Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
hledat v muzikontaktu
v celém muzikontaktu
distributora značky
v názvu per. akce
muzikontakt

Ostrava Brass Quintet

Mgr. Stanislav Strouhal, Divadlo Antonína Dvořáka Smetanovo náměstí 3104/8a, 70104, Ostrava - Moravská Ostrava, ČR
 

Obsazení: 2 trp, cor, trbn, tba
Soubor byl založen na jaře roku 1994 trombonistou Stanislavem Strouhalem a tubistou Miroslavem Pecháčkem jako Ostravská žesťová harmonie (název byl v roce 1999 změněn na OSTRAVA BRASS QUINTET).
V původním obsazení souboru byli také hráči z Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO), trumpetisté Mojmír Blaštík, Petr Kabil a hornistka Věra Bartošová. Po odchodu Mojmíra Blaštíka z JFO (a tudíž i z Ostrava Brass Quintetu) do zahraničního angažmá přichází na jeho místo Roman Buchal ( JFO), který však setrvá jen krátce a na postu prvního hráče jej vystřídá Petr Kabil. Do souboru je přijat Michal Höpfler, coby druhý trumpetista.
K zásadní obměně Ostrava Brass Quintetu dochází v roce 2002, kdy odcházejí filharmonici Petr Kabil i Věra Bartošová a jejich pozice obsazují trumpetista Pavel Hanslík a hornista Vít Jančálek. Od 1.9.2008 obsazuje místo prvního trumpetisty Karel Bednář. V tomto obsazení hraje soubor dosud.
Ostrava Brass quintet hrál na mnoha komorních koncertech, vernisážích a jiných společenskokulturních akcích převážně v Ostravě, ale i v moravskoslezském regionu a v celé ČR. Od roku 2002 uspořádal několik celovečerních koncertů v divadle Antonína Dvořáka na kterých hostil významné sólisty instrumentalisty (trumpetista Pavel Hromádka, tubista Karel Šín) a pěvce (Eva Dřízgová - Jirušová). V roce 2004 nahrál pro Český rozhlas Ostrava několik skladeb, které byly odvysílány v pořadu Partitury na stanici ČRo 3 Vltava. Velmi významným úspěchem byla účast všech členů Ostrava Brass Quintetu spolu s kolegy z jiných orchestrů jako základ souboru BRASS HARMONY OSTRAVA na mezinárodním hudebním festivalu BRASS SEANS v roce 2005 v Bratislavě. O rok později vystoupil Ostrava Brass Quintet na tomto festivalu samostatně s hodinovým programem na společném koncertě vedle takových veličin jako je trumpetista Paul Archibald, sólo trumpetista London Philharmonic a Gustáv Höna, vynikající sólo trombonista a profesor Akademie Ference Liszta v Budapešti.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.