělal před dvěma lety a jeho rekonvalescence byla doprovázena komplikacemi, včetně několika reoperací. Byl ležícím pacientem, který nemluvil a dýchal pouze s pomocí přístrojů a nebyl schopen polykat. Již do nemocnice za ním docházely ergo a fyzioterapeutky z centra ERGO Aktiv a také díky velké podpoře rodiny a přátel se Petr dostal do domácího léčení. V současnosti již sám polyká a dýchá, sedí na invalidním vozíku a komunikuje s okolím.
Výtěžek z koncertu bude v Petrově případě použit na zajištění domácí ošetřovatelské a rehabilitační péče a k zajištění této péče v některém z rehabilitačních ústavů. Další prostředky půjdou na psychoterapeutickou podporu, nákup rehabilitačních pomůcek a případně na nákup automobilu, kterým by jej bylo možno vozit na rehabilitaci do Prahy.

Zdeněk, 38 let
Pracoval jako obchodní zástupce a žil s přítelkyní v centru Prahy. Během cesty ze služební cesty domů ho postihla cévní mozková příhoda: V autě se mu udělalo špatně, ještě si sám zavolal záchranku, ale víc si nepamatuje. Záchranka ho odvezla do nemocnice, kde špatně vyhodnotili jeho zdravotní stav a nebyla mu poskytnuta adekvátní první léčba. Upadl do kómatu, z něhož se probral po 7 měsících. I on byl nejdříve ležícím pacientem a do centra ERGO Aktiv se dostal po propuštění z léčebného zařízení v Kladrubech. Po půl roce rehabilitací se sám zvedl z vozíku a začal chodit, zlepšila se i jeho soběstačnost a komunikace. Nadále však u něj přetrvávají problémy se stabilitou a nemůže se sám pohybovat venku. Po mozkové příhodě má rovněž problémy se zrakem, což mu znesnadňuje větší soběstačnost.
Výtěžek z koncertu bude u Zdeňka použit na bezbariérové úpravy jeho bytu, zajištění osobní asistence, případně pečovatelské služby a na zaplacení další nákladné rehabilitace. Potřeboval by rovněž pomůcky pro osoby se sníženou kvalitou zraku a rovněž pomůcky pro úpravu jeho pracovního místa.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Benefice-mrtvice-ve-Foru-Karlin-pro-Elisku-Zdenka-a-Petra~14~zari~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.