muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníHudební festivalové ceny

19.9.2011 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: echo

Hudební festivalové ceny

Hudební festivalové ceny

Hudebních cen a anket jsou přehršle, ať už hlasuje řadový lid nebo porota, mají zpravidla jedno společné. Snaží se vybrat to „nej“. Nejpovedenější, nejzajímavější nebo prostě nejpopulárnější. Čestnou výjimku ovšem máme přímo u nás. Už k tomu, abyste se dostali do nominací, musíte být průměrní.

Ona anketa se jmenuje Hudební festivalové ceny. Neoceňuje nejzajímavější festivaly nebo program, který by vybočoval z šedého průměru, jak by se podle názvu. Právě naopak.

Princip je podle stránek ankety následující: na dvaceti vybraných festivalech chodí jacísi komisaři s dotazníky a táží se vybraných návštěvníků na jejich oblíbené kapely v jednotlivých žánrech. Má to ale jeden háček. Podle pravidel totiž může být nominována pouze domácí kapela, která během léta vystoupí alespoň na třech festivalech.

Uniká mi smysl vyzdvihování něčeho, na co si můžu zajít do klubu desetkrát do roka, případně – když jde o festivaly – na tři libovolné akce během kteréhokoliv letního víkendu. Nestálo by naopak za to vyzdvihnout něco, co je jedinečné? Jediný comebackový koncert, exkluzivní letní vystoupení nebo živé předvedení zásadní desky, to jsou věci, na které běžně lákají zahraniční festivaly, protože jednoduše chtějí nabídnout něco navíc. Co na to Hudební festivalové ceny? Ať se by promotér snažil sebevíc nabídnout něco exkluzivního, marně, bylo by to nedostatečně průměrné. A ani kategorie Nejoblíbenější festival obraz cen nezachrání.

Udělejme si srovnání a pohlédněme na kategorie, které vyhlašují třeba britské UK Festival Awards. Vedle nejpopulárnějších žánrových kapel se vyhlašuje nejlepší headliner nebo festivalová hymna roku. Zvlášť se oceňují velké, malé, nové a žánrové akce. A co je podstatné, krom festivalů jako takových zde nacházíme kategorie jako inovativní program, ekologický přístup, ba dokonce i nejčistší toalety. Ano, toto má smysl, toto může ocenit snahu připravit něco navíc nebo naopak upozornit na něco zajímavého.

Ne, nechci shodit české kapely vystupující na českých festivalech, ať už zítra vyhraje kdokoliv. Jenom se pozastavuji nad tím, jaká bizarnost se dá vymyslet.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/echo/Hudebni-festivalove-ceny~19~zari~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.