Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
hledat v muzikontaktu
v celém muzikontaktu
distributora značky
v názvu per. akce
muzikontakt

Restaurace Novopacké sklepy

Lomnická 76, 50901, Nová Paka, ČR
tel.: 608 555 091
 

Už kolem roku 1900 v tomto domě bývala vyhledávaná hospoda „Hadí sluj“, zvaná tak pro svoji ručně vytesanou jeskyni do pískovcové skály v zadní části restaurace. Hrálo se zde divadlo a často ji navštěvovali známí místní lidé jako sochaři Petr Nováček a Stanislav Sucharda, básník Jan Opolský či spisovatel Josef Karel Šlejhar, kteří později Novou Paku ve světě proslavili.

Staré klenuté cihelné stropy, kamenné klenby, do pískovcové skály ručně vytesaná jeskyně se studánkou a výklenky pro sudy, to vše po letech zůstalo zachováno a tak věrně vypovídá o historii tohoto domu, jež byl zachycen už v prvotních mapách Nové Paky z roku 1730.

Slovem Miloslava Bařiny
…Nedávno jsem šel ke Staré Pace a co nevidím, proti Grandu stojí nová hospoda, která má ve štítu název „Novopacké sklepy“. Hned se mi v paměti začínají objevovat vzpomínky pamětníků i to, co jsem kdy četl. Tady přece hospoda kdysi byla. Tuším v čísle popisném 76 bývala hospoda „U Endů na sále“. Říkalo se jí tak proto, že se tady hrávalo divadlo. Akademický sochař Prokop Nováček (1877 – 1966) také vzpomínal na hostinec „Hadí sluj“, který stával naproti Grandu a chodili do něj hlavně Packý šeuci, kterým se na Pace kdysi neřeklo jinak než hadi. Podle nich také hostinec dostal svůj název. Oni si to mimochodem ševci zasloužili, vždyť to byl nejpočetnější cech ve městě a o jeho založení usiloval už v roce 1563 Mikuláš Trčka z Lípy, majitel Kumburského panství.
Do hostince „Hadí sluj“ chodili ještě vedle hadů (šeuců) a dráteníků i pozoruhodní lidé, kteří Novou Paku ve světě proslavili. Vedle zmíněného sochaře Prokopa Nováčka to byli další naši rodáci akademický sochař Stanislav Sucharda (1866 – 1916) – autor pomníku Františka Palackého v Praze a předseda spolku Mánes, básník Jan Opolský (1875 – 1942) – vydal řadu zajímavých sbírek a za připomenutí stojí, že se vyučil malířem obrazů v dílně ak. malíře Václava Krečmera v Nové Pace. Dalším častým hostem pak býval spisovatel Josef Karel Šlejhar (1864 – 1914), který se narodil na rozhraní Staré a Nové Paky, byl autorem řady románů, jako například „Vraždění“, „Maloměstská idyla“…, znáte i zfilmovanou práci Kuře Melancholik. Kam přišel tam měl problémy. Lidé se v jeho románech poznávali, někdy to bylo nemilosrdné, tak to víte, co měl za problémy a často se stěhoval. Samozřejmě do Hadí sluje chodili mnozí další zajímaví lidé. Škoda, že nám o nich nemá kdo vyprávět. Prokop Nováček prý vzpomínal, jak J. K. Šlejhar málo mluvil a jen si přidržoval pivo. Zato Jan Opolský byl prý vtipný a hovorný, ze Stanislava Suchardy si dělali legraci, že chodil do putyky, aby okoukal ty dráteníky a pak je dělal v hlíně a stal se slavným.
Napsal, jak slyšel za dob kdy ještě lidé uměli vyprávět Miloslav Bařina.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.