muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníINXS: Hutchence je mrtev, ať žije Fortune!

20.1.2006 | Autor: Roman Jireš | sekce: publicistika

INXS

INXS

foto: Sony BMG

Někdy to může vyjít. Když v roce 1975 opustil zpěvák Peter Gabriel kapelu Genesis, zdálo se, že je to její konec. Skupina však našla rovnocennou náhradu v dosavadním bubeníkovi Philu Collinsovi. Představit si britské Black Sabbath bez Ozzyho Osbourneho se zdálo nemožné, přesto legendární kapela fungovala s různými vokalisty mnoho let po jeho odchodu v roce 1979. Stejně tak metaloví králové Iron Maiden po ztrátě Paula Di´Anna v roce 1980 zacelili ránu příchodem famózního Bruce Dickinsona. A Queen? Po smrti Freddieho Mercuryho by tomu nikdo nevěřil, ale kapela už má za sebou úspěšné turné s Paulem Rodgersem. Vyjde to australským INXS s Jasonem Deanem Fortunem, který zaujal místo frontmana Michaela Hutchence?

Od smrti charismatického Hutchence, který se oběsil v hotelovém pokoji v Sydney, uplynulo již osm let. Okolnosti smrti byly neustále předmětem spekulací tisku, zda šlo o sebevraždu, či součást sexuálního experimentování, které se vymklo kontrole. INXS po Michaelově úmrtí nepřestali existovat, ale bez něj zbytek kapely jakoby svět přestal zajímat. Mnoha platinovými deskami ozdobení INXS vyzkoušeli několik zpěváků, vrátit na vrchol hitparád se jim však nepodařilo. V létě roku 2000 začali krátce koncertovat s novozélandským zpěvákem Jonem Stevensem, s nímž se kapela objevila na koncertu na olympiádě v Sydney. V červnu 2001 vyšlo dvojalbum Shine Like It Does (1979-1997): The INXS Anthology, ale na novou desku nebo koncertní šňůru fanoušci čekali marně.

INXS

foto: Sony BMG

INXSKonkurs jako reality show
Po dlouhých měsících spekulací skupina konečně oznámila jméno svého nového frontmana. Stal se jím Kanaďan J.D. Fortune. Členové kapely, bratři Farrissové Tim, Andrew a Jon, Kirk Pengilly a Garry Gary Beers, doplnili své řady netradičním způsobem. Uspořádali konkurs formou soutěže Pop Idol, z kterého vzešel vítězně právě Fortune. Na podobu reality show, kde byl J.D. Fortune vybrán, měl velký vliv i Dave Navarro z Jane's Addiction.
Nově zkompletovaná sestava INXS ihned zamířila do studia, kde připravila nové album Switch, první studiové album od Elegantly Wasted z roku 1997. První singnál vyslali v podobě skladby Pretty Vegas, kterou napsal Fortune s Andrewem Farrissem ještě v průběhu soutěže. "Pretty Vegas má jasný rukopis INXS. V kombinaci s hlasem J.D. Fortune v ní najdete energii a vášeň, která vás vtáhne a ukáže novou podobu kapely," tvrdí producent Guy Chambers, bývalý dvorní skladatel Robbieho Williamse. Bude to však stačit k návratu do první hudební ligy?
"J.D. Fortune je člověk, který do našich koncertů vnese spontánnost," říká kytarista INXS Tim Farriss. "Navíc je to takový ten typ rockové hvězdy, který jsme hledali a zároveň je to nadaný textař. Myslím, že s námi vyroste po všech stránkách. Konečně jsme zase kompletní skupina."

První turné po osmi letech
Svůj melodický rock nová sestava INXS předvedla během televizního debutu v pořadu The Late Late Show with Craig Ferguson a v říjnu absolvovala exkluzivní vystoupení ve Virgin Megastore v Hollywoodu. V lednu 2006 vyrazí kapela s novým zpěvákem na celosvětové turné, jejich první po osmi letech. Zda do svého diáře zahrnou i Českou republiku, zatím není jasné. Ve Spojených státech je prý řada koncertů už nyní vyprodána.
"Jasně, že tohle je pro mě splnění snu," říká Fortune. "Když jsem vyrůstal, alba INXS jako Shabooh Shabooh, Listen Like Thieves a Kick pro mě byla velkou hudební inspirací. Poslouchal jsem jejich skladby a představoval si, jaký by to bylo hrát v týhle kapele. To, že si mě vybrali jako svého nového zpěváka, je fakt bomba, ze který se mi točí hlava."
Jason Dean Fortune vyrostl poblíž Toronta v Kanadě, muzice se začal věnovat už jako malý kluk. Střední školy nechal poté, co dostal nabídku k práci v televizní show. Šest let strávil jako člen rockové kapely, než se přihlásil do armády, odkud ale odešel po čtyřech měsících. Živil se jako představitel Elvise a pracoval jako bavič a textař pro televizní show v Ontariu.

INXS

foto: Sony BMG

INXSNa novém albu Switch se autorsky podílela celá kapela včetně J. D. Fortuneho. "Tato deska není jen pokračováním naší kariéry,” říká Farriss, “ale je rovněž velkým krokem do neznáma - INXS se vrací s novým zpěvákem."
Switch není nostalgickým pohledem do minulosti. "Nepřestali být tvůrčí kapelou a ve své cestě pokračují. Teď jsem součástí toho všeho i já a jsem na to hrdý," tvrdí J.D.
Nové písně dokazují, že INXS svůj tvůrčí potenciál ještě zdaleka nevyčerpali. “Je úžasné, že můžete něco dělat třicet let a stále objevovat nové věci,” říká Fortune.
Zdá se, že kapela opravdu neztratila schopnost napsat písně, ve kterých se mísí moderní rock
s tanečními styly. Zda se však podaří navázat na úspěchy z let, kdy INXS dokázali prodat více než 30 miliónů alb, měli 17 hitů v hitparádě časopisu Billboard (7 z nich se umístilo v první desítce), 23 hitů ve Velké Británii, 33 hitů v Austrálii a 6 po sobě jdoucích alb, která se umístila v první desítce ve Velké Británii a ve Spojených státech, zůstává otázkou.
"Jsou zpátky, aby si vzali, co jim patří," nepochybuje o úspěchu nový zpěvák INXS.

Aaustralská kapela INXS se na přelomu listopadu a prosince 1987 objevila na několik dnů v Praze. Zatímco ve světě právě frčelo jejich album Kick v tehdejším Československu byli takřka neznámou skupinou. Filmový štáb v čele s režisérem Richardem Lowensteinem zde za minimálního zájmu tehdejších komunisty cenzurovaných médií natočili slavný klip k hitu Never Tear Us Apart, v jehož atmosféře hrají nemalou úlohu záběry Karlova mostu a staré Prahy. Na vystoupení INXS v Praze, které se bohužel uskutečnilo za nezájmu diváků, jsme museli čekat deset let. Tehdy nikdo netušil, že Hutchencovi zbývá posledních pár týdnů života...

Psáno pro: časopis mGuide 2005/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/INXS-Hutchence-je-mrtev-at-zije-Fortune~20~leden~2006/

Komentáře

celkový počet: 2

Petra  Queen
Oli  Re: Queen

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.