muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníKylie Minogue, Praha, 12. 5. 08

14.5.2008 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: živě

 fotogalerie

KylieX2008, illustrační foto

KylieX2008, illustrační foto

foto: 10:15

Koncertem v zaplněné O2 Areně si svou premiéru před českým publikem odbyla hvězdná popová zpěvačka Kylie Minogue. Slovo koncert nechme stranou a říkejme tomu třeba multimediální šou. To je totiž pojem, který nejlépe vystihuje její aktuální turné KylieX2008.

U vystoupení popových zpěvaček bývá nejzajímavější a mnohdy i překvapující, jakým způsobem je pracováno s hudební složkou, kterou mohou fanoušci znát z desek. Stačí ostatně jen zavzpomínat na to, čeho byla Praha svědkyní v nedávné době: vcelku přirozeně působící Shakira svoji hudbu zásluhou kapely posunula kamsi na pomezí emo-reggae, naopak chladná Rihanna předvedla v zásadě nezáživný a plochý set. Jenže Kylie? Ta se dá stěží zařadit do té či oné škatulky.

Rozhodně není minimalistka. Během večera se předvedla hned v několika podobách: od diskotékové princezny, kdy se na pódiu nechala doprovázet početnou množinou tanečníků, přes popovou divu až po křehkou dámu, jako tomu bylo při sérii akustických písní (včetně baladické verze původně taneční I Believe In You) nebo a capella v úvodu někdejšího singlu Step Back In Time. „Každý pes, jiná ves?“ Sice ano, ale snad ani zlí jazykové nemohou odepřít, že na sebe zařazení jednotlivých části zvolna navazovalo (pomineme-li přestávku v polovině programu) a

05 KylieX2008, illustrační foto

05 KylieX2008, illustrační foto

foto: 10:15

tvořilo produkčně výborně propracovaný koncept, za což může hlavně rozčlenění šou na jednotlivé tématické bloky.

Ať už jejich společným jmenovatelem byla hudební pospolitost nebo atmosféra písní, hudební složka byla vždy slazena se složkou vizuální: na jedné straně videoprojekce na mohutných LED panelech za pódiem, laserový efekt na ploše scény tvořící pomyslnou podlahu (čehož si návštěvník mohl povšimnou na projekci) a světelný park, na druhé potom kostýmy z dílny proslulého návrháře Jeana Paula Gaultiera. Během večera se tak návštěvník mohl přenést z diskotéky přes noblesní taneční sál, rugby hřiště až na pláž Copacabana (to při stejnojmenné coververzi skladby Barryho Manilowa).

Samotný hudební výběr se točil hlavně okolo poslední dekády; jen sporadicky došlo k návratu na začátek 90. let – třeba při skladbách Shocked nebo Step Back In Time -, naopak se v setlistu objevilo několik doposud nevydaných novinek, původně určených pro loňskou desku X.
O hudební doprovod se – pochopitelně mimo samplů - starala, s přihlédnutím k monstróznosti produkce, relativně malá kapela, ačkoliv i ta svůj prostor díky rozmanitosti repertoáru dostala. Předurčena pro ni byla dvě menší pódia, umístěná po stranách hlavního: nalevo měla svoje místo baskytaristka a bubeník, napravo klávesistka a kytarista; k tomu zpěvačku doprovázela ještě místy až tříčlenná dechová sekce a dvojice vokalistek, která se mimo obligátních doprovodných vokálů dostala k sólu v písni

KylieX2008, illustrační foto

KylieX2008, illustrační foto

foto: 10:15

Kids – původně duetu s Robbie Williamsem.

Ačkoliv o živelnosti aktérů se při vyladěném a sterilním programu nedá hovořit, těžko by se u Kylie popíralo charisma, byť mnohem citelněji vyniká ve chvílích, kdy na pódiu stojí sama, bez doprovodu zástupu tanečníků. Ano, byly to právě okamžiky, které patřily k vrcholům večera. Okamžiky, jimž scházela estrádní monstróznost, kdy měla Kylie možnost prezentovat samu sebe a svůj zpěv a předávat fanouškům pozitivní náboj.

Totiž, přiznejme si to, takřka celý dvouapůlhodinový večer byl vlastně přehlídkou jednoho klišé vedle druhého. Jakoby ale Kylie měla touhu předvést, že i s těmi nejprovařenějšími principy se dá pracovat a vytěžit z nich maximum. A to se povedlo.
V jedné diskuzi padl dotaz, zda-li tímto měla být prezentována hudba, tanec anebo osobnosti. Odpověď je na snadě, jde o koncept, do posledního puntíku precizně dotažený. Lidi se na její šou přišli nechat bavit a přišli se bavit. Pokud nečekali intelektuální umělecký spektákl nebo naopak extravaganci a šokující excesy, mohli odcházet spokojeni. Zábava pro masy, nic víc, nic míň. Kylie Minogue je značka...

Kylie Minogue, Praha – O2 Arena, 12. 5. 08


Fotogalerie:
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/zive/Kylie-Minogue-Praha-12-5-08~14~kveten~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.