muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníSpolečně se Stars si odbudou 19. 12. v Roxy českou koncertní premiéru také kanadští Zeus

14.12.2012 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Stars

Už jen týden zbývá do tuzemské premiéry ceněné kanadské indie-popové kapely Stars, která vystoupí ve středu 19. 12. v ROXY. Společně se Stars, které mimo jiné proslavily písně použité v seriálech jako Queer As Folk, Warehouse 13, Gossip Girl nebo Vampire Diaries, do ROXY navíc dorazí také žánrově a lidsky spřízněná kapela Zeus z kanadského Toronta, která aktuálně jede se Stars evropské turné. Pojďme se tedy na tuhle partičku podívat trochu detailněji.

Na rozdíl od Stars, kteří se dali dohromady na přelomu druhého tisíciletí, fungují Zeus "teprve" čtyři roky, když kapela vznikla v roce 2009 v Torontu. Společně ji založili dlouholetí přátelé kytarista Mike O'Brien a basák Carlin Nicholson. Nestalo se tak ale úplně z ničeho nic. Krom toho, že měli na střední vlastní kapelu 68´s, Nicholson i O'Brien totiž několik let předtím působili v doprovodné kapele kanadského indie-rockového zpěváka a skladatele Jasona Colletta (Broken Social Scene) známé jako Paso Mino, kde hrál také další z budoucích členů Zeus Rob Drake (Nicholson tehdy v Paso Mino působil coby zvukař) a která shodou okolností kryla záda i zpěvačce Stars Amy Millan na jejím sólovém turné v roce 2006.

Když se Paso Mino po nesčetných koncertech a dvou albech s Jasonem Collettem (Idols of Exile /2005/ a Here's To Being Here /2008/) a dvou ceněných vlastních řadových albech rozpadli, začali O'Brian a Nicholson společně s Robem Drakem a pár dalšími známými z kanadské indie scény dávat dohromady vlastní materiál. A právě někdy během této doby se zrodila myšlenka založit vlastní kapelu. Trojici O'Brian, Nicholson, Drake posléze doplnil Neil Quin (The Golden Dogs, Major Grange) a Zeus, tak jak je známe dnes, byli na světě.

Slušnému rozjezdu napomohlo mimo jiné i to, že se díky rozpadu Paso Nino stali předkapelou na turné Jasona Colletta následované debutovým EP Sounds Like Zeus (2009). To předznamenalo o rok později vydané první řadové album Say Us, které se objevilo mezi širšími nominacemi na kanadskou cenu Polaris Music Prize, jež je obdobou britské Mercury Prize. V obou případech však šlo o materiál, na němž se podíleli nejen členové Zeus ale také řada dalších muzikantů z notně provázané kanadské indie scény.

To se změnilo až s druhým albem Busting Visions vydaným letos na jaře na labelu Arts & Crafts, kde vyšly i předchozí opusy Zeus a kde kromě torontského kvarteta vydávají také např. Feist, Broken Social Scene nebo právě Stars. Deska, kterou Zeus produkovali společně s Robbie Lackritzem (Feist, Jamie Lidelle, Bahams), v sobě podobně jako předchozí nahrávky mísí rockové a indie rockové prvky s odkazem kapel jako Beach Boys, Kinks nebo Queen, ale zároveň se nebrání ani o něco říznějším postupům a sympatické hravosti.

O tom, že jsou s každou další nahrávkou Zeus na vzestupu, svědčí mimo jiné úspěšné severoamerické turné nebo fakt, že si je jako předskokany pro svůj torontský koncert vybrali Belle & Sebastian. Aktuálně pak Zeus bodují na společném evropském turné se Stars, v jehož rámci se (stejně jako Stars) podívají také vůbec poprvé do ČR. A nutno podotknout, že obě kapely se do české metropole a hlavně na svůj koncert 19. 12. v ROXY velmi těší a plánují si tu užít skvělý večer, který koncerty rozhodně neskončí. Těšit byste se měli i vy, takovýhle exkluzivní kanadský indie-popový a rockový import totiž nikde jinde než v ROXY před vánoci nenajdete!
Stars - jedna z nejvlivnějších kanadských indie-popových kapel poprvé v ČR

Ač patří kanadští Stars ve své domovině mezi ceněné indie-popové klenoty, v ČR jsme zatím neměli možnost jejich kvality ocenit. To se ale velmi brzy změní! Pětičlenná kapela původem z Toronta, která má na svém kontě hity ze seriálů jako Queer As Folk, Warehouse 13, Gossip Girl nebo Vampire Diaries, totiž právě vydává své již šesté řadové album The North a vyráží na turné, v jehož rámci se vůbec poprvé představí také v ČR! Stane se tak 19. 12. v pražské ROXY, kde společně se Stars vystoupí jejich krajané Zeus.

Stars vznikli na přelomu nového tisíciletí v Torontu. Tehdy kapelu tvořili jen Torquil Campbell a Chris Seligman, kteří společně složili debutové album Nightsongs (2001). Na něm se v roli hostujících muzikantů ale objevily už také zpěvačka a kytaristka Amy Millan a klávesačka, zpěvačka, pianistka a kytaristka Emily Haines z kapel Metric a Broken Social Scene, které se během následujících let staly plnohodnotnými členkami Stars.

Druhé album Heart (2003), na němž sestavu doplnil bubeník Patrick McGee, se setkalo s velmi příznivým ohlasem u kritiky (např. Pitchfork 8.4/10), což kapelu nakoplo k další tvůrčí práci. Společně si pronajali dům v zasněženém turistickém regionu Eastern Townships a během měsíce a půl - místo toho aby podlehli ponorkové nemoci - složili svou do té doby nejlepší desku Set Yourself on Fire (2004).

Album, které si kromě nadšených recenzí vysloužilo také nominaci v rámci kanadských hudebních cen Juno Awards v kategorii nejlepší alternativní album roku, katapultovalo Stars mezi jedny z nejceněnějších kanadských kapel a to jak po stránce hudební, tak po té koncertní.

Oblibu u fanoušků kvalitního indie popu i přízeň kritiky si Stars zajistili pro ně typickou bohatou instrumentací, výřečnými a epickými texty stejně jako citlivou kombinací mužských a ženských vokálů i citem pro drobné nuance.

A nic se na tom nemění ani s jejich dalšími nahrávkami In Our Bedroom After the War (2007) nominovanou v roce 2008 na kanadskou Polaris Music Prize, jež je obdobou britské Mercury Prize a s do letošního roku poslední, v pořadí pátou řadovkou The Five Ghosts (2010) vydanou na vlastním labelu Stars Soft Revolution. Ta si kromě pro Stars již tradičně velmi pozitivních recenzí od řady renomovaných hudebních plátků opět vydobyla také nominaci na Polaris Music Prize (2011).

Není se tedy čemu divit, že letošní již šestou řadovku Stars pojmenovanou The North provázela velká očekávání. Ostatně když je kapela na scéně už takřka dekádu a po celou dobu si drží laťku kvality setsakramentsky vysoko, jinak to snad ani být nemůže. Možná i proto se Stars znovu vrátili ke způsobu, jakým nahrávali průlomové album Set Yourself on Fire a pronajali si na nahrávání novinky domek v kopcích nad Montrealem, kde kapela skládala po několik týdnů nový materiál v odloučení od okolního dění.

"V každé písni na The North je něco z nás všech. Hudebně, tematicky i textově je The North bytostnou destilací všeho, na čem jsme v posledních letech pracovali," říká Amy Millan. "Každé slovo, každá vokální pasáž, každá aranž jsou součástí komplexního puzzle. Vše, co na desce je, tam má své neodmyslitelné místo," dodává basák Evan Cranley.

Deska, kterou produkovali společně se Stars Graham Lessard (Plants & Animals) a Marcus Paquin (Arcade Fire), se nevyhýbá ani politickým tématům, které jsou v tvorbě Stars přítomné už od jejich začátků. Pětičlenná kapela, která je ve své domovině po právu považována za jednoho z nejzajímavějších a nejvlivnějších reprezentantů inteligentního indie-popu tak zas a znovu dokazuje, že oni sami ani jejich muzika nejsou jen povrchní módní záležitostí. Jsou kapelou, která ví, co chce i co jí tíží. Nebojí se za tím jít, vyjádřit se bez obalu a při tom si držet vysoký standard.

Pražský koncert Stars tak bude nejen díky výše zmíněnému bezesporu jednou z nejzajímavějších hudebních událostí sklonku roku 2012, což ještě podtrhuje fakt, že společně s nimi dorazí 19. 12. do ROXY žánrově spřízněná kanadská kapela Zeus. Ať už jste tedy milovníky chytrého indie-popu, kapel jako třeba Junior Boys, Broken Social Scene či Mephis nebo vás prostě zajímá, čím jsou Stars tak výjimeční, v ROXY byste rozhodně neměli chybět!
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Spolecne-se-Stars-si-odbudou-19-12-v-Roxy-ceskou-koncertni-premieru-take-kanadsti-Zeus~14~prosinec~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.