muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klasická hudbaMezinárodní interpretační soutěž pro klavírní dua ve znamení nedožitých 85. narozenin Vlastimila Lejska

19.9.2012 | Autor: Viola Králová | sekce: novinky
Dvě výrazné osobnosti české hudební historie, pianisté Antonín Kubálek a Vlastimil Lejsek se poprvé setkali v roce 2003. O rok později rozjeli Mezinárodní interpretační kurzy ve Zlatých Horách, které naturalizovaný Kanaďan Kubálek zaštítil svým jménem.

Pianista, pedagog a skladatel Vlastimil Lejsek, byl tělem i duší Brňák, ale neméně miloval Jeseník a jeho krajinu, kde rok co rok v malebném prostředí Rejvízu trávil se svou ženou Věrou, téměř půl roku. Právě tady se před mnoha lety zrodila myšlenka Mezinárodní interpretační soutěže pro klavírní dua, která se coby bienále koná v jesenických lázních a nese jméno Franze Schuberta.

Nedožité 85. narozeniny Vlastimila Lejska si připomněli návštěvníci koncertu, který se za podpory Města Jeseník konal dne 5. 7. 2012 v Zrcadlovém sále v Lazních Jeseník. Po osmi letech se jako pianistka představila Věra Lejsková, jež společně s Richardem Pohlem provedla Schubertovu Fantazii f moll, se kterou se manželé Lejskovi v roce 2004 rozloučili s koncertním pódiem. V programu zazněla také oblíbená skladba klavírního dua manželů Lejskových, výběr z Dvořákových Slovanských tanců v interpretaci Jiřího Hrubého a Richada Pohla.

Večery, které byly součástí VI. cyklu koncertu, jenž volně navázal na Interpretační kurzy ve Zlatých Horách podpořených Olomouckým krajem, ponesou se souhlasem Lejskovy rodiny jméno hudebního skladatele Vlastimila Lejska a budou tak připomínat přátelství dvou velkých pianistů.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/novinky/Mezinarodni-interpretacni-soutez-pro-klavirni-dua-ve-znameni-nedozitych-85-narozenin-Vlastimila-Lejska~19~zari~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.