Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníKonektor: Medvědi nevědí...

19.9.2008 | Autoři: Petr Bořuta, Filip Drábek | sekce: publicistika
Nová a zatím nepravidelná rubrika se bude pokoušet pomocí určitého jmenovatele spojit několik interpretů. Ať už bude pojítkem žánr, země, fenomén či třeba jen název, v menších profilech představíme čerstvé objevy, kapely zavedené a třeba i rozpadlé. Důraz budeme klást na méně známější jména, těm profláklejším se ale rozhodně vyhýbat nebudeme. Pojďte spojovat a objevovat s námi!


Grizzly Bear (www / MySpace)

Medvěd grizzly dokáže být pěkně nebezpečný. I americká skupina Grizzly Bear taková umí být. Jenže spíš než obrovskými tlapami a vahou dokáže zaútočit hypnotickou silou čtyř vokálů, která připomíná snad jen mantry. A jsou to mantry plné deprese. Aspoň co se týče dva roky staré desky Yellow House – na které spojili freak folk a pravý americký indie rock –, připravovaný nový materiál skupiny upsané pod label Warp má být o poznání veselejší.

Grizzly Bear tvoří Daniel Rossen (také člen Department of Eagles), Ed Droste, Chris Taylor, Christopher Bear a usazena v Brooklynu, funguje čtveřice od roku 2004.
„You think it's alright. Can't you feel the knife?“ zpívají v jedné písni. Ale nebojte, ten nůž pronikající zespodu do životně důležitých orgánů je hladký a otupené ostří spíš lechtá. (PB)


Bear Vs Shark (MySpace)

Tak především ten název sedí. Medvídek, který ve svém plyšovém náručí skýtá měkkost i hebkost, a žralok, jenž do něj co chvíli zatíná ostré zuby. Tahle kombinace (tvrdého i měkčího jádra, křiku i šepotu zblízka do ouška, hlazení zuby, co vzápětí začnou trhat; klidně dosazujte dál) u Bear Vs Shark funguje automaticky a správně. Jakkoliv jsou bicí hodně jednotvárné a přičiňují se o punkový odér těchto, řekl bych, mellow-hardrockerů.

I když Bear Vs Shark potkala umělecká smrt už před třemi roky, rozhodně stojí za ohlédnutí se přes záda. Pokud se budete zajímat, co členové stvořili po rozpuštění, měl by vás zajímat pohrobek s názvem Cannons. Ten už bohužel také delší dobu nevyvíjí aktivitu, a tak je jeho budoucí osud předmětem věšteb. (PB)


Seabear (www / MySpace)

Seabear sú z Islandu. To povie dosť samo za seba. Napriek tomu si ich nespájajte s Björk alebo Sigur Rós: oveľa bližšie majú totiž k jednoduchým pesničkám a folku. Od plameňov táboráku ich však oddeľuje decentná prímes elektroniky a nenápadné vokály. Možno práve z celkovej nenápadnosti pramení ich čaro, ktoré si všimli napríklad aj krajania z múm a ponúkli im miesto predskokana na turné.

Pôvodne však bolo toto sedemčlenné zoskupenie iba one-man projektom mladíka menom Sindri Sigfússon. Po vydaní debutového EP Singing Arc bol Sindri požiadaný, aby predskakoval The Books v Berlíne a tak sa kapela rozšírila až do súčasnej podoby, v ktorej vznikol aj ich plnohodnotný debut The Ghost That Carried Us Away z minulého roka. (FD)


Polar Bear (www / MySpace)

V Londýne narazíte mimo ZOO na ľadového medveďa asi ťažko. Nahradiť vám to môže zoskupenie Polar Bear, ktoré z metropole Anglicka pochádza. Z ich produkcie najviac vytŕča fascinácia free-jazzom a jasná chuť experimentovať. Preto v ich diskografii narazíte aj na prvky drum’n’bassu, funky, soulu i vokálne skladby s popovými ambíciami.

Začiatky projektu bubeníka Seba Rochforda – Polar Bear sa viažu k roku 2004. Ich doposiaľ najväčšim úspechom je nominácia na najvýznamnejšie britské hudobné ocenenie - Mercury Music Prize - z roku 2005. Ich aktuálny album pochádza z júla a nesie jednoduchý názov Polar Bear. (FD)


Panda Bear (MySpace)

Od země se melodie prosekávají pravidelně uspořádanými lány obilí a pak kloužou k azurové obloze s naopak náhodně rozházenými mraky. Náhodnost i předem promyšlená pravidelnost se tady střídají frekvencí mrkání očí. Sic je vzájemně prolínajících se vrstev k překonání víc, plout směrem k nebeskému baldachýnu nad Lisabonem, kde Panda Bear sídlí, je opravdu obláčkově lehké. Pro lepší pochopení hymničnosti zavalitého člena čeledi medvědovitých je ale přece jen lepší sáhnout po nějakých psychotropních medikamentech. Ostatně k tomu nabádá i sám Panda Bear v druhé skladbě loňské desky Person Pitch – popřeje příjemný let a hezké prožití hypnotického stavu.

Celkem vydal bubeník experimentálních Animal Collective, Noah Lennox, sólově desky tři, a pseudonym si zvolil v upomínku na ranou nahrávku, na jejíž obal nakreslil pandu. Panda Bear pěstuje hlubokou lásku k DJské kultuře, a tak vychází na dvanáctipalcích. Taneční fluidum nechybí ani v podobě samplování, techniky používané spíše čistě elektronickými umělci, a navíc má Noah mimo freak folkový Panda Bear ještě jeden projekt, duo Jane, ovlivněné minimal technem. O tomto žánru si povíme ale až v příštím díle. (PB)
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Konektor-Medvedi-nevedi~19~zari~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.