muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

festivalyFest-view: Mighty Sounds 2012

10.7.2012 | Autor: Martin Hrdlička | sekce: publicistika

Mighty Sounds 2011

foto: Matěj Hošek

Mighty Sounds začínal jako ryze ska-punkový festival, dnes už je však jeho záběr mnohem širší. Letos se bude konat již poosmé, stejně jako v předešlých dvou letech na letišti Čápův dvůr v Táboře. Nejen na přípravy aktuálního ročníku, který startuje už v pátek, jsme se dotázali Markéty Štechové z organizačního týmu.

Už potřetí se bude Mighty Sounds konat na Letišti Čapův dvůr. Jak s odstupem času hodnotíte tento přesun z původního místa konání?

Olší, kde se konalo prvních pět ročníků, bylo svým způsobem nenahraditelné. Většina návštěvníků si k původnímu areálu vytvořila specifický vztah a my koneckonců taky. Poslední ročník na tomto místě (v roce 2009) ale prokázal, že když trochu delší čas v kuse prší, areál se stává jedním velkým bahništěm a všechno se tím jen komplikuje, a to jak pro návštěvníky, tak hlavně pro podmínky organizace.
Nové místo je pro nás naprosto ideální, prostředí je příjemné, jedná se o rovnou travnatou plochu, která je navíc dostatečně velká a umožňuje nám vymýšlet další a další vylepšení. Letos máme například skatovou rampu nebo graffiti stěnu, to bychom si v Olší nikdy nemohli dopřát. Jsme spokojeni.

Mighty Sounds 2012


Letošní rok plánujete rozdělení stanového městěčka na dvě časti, placenou a neplacenou, co Vás k tomuto kroku vedlo? Jaké další změny oproti předchozímu ročníku může návštěvník očekávat?

Dvě varianty stanového městečka jsou přesně důsledkem toho, o čem jsem mluvila v předchozí odpovědi - množily se dotazy, jestli by nebylo možné, abychom poskytli lepší podmínky těm, kdo mají možnost a jsou ochotni zaplatit. Letos to vyzkoušíme a uvidíme, jaká bude poptávka a jak celá věc bude fungovat. Nabídneme oplocený prostor, hlídání, v ceně bude jedno osprchování zadarmo, lepší osvětlení, oddělené toalety a sprchy. Všechno bude kousek od kavárny a výčepu i vchodu do areálu. Pořád ale platí, že stanovat u nás lze zadarmo a i v tomto neplaceném stanovém městečku chceme zachovat dobrou úroveň všech služeb.

Program opět disponuje spoustou zajímavých jmen, pokud by jste však měli doporučit návstěvníkům jednoho či dva interprety, kteří jsou pro českého poslouchače poněkud neznámými pojmy, tak kteří by to byli a proč?

Určitě by si lidi neměli nechat ujít Franka Turnera, britskou hvězdu folk punku - v Británii jde strmě nahoru. Má fakt velký potenciál. Za nesmírně progresivní považujeme třeba The Skints, kteří podle nás kombinují reggae a punk tak neodolatelným způsobem, že to musí vzít každého stejně jako nás. Ale nemůžeme se omezit na dvě jména: Buster Shuffle, dOMI, Sonic Boom Six, Irie Fm… Takových jmen je na Mighty Sounds vždycky celá řada a je to festival, který je tím, že vozí ne příliš známou, ale vysokou kvalitu, proslulý!

VIDEO: Frank Turner - I Still Believe (Reading 2010)


Mighty Sounds je jedním z nejvíce navštěvovaných žánrových festivalů u nás. V čem podle Vás tkví hlavní důvody toho, že se Vám daří pravidelně přílakat několikatisícové publikum? Máte pocit, že se Vám podařilo vyplnit jakousi díru na trhu, do které se žádný jiný pořadatel nebyl ochoten pustit?

Je to určitě i tím, ale ne všechno se dá vysvětlit jednoduše ekonomickými principy nabídky a poptávky. My jsme začali tak, že si pár muzikantů a oddaných milovníků téhle scény plnilo přání a zvalo sem kapely, které sem nikdo jiný nezval. Celý festival vznikl na principu, že dobrá muzika a dobré podmínky pro její hraní i poslech jsou to hlavní. Proto například už na prvním ročníku bylo dobré ozvučení, i když nikdo nemohl mít ani potuchy, jestli se to celé nějak podaří zaplatit. Každoročně se snažíme, aby na Mighty Sounds hrály vysoce kvalitní kapely, které by jiný organizátor u nás třeba nepoznal. A ještě je pro náš festival typické, že představuje hudbu velmi často spjatou s nějakými idejemi, například s bojem proti rasismu, což podporujeme.

Spousta pořadatelů různých českých hudebních festivalů se netají přáními, které hudební interprety by chtěli v budoucnu na svých podiích představit. Máte i Vy svou vysněnou kapelu, kterou by jste na Mighty Sounds v budoucnu rádi viděli?

Je jich celá řada, nejde říct jenom jednu. O některé z nich jsme bojovali už letos, například Rancid jsme na Mighty Sounds moc chtěli. Bohužel jejich turné ale začíná až o pár dnů později, takže si letos dopřejeme skutečně výjimečnou afterparty – Rancid zahrají týden po festivalu v Praze ve velkém sále Lucerny.

VIDEO: Rancid - Old Friend (Bizarre Festival)


Na Vašich oficiálních stránkách se zmiňujete o spolupráci s projektem Světlo pro svět. Můžete popsat co tato spolupráce obnáší?

Podporujeme celou řadu podle nás užitečných aktivit, Světlu pro svět dáváme prostor prezentovat na festivalu to, jakým způsobem probíhají operace očí v Africe. Pomoc, která je v Evropě běžná, je v Africe nedostupná a i jen malá částka může pomoci třeba malým dětem navracet zrak. Každoročně na hlavním pódiu v sobotu večer vyzýváme lidi, aby spolu s námi zapálili svíčky a poslali světlo do Afriky. Je to vždycky silný moment. Když také naši návštěvníci tuhle věc skutečně finančně podpoří, máme pocit, že to má smysl.

Mighty Sounds, Tábor – letiště Čápův Dvůr, 13. – 15. 7. 12
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Festview-Mighty-Sounds-2012~10~cervenec~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.