Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

UMĚNÍ PROTI CENZUŘE

7.6.2002 | Autor: redakce | sekce: publicistika
Tisková zpráva

Vážení přátelé !

Dovolte mi, abychom Vás předem našeho dopisu co nejsrdečněji pozdravili. Zasíláme vám informace, týkající se koncertu "Umění proti cenzuře". Nejdůležitější z nich je asi ta, že se koncert bude konat 1.7.2002 na pražské Štvanici cca od 13.00 do cca 22.00 hodin. Akce je totálně nevýdělečná a potřebné finanční prostředky k jejímu uspořádání (cca 100.000.- Kč) se budou čerpat především z výdělků z koncertů Hudby Praha a PPU ve Futuru a Divokýho Billa v Akropoli pořádaných na její podporu 26.6.2002 a dále pak dalších dobrovolných příspěvků, z dobrovolného vstupného na místě a z občerstvení. Vstupné na Štvanici by mělo být dobrovolné pravděpodobně v doporučené výši 18,80 Kč - to aby se zvýraznil paragraf. Případný finanční přebytek by měl být uložen ve fondu spravovaným právníky a měl by být použit buď na soudní výlohy kohokoli stíhaného dle sporného paragrafu nebo v případě úspěchu a zrušení paragrafu na uspořádání nějakého dobročinného koncertu, v případě opačné varianty tj. nezrušení paragrafu bude výtěžek použit na uspořádání dalších podpůrných aktivit. Pořádajícími subjekty jsou Ameba Production a Riff-Raff. Technickéa produkční záležitosti koncertu v současné době řeší Petr Fořt - Ameba Production ( producent fest. Rock for People v Českém Brodě či festivalů Řev Řevnice, Barvy léta aj.), mediální podpora je v kompetenci Viktora Součeka - Riff-Raff ( např. koncerty Drop in v Lucerně), dalšími produkčními jsou Luboš Schmidtmajer - Mars Production ( Chmelnice, Akropolis např.), Martin Číhal - Agentura MIA ( totéž, nyní manažer H.P. a PPU) a František Kotva ( Žlutý pes, produkční Futurum např.). Nástrojová aparatura je přislíbena od J. Čápa z PM Center. V červnovém čísle časopisu Report vyšla jako příloha CD kompilace s některými " problematickými " písněmi jako annonce na připravovaný koncert a součastně jako demonstrace trezorového umění. Samotné vystoupení jednotlivých kapel by mělo být cca 15 - 25 min. i s přípravou - tzn. 2-3 písně. V současné době účast potvrdily např. kapely a osobnosti : Žlutý pes, Precedens,Vláďa Mišík, Hudba Praha, Tři sestry, Švihadlo, Echt !, Plexis, Kurtizány z 25. Avenue, Divoký srdce, Tichá dohoda, Jan Sahara Hedl a další.

Oslovili jsme kapely a osobnosti jako např.:
Lucie, Michal Pavlíček, Kamil Střihavka, MIG 21, Abraxas, Monkey Bussines, Mńága a Žďorp, Priessnitz, Krucipusk, Kryštof a další.


Zatím děkujieme a zdravíme

Michal Ambrož, Petr Fořt a Marek Jehlička - koordinátoři


P.S. : Po upozornění Ondřeje Hejmy ( díky Ondřeji ! ) ještě musím dodat, že akce je přísně apolitická, i když se týká svobody projevu - tudíž věci politické ! Tak se dohodli všichni, kdo na akci nyní pracují. Vzhledem k tomu, že pohled na problém jde napříč všemi politickými stranami, považujeme toto východisko za jediné možné a přijatelné. A navíc nemáme zapotřebí, aby si někdo na věci přihříval svoje politické polívečky.


P.S. : Po upozornění J.X. Doležala ( díky Jirko ! ) pozor, nejde o drogy, jde o svobodu slova !!!

Prohlášení iniciativy "UMĚNÍ PROTI CENZUŘE"

Dne 1.7.2002 vejde v platnost novela zákona týkající se šíření toxikomanie. V §188a tohoto zákona se dosud platné znění v odstavci 1 rozšiřuje o nový odstavec 2:

odst. 1 (dosud platné znění ) : Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.

odst. 2 (novela) : Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 vůči osobě mladší než osmnáct let, nebo

b) spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

Po několika žádostech o výklad zákona jsme se z úst zástupců předkladatelů zákona (tzn.vlády v zastoupení ministerstva spravedlnosti) dozvěděli veřejně :

1) že si umělci budou muset dávat pozor na to, zda poskytují dobrý (tzn.dostatečně protidrogový) příklad mládeži - viz tisková mluvčí ministerstva při dotazu na výklad zákona po jeho definitivním schválení podpisem prezidenta ČR

2) že výklad zákona budou podávat orgány činné v trestním řízení - viz pracovnice ministerstva spravedlnosti v debatě "O všem s vámi" na Čro1 - Radiožurnálu dne 17.4.2002.

Novela zákona (zejména odst. 2b) sama o sobě vzbuzuje silné podezření z porušení ústavního práva na svobodu projevu, která je zakotvena v Ústavě ČR. Navíc výše zmíněné komentáře zástupců předkladatele vzbuzují též podezření, že se proti některým tvůrcům chystá jakýsi " hon na čarodějnice ". Přes všechna zdůvodnění novely (např. ministr Bureš v LN 15.4.2002) se vnucuje domněnka, že při současném stavu českého právního (ne) řádu by mohl být výše zmíněný zákon účelově zneužíván. Dále může být zákona zneužíváno při event. odmítnutí veřejné prezentace děl některých tvůrců v rozhlase, televizi, tisku event. i vydavatelstvím. Domníváme se proto, že by tato vadná, svobodu projevu omezující a cenzurou zavádějící novela měla být z našeho právního řádu neprodleně odstraněna. Souhlasíme se slovy prezidenta Václava Havla, který říká, že : "demokracie není možná bez svobody slova " ( LN 4.5.2002) a proto prohlašujeme :

1) že podporujeme účastníky koncertu "Umění proti cenzuře" konaného 1.7.2002 v Praze.

2) že podporujeme petici prezidentovi ČR Václavu Havlovi za zrušení zák. č.188 odst. 2b trest. zák. ČR.

V Praze 5.6.2002

Za iniciativu "Umění proti cenzuře"
Michal Ambrož člen skupin: Jasná páka, Hudba Praha, Divoký srdce


Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/UMENI-PROTI-CENZURE~07~cerven~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.