Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní
článek
Antares Auto-Tune 5 - jak jste na tom s intonací?
Muzikanta, který je přesný v intonaci, aby jeden pohledal. Jakmile ale "jeden" přestane hledat mezi muzikanty a obrátí svou pozornost k softwaru, velice brzy padne jeho pozornost na produkt...
celý článek

Martin Jirsák

 

Komentáře

celkový počet: 2

neználek  funguje přirozené ladění?
Martin  Re: funguje přirozené ladění?

     
 
 
&;
funguje přirozené ladění? | neználek | 13.1.2008 |
Píše se tady, že "kvinta je o oktávu nižší druhá harmonická", ale druhá harmonická je přece dvojnásobek původní frekvence a o oktávu níž jsme tam, kde jsme byli... Nerozumím tomu - je to dobře? Odkud máte zdroj informací o "přirozeném ladění" a proč se to vůbec má lišit od přesné chromatiky???
Díky
Re: funguje přirozené ladění? | Martin | 14.3.2008 |
Druhá harmonická je rovna trojnásobku základní frekvence. První harmonická je rovna dvojnásobku základní frekvence. Přirozené ladění "se nemá lišit" od toho, na jaké jsme zvyklí. Přirozené ladění je v podstatě takové, jak jej člověk přirozeně vnímá a cítí. Když někdo zpívá (a předpokládám, že to umí a dobře slyší), neladí do temperovaného ladění, ale ladí trochu jinak. Přirozené ladění vychází právě z těchto propočtů intervalů vycházejících z řady vyšších harmonických frekvencí. S tím ale nastávaly různé problémy – například klávesový nástroj musel být vyladěn jen pro jednu jedinou tóninu. Proto vzniklo temperované ladění (na které jsme dnes v západní kultuře zvyklí a považujeme ho za "normální"). Temperované ladění je mírně upravené, ale má tu výhodu, že všechny intervaly jsou ve všech tóninách vždy stejně vzdálené. To znamená, že sekunda v kterékoliv tónině je od kteréhokoliv stupně vždy stejně velký interval.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.