Muzikus.cz homepage

festivalyLiveurope festival na Žižkově nabídne mladé kapely z Evropy

6.9.2016 | Autor: PR | sekce: novinky
Mladé špičkové kapely z Evropy přiveze Liveurope festival, který proběhne 15. září na venkovní scéně Zahrádky Žižkov. Z Belgie dorazí energický kvartet BRNS míchající indie rock a bláznivé groove, lucemburští Say Yes Dog naservírují chytlavý synthpop,  polsko-anglická zpěvačka Kari dostane posluchače písničkářským popem severského střihu a maďarská kapela Passed představí svůj netradiční mix klasické harfy s elektronickou hudbou.

Pokračováním programu na venkovním pódiu bude Liveurope festival Afterparty na Malé Scéně a Divadelním Baru Paláce Akropolis, kde zahraje několik dalších zajímavých zahraničních producentů a DJů. Vstup na festival je zdarma!

Palác Akropolis se jako jediný český klub stal součástí mezinárodní hudební platformy Liveurope. Ta se zaměřuje na nové talentované evropské umělce a jejím hlavním cílem je umožnit těmto hudebníkům představit svou tvorbu i v Evropě – mimo svou domovskou zemi. Koordinátorem platformy je klub Ancienne Belgique (Belgie). Jejími dalšími členy jsou vedle Paláce Akropolis hudební kluby: Blå (Norsko), FZW (Německo), Melkweg (Nizozemsko), A38 (Maďarsko), ROCKHAL (Lucembursko), Sala Apolo (Španělsko), Stodoła (Polsko), VEGA (Dánsko), Village Underground (Velká Británie), Musicbox (Portugalsko) a  L´Aéronef (Francie).

BRNS
Píše se o nich jako o belgické odpovědi na ALT-J, Battles či Foals, oni sami ale nedají dopustit na Morphine či Nirvanu. Bruselští BRNS (číst: Brains) vtrhli na místní scénu na začátku dekády a po jejich debutu Wounded z roku 2012 už nebylo nic stejné. Kvartet míchá postpunkové groove s elektronikou a špinavými riffy devadesátkového alternativního rocku. „Tohle je výjimečná belgická kapela s naprosto originálním zvukem,“ napsal o nich portál For Folks Sale. Dva roky staré druhé album Platine je vyslalo na turné po celé Evropě, v Praze si BRNS odbydou díky Liveurope svoji premiéru.

Say Yes Dog
Nakažlivý synthpop lucemburských Say Yes Dog připomíná estetiku bláznivých televizních animáků a žánroví znalci si vzpomenou na Hot Chip či Metronomy. Trio se potkalo na konzervatoři v Haagu, skupina ale vznikla až ve chvíli, kdy se před dvěma lety chtěli dostat na vyprodaný německý festival Fusion a napadlo je, že by to mohli zkusit jako kapela na talentovou stage. Když uspěli, rychle napsali písničky, které následně vyšly na EPčku A Friend. Debutové album Plastic Love je přesně tou hudbou, která posluchače přenese do páteční klubové horečky, i když sedí v kanceláři a venku prší. Portál Noisey o Say Yes Dog prohlásil, že jsou „nejlepší neobjevenou evropskou electro-popovou kapelou.

Kari
Polsko-anglický projekt Kari stojí na talentované polské rodačce Kari Amirian. Ta se po vydání úspěšného a kritikou chváleného debutu Daddy Says I’m Special z roku 2011 odstěhovala do anglického Leedsu. Od písničkářské křehkosti se Kari díky producentovi Chris Headley posunula na druhém albu Wounds & Bruises k eklektičtějšímu alt-popovému soundu, v němž lze slyšet ozvěny electra, osmdesátek i folk-rocku. Fascinace současnou skandinávskou scénou ale zůstala, ostatně díky ní tisk srovnává Kari s Lykke Li, Stinou Nordenstam či Björk.

Passed
Jedno z nejžhavějších jmen na současné maďarské klubové scéně patří kapele, jejíž jádro tvoří zpěvačka Dorottya a harfenistka Fanni Nizalowski. Poznávacím znamením této mladé formace je mix současné elektronické hudby s klasickým zvukem harfy. V Maďarsku jsou velmi známí i díky účasti na soutěži A Dal 2015, která předchází Eurovision. Passed si vyzkoušeli hraní před Bonobo nebo Parov Stelar v Maďarsku a 15. září si poprvé zahrají poprvé i v Praze. Vidět je můžete hned dvakrát – jako živou kapelu na venkovním pódiu, ale také s DJským setem v rámci afterparty.

LIVEUROPE FESTIVAL / ŽIŽKOV SOBĚ:  
BRNS/BE, Say Yes Dog/LU, Kari/PL, Passed/HU
Praha - Zahrádky Žižkov, 15. 9. 16, od 18:00 hodin

Psáno pro: časopis Rock&Pop 2016/10

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Liveurope-festival-na-Zizkove-nabidne-mlade-kapely-z-Evropy~06~zari~2016/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.