muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníColdplay - Hrátky s fanoušky

4.6.2008 | Autor: Roman Jireš | sekce: publicistika

 fotogalerie

Coldplay

Coldplay

foto: EMI

V záplavě novějších britských kapel, jejichž nahrávky se na nás nepřetržitě valí, jich za pozornost stojí jen zlomek. Bez většiny zejména kytarovek bych se klidně obešel, ovšem Coldplay jsou určitě výjimkou, která se vymyká té spoustě kapel znějících jedna jako druhá. Ojedinělost londýnské kapely potvrzuje i dobře manažersky ošetřené netrpělivé očekávání čtvrtého alba, které pod názvem Viva La Vida Or Death And All His Friends vyjde 12. června.


Kapela pořádně napíná své příznivce, kterým zatím z natáčení ve Spojených státech s věhlasným producentem Brianem Enem poskytla jen kusé informace. Ovšem fanouškům umožnila jako originální poděkování za věrnost a trpělivost po dobu sedmi dnů na přelomu dubna a května stáhnout

Coldplay

Coldplay

foto: EMI

si zdarma a legálně pilotní singl Violet Hill. Zájemcům stačilo na internetových stránkách kapely pouze vyplnit dotazník a držet se pokynů zaslaných mailem. A výsledek? Jen za prvních 12 hodin si nahrávku stáhlo přes 300.000 lidí!

To však z manažerských fíglů nebylo všechno. Začátkem května byl singl na speciálním vinylu opět zdarma přiložen do britského časopisu New Musical Express s B-stranou s písní A Spell A Rebel Yell, která se údajně neobjeví nikde jinde. Krátce po vydání alba pak Coldplay pro fanoušky chystají dva exkluzivní koncerty, na nichž poprvé představí nové písně. Na bezplatná vystoupení v londýnské Brixton Academy a newyorské Madison Square Garden se však dostanou pouze výherci několika exkluzivních soutěží.

Nová etapa?

Co jsme tedy v době vzniku tohoto článku věděli o nové desce, následovníku ceněné nahrávky X&Y? Každopádně se zdá, že bude od předchozích nahrávek odlišná. "První tři alba jsme pojímali něco jako trilogii, kterou jsme už ukončili," prozradil kytarista Johnny Buckland s tím, že teď chce kapela natočit něco jiného. Znamená to, že už se od Coldplay nedočkáme typických výrazných melodií, libozvučné kytary a náladotvorného melancholického piana?

Coldplay

Coldplay

foto: EMI

Těžko říct, zatím nikdo více k nové podobě Coldplay neprozradil.

Zpěvák Chris Martin alespoň naznačil, že kapela bude znít barevněji. To by mohlo souviset s názvem nového alba, jehož španělská část je jakýmsi přáním dlouhého života. Podle Martina jde o odkaz k dílu a osobnosti mexické malířky jménem Frida Kahlo, která po úrazu páteře a dalších zraněních utrpěných při nehodě strávila život ve velkých bolestech. "Byla v pěkných sračkách, to je jasný, ale když začala ve svém domě tvořit velká plátna, říkávala Viva la Vida," nechal se v časopise Rolling Stone slyšet Martin. "Zamiloval jsem si tuhle její neohroženost."

Statečná mexická malířka však není jediná, na koho si většina lidí vzpomene při vyslovení téhle fráze. Mnozí si vzpomenou na zpěváka Ricky Martina a jeho hit Livin' La Vida Loca. "Ricky je fajn, má můj absolutní respekt," podotkl jeho jmenovec Martin.

Zajímavosti:
Mexická malířka Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderónová, o které hovoří zpěvák Chris Martin, se narodila roku 1907 v Coyoacánu. Její život a tvorbu osudově poznamenala autonehoda a vážné poškození páteře, které utrpěla ve svých osmnácti letech. fyzická i veškerá psychická bolest stala podstatnou částí jejího krutého života. Svojí bolest vložila do mnoha poutavých děl, které oslovují i pohoršují všechny generace. Frida milovala život a taky si ho užívala plnými doušky. Rozsáhlé dílo čítá na dvě stovky obrazů a její četné autoportréty jsou dodnes vyhledávány milovníky umění z celého světa. Milovala muže i ženy, ale celý život žila pro svoji jedinou lásku, ošklivého, sobeckého ale skvělého malíře Diega Riveru. Přes svůj pestrý život Frida chtěla být matkou, což se jí nikdy nepoštěstilo. I tento fakt se odrazil v jejích posmutnělých obrazech. Poslední věta kterou si zapsala do svého deníku byla : Radostně čekám na odchod - a doufám, že se už nikdy nevrátím.

Fotogalerie:

Psáno pro: časopis mGuide 2008/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/publicistika/Coldplay-Hratky-s-fanousky~04~cerven~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.