muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníNová kniha jazzového publicisty Lubomíra Dorůžky

22.6.2010 | Autor: PR | sekce: tiskové zprávy

Lubomír Dorůžka

Lubomír Dorůžka

foto: Karel Šuster/2media

Ve čtvrtek 24. června bude v pražském Jazz Docku pokřtěna nová kniha hudebního publicisty Lubomíra Dorůžky. Titul s názvem Panoráma jazzových proměn se zaobírá historií zahraničního a především pak českého jazzu po roce 1989.

Muzikolog, překladatel a především hudební publicista Lubomír Dorůžka (1924) začal o jazzu psát ilegálně ještě za 2. světové války. Proměny a vývoj tohoto svébytného žánru pak sledoval v hudebních časopisech Jazz a Rytmus, z pozice šéfredaktora v šedesátých letech v Melodii a následně jako externí přispěvatel deníků a časopisů, dodnes např. pravidelně pro MF DNES.

Díky mimořádnému literárnímu nadání, svébytné stylistice a bohatému jazyku ostatně někdejší překladatel F. S. Fitzgeralda platí de facto za zakladatele moderní české hudební publicistiky.

Jeho nejnovější kniha Panoráma jazzových proměn tematicky navazuje na předchozí tituly z nakladatelství TORST a věnuje se jednak zásadním zahraničním osobnostem, které v současném jazzu určují vývoj, a především pak českému jazzu po roce 1989.

Dorůžka do kontextu zasazuje tvorbu starší, etablované generace Emila Viklického, Milana Svobody nebo Jiřího Stivína a srovnává ji s nejpozoruhodnějšími osobnostmi současného mladého jazzu: varhaníkem Ondřejem Pivcem, klavíristkou Beatou Hlavenkovou, kontrabasistou Jaromírem Honzákem a mnoha dalšími.

Díky vědomí souvislostí a neobvyklé erudici i rozhledu autor s přesností historika a nezpochybnitelným osobním vkladem mapuje vývoj tuzemské hudby, rozkrývá inspirace, nachází styčné body s minulostí a přitom neopomíná rozbor ani ekonomické stránky věci či poslední vývoj na scéně klubové či festivalové.

Ve svých šestaosmdesáti letech při tom podává vůbec nejucelenější mozaiku současného českého jazzu, jaká v polistopadové hudební publicistice kdy vznikla.
Na knize se také podílela řada českých fotografů, mezi nimi např. Patrick Marek, Václav Jirásek, Jan Malý nebo Karel Šuster. Odbornou revizi textu provedl Daniel Konrád, rejstříky sestavil Bohdan Chlíbec. Odpovědnou redaktorkou je Marie Kratochvílová, grafickou úpravu a sazbu zhotovil Mirek Kodeš.

Křest proběhne od 16.30hod a jeho součástí bude také koncert tria renomovaného jazzového kytaristy Davida Dorůžky s polským kontrabasistou Michalem Baranskim a bubeníkem Lukaszem Zytou.

Panoráma jazzových proměn pokřtí zakladatel nakladetelství TORST Viktor Stoilov a editor knihy, hudební publicista Daniel Konrád.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/tiskove-zpravy/Nova-kniha-jazzoveho-publicisty-Lubomira-Doruzky~22~cerven~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.