muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníJimi Hendrix - Zdroj inspirace i prachů

18.5.2010 | Autor: Roman Jireš | sekce: publicistika

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

foto: Sony

Přestože je Jimi Hendrix již 40 let po smrti, právem ho stále považují za jednoho z nejlepších kytaristů všech dob. Vedle nevyčerpatelného zdroje inspirace je také dodnes solidním "oslíčkem, otřes se", takže nikoho ani příliš nepřekvapilo, že se objevila další deska z jeho pozůstalosti. A nahrávku Valleys Of Neptune celkem pochopitelně provází reklamní slogany o dosud nepublikovaných nahrávkách skrývajících se pod parádním obalem vycházejícím z Hendrixova vlastnoručního akvarelu z roku 1957, který tehdy Jimiho nevlastní sestra Janie pojmenovala Údolí Neptuna. Do obrázku je zasazena fotografie od Lindy McCartney, která ještě pod příjmením Eastman skupinu The Jimi Hendrix Experience fotila v průběhu roku 1967.

Neptunem to nekončí

Valleys Of Neptune nabízí materiál nahraný z velké části v roce 1969 s kapelou The Jimi Hendrix Experience. Obsahuje pět dosud oficiálně nevydaných skladeb a dvě coverververze písní od Cream a Elmora Jamese. Zbytek tvoří nevydané verze už známých skladeb, jako například vlastní kompozice Red House protažená na osm minut. K té se Hendrix rád vracel a existuje řada jejích dalších nahrávek.

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

foto: Sony

Po Hendrixovi zůstaly stovky hodin natočeného materiálu včetně dvou desítek oficiálních koncertních záznamů a haldy pirátsky vydaných bootlegů spíše dokumentační kvality. Nahrávkou Valleys Of Neptune to určitě nekončí. Zlatým hřebenem asi bude DVD s neznámými záběry ze zákulisí pocházejícími z roku 1969.

Podle Jimiho sestry Janie Hendrixové, na kterou byla po smrti Hendrixova otce přepsána autorská práva, je v bratrově pozůstalosti nepřeberné množství dalšího materiálu pro vydání jeho hudby a videosnímků. "Jeho genialita vyzařuje silně v každém z těchto vzácných titulů," prohlásila dědička ovládající majetek kytarového génia. "Máme dost materiálu na celou dekádu," tvrdí Janie.

Bitva o miliony

Pozůstalost Hendrixe patří mezi významné komodity v hudebním průmyslu, její cena se odhaduje na 80 milionů dolarů. Po nekonečných a nechutných právních bitvách získal v polovině 90. let minulého století veškerý majetek včetně autorských práv Jimiho otec Al, který zemřel před osmi lety. Ten odkázal pozůstalost své nevlastní dceři Janie, se kterou se mimochodem Jimi prakticky neznal. Janie nyní kontroluje společnost Experience Hendrix LLC a ostatní zděděný majetek. To se nelíbilo Jimiho bratrovi Leonovi, který se soudně domáhal svého podílu z dědictví s tím, že závěť jeho otce je neplatná, protože byla sepsána pod nemístným vlivem nevlastní sestry. Podnikavá Janie po mnoha tahanicích vyšla z právní války vítězně a před časem podepsala smlouvu s Legacy Recordings, pobočkou Sony Music, jež se specializuje na vydávání hudebních archiválií. Hendrixovi příbuzní moc dobře věděli, proč si šli po krku. Vždyť pozůstalost po mrtvém hudebníkovi údajně vykazuje zisky až dva miliony dolarů ročně.

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

foto: Sony

Na vlasatém guru mnoha rockových kytaristů chce vydělat kde kdo. Například společnost Vivid Entertainment Group, která se zabývá produkcí pornografických filmů, nabízí žhavý erotický snímek údajně s Jimim Hendrixem v hlavní roli. V němž si to muž nápadně podobný Hendrixovi, který byl mimo jiné proslulý svými sexuálními výkony, rozdává se dvěma ženami najednou. Věrohodnost záznamu prokázal i soukromý detektiv a Jimiho bývalá přítelkyně Pamela Des Barres. Naopak jiná z jeho mnoha expřítelkyň, Kathy Etchingham pravost nahrávky popírá.

Mezi zemí a vesmírem

Zvukový novátor, který vycházel z blues a na elektrickou kytaru typu Fender Stratocaster hrál levou rukou, byl hudební samouk a neznal noty. Místo nich používal barvy. Ve své tvorbě se snažil propojit to, co nazýval "země", tedy doprovodné bluesové, jazzové a funky rytmy, s "vesmírem," což naopak byly pronikavé psychedelické zvuky, které vznikaly jeho improvizováním. Byl jedním z průkopníků experimentování se stereofonními a fázovacími efekty přímo během nahrávání.

Hendrix předčasně zemřel v Londýně 18. září roku 1970 poté, co se patrně neúmyslně předávkoval příliš silnou dávkou léků na spaní. Během převozu do nemocnice se zadusil zvratky. Jenže co by to bylo za rockovou hvězdu, kdyby se kolem jejího úmrtí nevyrojilo několik spekulací.

Jednu z nich nedávno přinesla kniha Hendrixova spolupracovníka Jamese "Tappyho" Wrighta nazvaná Rock Roadie. Autor v ní obviňuje Hendrixova manažera Michaela Jeffreyho, že kytaristu úmyslně smrtelně předávkoval léky a alkoholem. Udělal to prý kvůli životní pojistce na dva miliony dolarů splatné na jeho jméno. Manažer se autorovi k činu údajně sám přiznal. K vyšetřování úmrtí však nedošlo, protože Michael Jeffrey rok po Hendrixově smrti zahynul při letecké nehodě.

Zajímavost:

Jimi Hendrix, jenž byl v roce 1992 uveden do rock´n´rollové síně slávy a jehož debutové album Are You Experienced bylo zařazeno do Národního registru nahrávek Knihovny amerického Kongresu, patří k umělcům, kteří po smrti vydělávají stejně nebo i více peněz než za svého bouřlivého života. Vždyť jenom podpisem smlouvy se společností Sony Legacy si jeho dědicové přišli na osm milionů dolarů.
Kytarový génius není zdaleka jediný, kdo vydělává po své smrti. Nejlépe prodávajícím hudebním interpretem loňského roku byl Michael Jackson, který jen ve Spojených státech prodal osm milionů desek - a z toho většinu po své smrti loni v červnu. Podobně se daří skupině The Beatles, přestože zanikla již před 40 lety.
Mezi mrtvýmí hudebními celebritami dlouho kraloval Elvis Presley. S ročním výdělkem kolem padesáti milionů vládl výročním žebříčkům nejlukrativnějších zesnulých hvězd od roku 2001, kdy je začal sestavovat ekonomický časopis Forbes. Loni poprvé našel přemožitele, když se před něj dostal Jackson, který za krátký čas od smrti vydělal dědicům přes 90 milionů dolarů. Stabilním účastníkem první desítky "výdělečných mrtvol" je také John Lennon.

Psáno pro: časopis mGuide 2010/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Jimi-Hendrix-Zdroj-inspirace-i-prachu~18~kveten~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.