muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníSean Lennon – více než jen syn Johna Lennona

23.1.2007 | Autor: Pavel Uretšlégr | sekce: publicistika

 fotogalerie

Sean Lennon

Sean Lennon

Být potomkem slavných rodičů musí být těžké. Své by o tom mohl vyprávět i Sean Lennon, syn Johna Lennona a Yoko Ono. Z jeho snahy vymanit se z područí slavných rodičům a nesporného uměleckého talentu vyplynuly zatím dvě dlouhohrající alba a nespočet projektů z mnoha známými jmény hudební branže.

Syn slavných rodičů

Když se v roce 1975 Sean Lennon narodil, vše vypadalo idylicky. John Lennon zůstává se synem doma a vynahrazuje tím to, co nestihl u svého prvního potomka, syna Juliana. Po tragické události v prosinci 1980 se malému Seanovi značně mění život. V šesti letech, těsně po úmrtí otce, ho matka Yoko Ono posílá na internátní školu do Švýcarska. Je těžké odhadovat, jak tato životní etapa na Seana zapůsobila. Můžeme jen spekulovat, zda právě pobyt na internátní škole vyprofiloval Seana Lennona v osobnost, která se později stala umělecky nezávislá na svých slavných rodičích. K roku 1981 se také váže první hudební počin Seana Lennona. Na albu své matky Season of Glass se podílel recitací. Ve svých devíti letech opět spolupracuje se svou matkou, tentokrát ji pomáhá s písní It´s Alright na tribute albu Every Man Has a Woman. V roce 1988 se objevuje ve slavném klipu Michaela Jacksona Moonwalker.....Na třináctiletého teenagera více než dost. Všechny tyto aktivity předznamenaly nesporný talent Seana Lennona.

Sean Lennon

Sean Lennon

Na druhou stranu, jen velmi těžce mohl tehdy Sean Lennon vyvracet názory o protekčním dítku slavných rodičů.

Sám na vlastních nohou

To se mu povedlo až v roce 1991. Jako šestnáctiletý napsal společně s Lennym Kravitzem píseň na jeho druhou desku Mama Said, All I Ever Wanted. Spolupráce s Lennym Kravitzem se stala pro Seana Lennona jedním z přelomových okamžiků jeho kariéry. Opravdu poprvé představil hudební veřejnosti něco, co nebylo spojeno s jeho slavnou matkou či s vlivnými hudebními manažery. V roce 1993 začíná Sean Lennon studovat Kolumbijskou univerzitu, studium ovšem po několika semestrech předčasně ukončuje. Plně se oddává hudbě. Kromě samotného zpěvu zvládá hru na kytaru, baskytaru, bicí, perkuse a klavír. Zakládá svoji skupinu IMA, která si odbude premiéru jako doprovodná kapela na turné Yoko Ono k albu Rising z roku 1995. Přirozeným vyústěním aktivit Seana Lennona je sólová deska Into the Sun vydaná roku 1998. Album, na kterém mimo jiné spolupracoval s Adamem Yauchem z Beastie Boys, nese všechny znaky debutu. Stylová písničkářská pestrost se tu mísí z mnoha hudebními vlivy, nicméně, albu chybí určitý smysl pro kompaktnost desky jako celku. Albu také ublížilo to, že téměř všechny hudební party nahrával sám Sean Lennon, který díky tomu ztratil nad nahrávkou větší nadhled. Ovšem špatné album to rozhodně není. O rok později ještě vydává EP Half Horse, Half Musician a tím jeho vydavatelská činnost na dlouhou dobu utichá.

Rozčarování nad hudebním průmyslem

“Po prvním albu jsem dlouho cítil rozčarování nad mašinérií hudebního průmyslu. Ne, že bych přestal hrát, nahrávat a vystupovat, jen jsem toto vše dělal diskrétněji” vysvětloval v jednom z rozhovorů Sean Lennon svůj odchod do hudebního podzemí.

Sean Lennon

Sean Lennon

V tomto období začíná spolupracovat s mnoha slavnými jmény hudebního světa. Mimo jiné se podílel na projektech takových jmen jako jsou Thurston Moore, Vincent Gallo nebo Ryan Adams. Po dlouhých osmi letech vyplynula z těchto spoluprácí druhá sólová deska Friendly Fire. “Friendly Fire je pokusem, jaké by to mohlo být dělat hudbu opět veřejněji” komentuje důvody vzniku LP sám autor. Na rozdíl od své prvotiny si tentokrát Sean Lennon přizval řadu muzikantů, což nahrávce jen pomohlo. Z velkého množství hostů můžeme vzpomenout například bubeníka Matta Chamberlaina( Tori Amos, Pearl Jam) nebo pianistu a klávesistu Yuku Hondu ze skupiny Cibo Matto. Nutno dodat, že Friendly Fire je prozatímním vrcholem tvorby Seana Lennona a definitivním potvrzením jeho hudebního talentu. Nad temně romantickými písněmi se rozplývá jak hudební kritika, tak fanoušci. Zajímavostí desky je, že ke každé písni napsal sám Lennon ještě krátký film. DVD s jednotlivými kusy, ve kterých můžeme vidět Lennona a jeho přátele, je přibaleno k samotnému CD.
Zdá se, že Sean Lennon svým posledním studiovým počinem definitivně přesvědčil okolí, ale hlavně sám sebe, že není jen potomek slavných rodičů. S deskou Friendly Fire stojí pevně na vlastních autorských nohou a dokázal tak rázně vystoupit ze svého vlastního stínu.


O tom, jak tvorba Seana Lennona zní naživo, se bude moci český posluchač přesvědčit na vlastní uši a oči 5. 2. v Lucerna Music Baru (>>).


Galerie:
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Sean-Lennon-vice-nez-jen-syn-Johna-Lennona~23~leden~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.