muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníArakain - Čas na restart

20.3.2009 | Autor: Petr Korál | sekce: publicistika

 fotogalerie

Arakain

Arakain

foto: Sony

Pražští metaloví veteráni Arakain vyrukovali s dalším řadovým albem. Na tom by nebylo nic extra výjimečného; ovšem Restart, jak se novinka nazývá, je pádným důkazem tvrzení, že tahle parta neztrácí dech ani po 27 letech nikdy nepřerušené existence. Před časem ji v dobrém smyslu slova nakopl příchod nových členů, zpěváka Jana Toužimského a bubeníka Lukáše Doksanského, a následně obrovský úspěch koncertu k výročí čtvrtstoletí souboru a z něj pocházejícího živého dvojalba, resp. DVD. Recept, jak se účinně bránit uměleckému stárnutí, možná najdete takříkajíc mezi řádky odpovědí kytaristy Jiřího Urbana.

Nové album se jmenuje Restart. V čem představuje opětovný start pro samotný Arakain?
Trochu jsme zabrzdili vývoj kapely takřka dvouletým „oslavováním“ 25. výročí a následného DVD XXV Eden. Celou tu dobu jsme obehrávali retrospektivní program a teď přišla chvíle se nadechnout a vytvořit něco nového, aby ani fanoušci, ani kapela neusnuli. Nadešel okamžik posunout se zase někam dál a snad i kupředu.

Arakain

Arakain

foto: Sony

Deska byla původně plánovaná už na loňský rok. Proč to zpoždění?
Měli jsme úspěšný rok plný koncertů a nezbýval čas se naplno věnovat „růstu“ desky, neměli jsme ucelený delší čas zavřít se do studia. A náročná sezóna se bohužel také podepsala na zdraví Honzy Toužimského, až z toho všeho skončil v lázních a doteď se léčí s plicním onemocněním. Jsme rádi, že se dal dohromady k nahrávání a ke startu jarního turné.

Restart obsahuje 15 písní a trvá bezmála 69 minut. Tak dlouhé řadové album jste ještě nikdy nevydali. Nechtělo se vám nic vyhazovat, nebo je za tím ještě něco jiného?
Materiálu bylo od tří tradičních arakainovských autorů (což jsou vedle Urbana ještě kytarista Mirek Mach a baskytarista Zdeněk Kub – pozn. aut.). Písniček se dokonce nahrávalo ještě víc než 15. Skladby, které se na album dostaly, byly dotvořené do konce a bylo nám líto jakoukoliv autoselekcí zasahovat do playlistu desky. Byli jsme si vědomi rizika, že se coby zaujatí autoři nemusíme nutně ztotožnit se vkusem fanoušků. Zvolili jsme tedy nejjednodušší variantu a dali tam vše, co bylo dokončené: cena desky zůstane stejná, je tam víc muziky a každý si – snad – tu svou vybere…

Patrně víc než kdykoliv v minulosti pro některé nové písně platí, že se v nich prolínají řízné metalové sloky se skoro až popově melodickými refrény. Lze v tom spatřovat určitý záměr?
Tahle formule nastala v Arakainu už s nástupem Petra Koláře a pokračuje i s Honzou – oba mají rádi silnou melodii, kde uplatní své tři oktávy. Prostě to tak vyplynulo z jejich pojetí zpívání a my jim kytarami v refrénech rádi děláme prostor.

Skladba Kam bůh se dívá je po Jesus Business z předminulého alba Warning už druhá věc, která by se svým textem určitě vůbec nezamlouvala přinejmenším některým církvím a jejich vyznavačům. Co vás k těmto pichlavě provokativním postojům vede?
Na tuto otázku odpovídal autor obou písní Zdeněk Kub: Tohle téma jsem nosil v hlavě už delší dobu.

Arakain: Restart

Arakain: Restart

Jsem odpůrcem jakýchkoliv ideologií, včetně těch církevních – považuju je jen za nástroj k dosažení moci a ovládání ostatních. Katolická církev by velmi ráda dala zapomenout na inkvizice, jakož i na otázku zneužívání dětí duchovními, a tváří se jako jediný nositel morálních hodnot. Nechtěl jsem se dotknout věřících občanů, jen upozornit na tenhle problém, který se může kdykoli opakovat – a myslím, že i opakuje.

V písni Vzít čas na splátky jste použili smyčce. Má jít o jakési nenápadné ohlédnutí za spoluprací s Plzeňskou filharmonií u příležitosti 25. výročí kapely?
To přímo ne, ale je fakt, že po Edenu smyčce v našich nahrávkách nikoho nepřekvapí. Do pomalých skladeb se hodí a s akustickou kytarou se přímo nabízejí. Za smyčcové feelingy děkujeme Noidovi, který je aranžoval a měl nahrávání na starosti.

Před časem jste podnikli úspěšnou invazi do Polska. Je v plánu nějaké pokračování? A jak vůbec bude vypadat rok 2009 pro Arakain?
Na podporu nové desky absolvujeme od března do květnu turné, v létě pochopitelně nebudou chybět festivaly a určitě i do Polska se podíváme. Chceme se dostat na tamní trh, který je mnohonásobně větší než ten náš, navíc tahle muzika je tam „doma“ a přesvědčili jsme se, že polští fanoušci nás berou.

Zajímavosti:

Vůbec první oficiálně vydanou nahrávkou Arakainu byla v roce 1987 píseň Cesta na kompilaci Posloucháte Větrník... 3. Skupina samotná se k ní ovšem nehlásí. Proč? Protože bez jejího vědomí, natož souhlasu byl původní studiový záznam sestříhaný a dokonce došlo k přejmenování skladby (ve skutečnosti totiž nese název Nesmíš to vzdát). Navíc autorství textu si u ní lživě připsal Petr Mareček, což byl pseudonym tehdejšího prorežimního básníka Václava Honse...
Ze všech současných členů Arakainu má za sebou nejpestřejší hudební minulost bubeník Lukáš „Doxa“ Doksanský. Už ve svých deseti letech zaskakoval ve skupině Libý Květoň, kterou vedl jeho otec. Od čtrnácti byl jejím stálým členem, postupně pak prošel celou řadou dalších rockových a metalových formací (Pára, Bestie, Drakar, Rowdies, Vitacit, Guns, King Size, Merlin, Shure, Zaba). Skoro deset let vydržel v sestavě „Krishna-coristů“ Kashmir 9:41, nakoukl však i do oblasti popu (Petr Rajchert & Inter, Lenka Dusilová & Secretion, Plavalaguna, skupina Jana Kalouska) nebo moderního jazzu (Jazz Efterrätt).

Fotogalerie:

Psáno pro: časopis mGuide 2009/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Arakain-Cas-na-restart~20~brezen~2009/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.