muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníV Praze vystoupí legendární skotská kapela Belle & Sebastian

18.1.2011 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Belle & Sebastian

Belle & Sebastian

18. dubna 2011 se poprvé představí českému publiku kultovní skotská kapela Belle & Sebastian v pražském klubu Roxy.

V pražském klubu Roxy se 18. dubna 2011 přestaví legendární skotská indie-popová skupina Belle & Sebastian, která patří mezi nejvlivnější kapely současné nezávislé scény. Kapela Belle & Sebastian má na svém kontě osm studiových alb. V Praze přestaví aktuální album Belle & Sebastian Write About Love z října loňského roku. Vstupenky od 18.ledna za 550,- v předprodejních sítích www.ticketpro.cz a www.ticketportal.cz

Aktuální biografie Bell & Sebastian

Deset let po vydání svého debutového alba s názvem ‘Tigermilk,’ vyprodali Belle and Sebastian koncert v Hollywood Bowl s Los Angeleskou Filharmonií a tak nejlépe oslavili své výročí – deset let vytrvalosti a nenápadného úspěchu.

Koncertní místo a celý kontext se nemohl od jejich začátků více lišit. V roce 1996 nevypadala hudební scéna v Británii moc růžově, alespoň pro tuhle kapelu. Hitparády vedli Oasis a Britpop byl pravým opakem skromných skvostných písní na ‘Tigermilk.’

Zpěvák Stuart Murdoch našel spřízněné hudební duše v dalších členech kapely - Stevie Jackson (kytara), Isobel Campbell (violoncello), Richard Colburn (bicí), Chris Geddes (klávesy) and Stuart David (basová kytara).
Album bylo nahráno pro Electric Honey Records – jako součást studentského projektu Stow College – na vinylu spatřilo světlo světa 1000 kusů.

Křest desky se konal v CaVa Studios v Glasgow a po albu se doslova zaprášilo. Zanedlouho se deska prodávala za rekordních £500. Kapela se ihned pustila do dalšího nahrávání.

V té době již měla kontrakt s Jeepster Records v Británii a s The Enclave v USA, již s novou členkou skupiny Sarah Martin (housle). Jejich albový počin ‘If You’re Feeling Sinister’ je označován za jejich mistrovské dílo, i když v té době nebyl ohlas tak velký.

Kapela se prostě vymykala všem “rockovým” zvyklostem. Turné se nekonala, spíš šlo o ojedinělé koncerty, neexistovalo mnoho fotografií skupiny ani rozhovorů s nimi. Jako by se všechny informace předávaly fanouškovskou tichou poštou.

Jestliže je ‘Sinister’ dnes hodnoceno jako jejich stěžejní dílo, následující album ‘The Boy With the Arab Strap’ vyneslo kapelu do výšin a obecného povědomí, díky sérii singlů/ EP, které vyvrcholily v singlu ‘3..6..9 Seconds of Light’ , který se dostal do anglické Top 40.. Singly z období Jeepster později vyšly na albu ‘Push Barman to Open Old Wounds’ z roku 2005. Trumpetista Mick Cooke, který s kapelou jen nahrával, se teď stává právoplatným členem skupiny, Stuart David naopak z kapely odchází a zakládá Looper.

S albem ‘The Boy With The Arab Strap’ debutovali na 12. místě britské hitparády a získali za něj cenu Brit Award v roce 1999 za ‘Best Newcomer.’

Kapela začala více jezdit na turné v Evropě I v USA a když se nevěnovala koncertování, stala se kurátory The Bowlie Festivalu v Camber Sands , kde vystoupili Mercury Rev, The Flaming Lips, Teenage Fanclub, Godspeed You Black Emperor a mnozí další. Bylo vyprodáno a desky pouštěli John Peel a Jarvis Cocker.

Členové skupiny se účastnili vedlejších projektů(Stevie a Chris s V-Twin, Mick s Amphetameanies, Isobel s Gentle Waves a Richard se Snow Patrol) a natáčeli své další album ‘Fold Your Hands Child, You Walk Like A Peasant’.

I když nahrávání bylo zdlouhavé a album bylo ve své době považováno za jisté zklamání, čas desce prospěl. Dostalo se mezi prvních deset alb anglické hitparády a singl ‘Legal Man,’ , který albu předcházel, je jejich nejprodávanější nahrávkou v USA.

Zatímco první nahrávky vznikaly často v bytech hudebníků, nová tvorba po tomto albu byla ve znamení proměn a nového přístupu.

Spolupráce s jinými lidmi začala singlem ‘Jonathan David’ - první nahrávkou, ke které kapela přizvala producenta – Mikea Hursta, který kdysi objevil Showaddywaddy a Shakin’ Stevense. Jako další album vyšlo ‘Storytelling’ , původně zamýšlené jako soundtrack k filmu Todda Solondze a bylo to poslední pro label Jeepster.

Nastoupila nová gramofirma - Rough Trade v roce 2002 – a ve skupině došlo ke změnám. Bob Kildea nahradil Stuarta Davida a Isobel se vydala na sólovou kariéru.

S novým labelem přišel i nový spolupracovník – veterán Trevor Horn, který spolupracoval s Frankie Goes to Hollywood, Sealem a Pet Shop Boys, byl členem skupin Yes, The Buggles a Art of Noise. Album ‘Dear Catastrophe Waitress’ sklidilo kritický i komerční úspěch, následovalo pečlivě připravené turné, včetně vynikajících koncertů v Greek Theatres v Los Angeles a San Francisku, a koncertu zdarma v glasgowské botanické zahradě, kterou vidělo přes 10 000 diváků.

‘I’m A Cuckoo’ se stal jejich nejhranějším a nejúspěšnějším singlem a všechny tři singly alba (‘Step Into My Office, Baby’ a ‘Books / Your Cover’s Blown’ ) se dostaly do britské top dvacítky. Následovala nominace na Nationwide Mercury Music Prize.
V roce 2005 vyšly kompilace ‘Don’t Look Back’ a ‘Push Barman. . . ‘ , ale kapela již připravovala s producentem Tony Hofferem v Los Angeles písničky pro své osmé album ‘The Life Pursuit.’

To vyšlo začátkem roku 2006 a odstartovalo dosud nejintenzivnější rok kapely.

V Británii vyšly tři singly (‘Funny Little Frog’, ‘The Blues Are Still Blue’ a ‘The White Collar Boy’) a všechny doprovodilo vystoupení v Top of the Pops.

Následovalo téměř sto koncertů po Evropě, Japonsku, Austrálii, U.S.A. a Kanadě, v malých sálech I na velkých festivalech jako jsou Reading a Leeds festivaly a mnohé další. Rokem 2006 končí další kapitola v životě skupiny.

Členové skupiny se věnovali sólovým projektům -Mick pomáhal natočit album pro děti ‘Colours Are Brighter’ (2006) a aranžoval a spolupracoval s dalšími kapelami, TV a filmem; Richard byl na turné se Snow Patrol a Stuart psal scénář k filmu God Help The Girl.

Jeepster Records vydali v roce 2008 kompilaci BBC Sessions, která zachycuje období let 1996- 2001, ale v roce 2010 se kapela nastěhovala do studia a začala psát a skládat nové písničky. Nahrávání probíhalo v dubnu a květnu a 11. října 2010 vychází nové album Belle and Sebastian Write About Love, kterému se dostalo nadšeného ohlasu jak kritiky, tak veřejnosti.

Belle and Sebastian jsou významem přirovnáváni k The Smiths, Nicku Drakeovi, Love i samotnému Bobu Dylanovi. 18.dubna 2011 si příznivci moderní hudby mohou tedy odškrtnout další návštěvu jedné výjimečné hudební legendy v Praze.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/V-Praze-vystoupi-legendarni-skotska-kapela-Belle-Sebastian~18~leden~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.