Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníCypress Hill: Lidoví vypravěči z Cypřišového vrchu

28.5.2004 | Autoři: Milan Slezák, Jan Šída | sekce: publicistika

Patří mezi základní kameny amerického hip hopu. Společně s interprety jako Ice-T, Public Enemy, Ice Cube nebo Wu Tang Clan vypovídají o drsném životě v betonových džunglích amerických velkoměst. Jsou neustále zahaleni marihuanovým kouřem a z jejich skladeb čiší spíše "zhulená pohodovost" než agresivní militantnost.


Snad proto přežili do dnešní doby všechno ve zdraví a ne jako někteří představitelé rapové komunity (Tupac Shakur, Notorious Big nebo Jam Master Jay z Run DMC). Řeč je o lidových vypravěčích z Cypřišového vrchu - Cypress Hill.


Místo, zvané Cypress Hill, leží v Los Angeles. Obývají ho především Mexičané, Kubánci, Iberoameričané a Portorikánci. To místo je jakýsi kotel, kde se vaří mnoho vlivů. Z jedné strany leží čtvrť South Central, kde bydlí především černoši, Španělé a Asiati a z druhé Downey, kde žijí běloši nižší střední vrstvy.


Mezi dvěma světy

Hlavní personou veškerého dění je chlapík jménem Senen Reyes vulgo Sen Dog (nar. 20. 11. 1965) původem z Kuby. Prakticky každý z jeho rodiny hrál na nějaký hudební nástroj a jeho strýc stojí možná dodnes v čele jednoho kubánského tanečního orchestru. Senova vlastní hudební průprava sestávala z účinkování v místním kostelním pěveckém sboru. Zásadním pro zrod budoucí hip hopové legendy byl okamžik, kdy Sen Dog a jeho bratr Mellow Man Ace založili formaci DVX. Ve svém rapu užívali tzv. latin lingo, tedy cosi jako španělskou angličtinu, mimo hispánská ghetta téměř nesrozumitelnou hatmatilku. Zrealizovali pár singlovek ve spolupráci s lokálním španělským rádiem a... nic. Projekt umíral na úbytě, nicméně došlo k osudovému setkání s chlapíkem jménem Louis Freese (tedy B Realem, narozeném 2.června 1970). Tento člověk toužil stát se noviářem. Skládal básně, psal prózu, ale na druhou stranu byl i členem pouličních gangů a obchodníkem s "trávou". Střední školu sice nedokončil, tím spíše se však stal ideálním pro svérázné texty budoucí hip hopové kapely. Třetí do mariáše, jistý Lawrence Muggerud alias Muggs (nar. 28. ledna 1968) vystupoval dříve ve skupině 7A3. Natočil s ní i jedno album, které díru do světa rozhodně neudělalo. Na jednom mejdanu se dal do řeči s B Realem, jenž jej přibral do party. Nová kapela, Cypress Hill, byla na světě. To už se Ace věnoval své sólové dráze jako Mellow Man Ace.


V zimě na přelomu let 1990 a 1991 vznikla v téměř partyzánských podmínkách první deska nazvaná Cypress Hill. Kapela měla hned na začátku nezbytnou dávku štěstí, protože firma Ruffhouse měla distribuci u Columbia Sony Music. Ovšem vypečená trojka nebyla tak naivní, aby čekala, že je mamutí label začne zničehonic tlačit, co to dá. Tak naložili škatule se svým debutem do auta, brázdili USA a desky prodávali na svých koncertech (to zná téměř každý český muzikant). Soubor tak získal určité nezanedbatelné posluchačské zázemí, dostal se do rádií i na festival Lollapalooza II a potom je vzali s sebou Pearl Jam jako support na svůj benefiční koncert Full Education (v přímém TV přenosu ze Seattlu). Snad i díky tomu prodali debutu přes milion kusů. Muggs se zdaleka neomezil jen na účinkování v Cypress Hill, ale stal se zakladatelem produkční společnosti Soul Assassins. Produkčně se podílel mj. na nahrávkách House Of Pain, Ice Cubea, Beastie Boys a dalších.


Legalizujte to!!!

Rok 1993 zastihl Cypress Hill v nebývalé formě. Kapela rozšířila diskografii o zdařilé album Black Sunday, které po celé čtyři týdny trůnilo na špici hitparády. Ještě jednou věcí se album může zdát zásadní. V jeho bookletu najdete 19 bodů podporujících pěstování a užití konopí. Mimo jiné podporují i organizaci NORML pro legalizaci marihuany. Skladbu Cock The Hammer můžete kromě alba zaslechnout i ve filmu Poslední akční hrdina s Arnoldem Schwarzeneggerem. Kapela sama se zúčastnila i natáčení filmu režiséra Roberta Townsenda The Meteor Man, kde vystupuje v roli členům souboru blízké, tedy pouličního gangu. A když už jsme u filmů... Je ještě jeden film, který se s Cypress Hill může spojovat. Objevují se totiž na svým způsobem přelomovém soundtracku k americkému thrilleru Stephena Hopkinse Judgement Night. Do Čech film přišel 15. září 1994 pod distribučním názvem Noční rozsudek. Na každé skladbě soundtracku spolupracují vždy zástupci rockové a hip hopové scény. Cypress Hill se podíleli na I Love You Mary se Sonic Youth a Real Thing s Pearl Jam. Spolupráci s kytarovými bandy se členové Cypress Hill nevyhýbali ani do budoucna - kupříkladu Sen Dog kooperoval s hard coreovými Biohazard.


Kapela se pro mnohé stala průkopníkem fúzí mezi různými hudebními styly. Jako ideální příklad může sloužit živé album Live At The Fillmore, kde je jasně slyšitelná symbióza hip hopu a "živého" kytarového rocku. Nejnovější, v pořadí jubilejní desáté album Till Death Do Us Part není zajímavé jen tím, že se na jeho obalu objevuje sousoší Pieta z pražského Karlova mostu, ale především samotnou hudbou. Ta proniká mnoha hudebními styly (pop, reggae, hip hop, rock...), vždyť první singl What' s Your Number? je svébytnou ódou na Clash a jejich song Guns Of Brixton (hostuje zde mj. kytarista Rancid Tim Armstrong).


Výraznou českou stopu zanechala kapela i svým vystoupením na loňském Rock For People v Českém Brodě. Kromě nesporného hudebního vkladu se nesmazatelně vepsali i do paměti pořádající agentury, když po jejich odjezdu zbyl v hotelu Praha dluh kolem 25 000 korun. Inu, umělci.

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2004/05

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Cypress-Hill-Lidovi-vypraveci-z-Cyprisoveho-vrchu~28~kveten~2004/

Komentáře

celkový počet: 1

bobo  jenom tak

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.