Muzikus.cz homepage

ostatníPražský jazz v novém tisíciletí

4.10.2004 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky

Stejnojmenné album kapely S'AIGHT vzniklo ve studích Českého rozhlasu Ostrava, vyšlo koncem léta na labelu www.BP-music.com a přináší 10 původních skladeb Beaty (klavír a fender piano) a Patrika (kytara) Hlavenkových, v Praze žijících Ostraváků, kteří v minulých letech úspěšně absolvovali jazzová studia na americké University of Massachusetts. Sestavu na albu tvoří ještě prominentní pražský kontrabasista Jaromír Honzák, mladý slovenský bubeník Dano Šoltis a další Moravák, tenor a sopránsaxofonista Rosťa Fraš, další výrazné barvy dodává v několika skladbách hostující Vlastík Šmída s trubkou a křídlovkou. Distribuce alba S'aight se ujala společnost 2HP Production, která právě v těchto dnech vydává na svém labelu Arta další pozoruhodný dokument o stavu pražské jazzové scény v první pětiletce 21. století:

NUO, neboli Nuselský umělecký orchestr vznikl původně pro potřebu absolventského koncertu žáka jazzového oddělení Ježkovy konzervatoře, klávesisty a skladatele Jakuba Zitka v květnu 2002 (studoval skladbu pod vedením pianisty Karla Růžičky). Základem souboru byla kapela Muff saxofonisty Marcela Bárty (v níž Zitko nedlouho předtím nahradil u fender piana a varhan Beatu Hlavenkovou), s výjimkou postu bicích, za nimiž usedl Jakubův kolega z někdejšího kvarteta Peculiar, dnes velmi vytížený Miloš Dvořáček. Po necelých dvou letech fungování a drobných obměnách sestavy natočilo NUO v ostravském studiu Citron materiál pro album, která dostalo konečnou podobu ve Svengali studiu Aleše Charváta na Pankráci. "Na tváři kapely se svým přínosem výrazně podílejí všichni hráči (viz sestava), zvuk se kroutí a proměňuje podle momentálního rozpoložení hudebníků, vibruje balkánskými pohřby i svatbami, detektivka z Harlemu mizí v příboji kubánské pláže." Vedle samotného hudebního obsahu vyniká cd i nápaditým designem Ivana Achera, který jinak v kapele pracuje se zvukovými samply a má na svědomí také závěrečný desetiminutový Termix z natočeného materiálu.
Křest alba Multimusic Minibigband proběhne 5. října od 21 hodin ve Studiu Švandova divadla na Smíchově v rámci cyklu Velvet Tuesdays. NUO funguje ve složení: 

Jakub Zitko - fender piano, varhany hammond
Marcel Bárta - alt a sopránsaxofon
Pavel Hrubý -  tenorsaxofon a basklarinet
Oskar Török - trubka
Jan Jirucha - trombon a eufonium
Jiří Šimek - kytara
Jakub Vejnar - baskytara
Miloš Dvořáček - bicí a perkuse
Ivan Acher - fonovox

 

Hosty na albu jsou Vladan Maliniak - housle a viola a Katarina Karašová - flétna.

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Prazsky-jazz-v-novem-tisicileti~04~rijen~2004/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.