Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníEurosong, Praha, 10. 3. 07

12.3.2007 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: živě

 fotogalerie
Eurovision Song Contest (u nás známá pod názvem Eurovize a uváděná pod názvem Eurosong) - mezinárodní písničková soutěž, jíž se po více než půl století její existence poprvé zúčastnila rovněž Česká republika. Mohlo by jít o celkem slušnou podporu pro domácí hudební scénu, kdyby ovšem celou soutěž už od prvopočátků neprovázely poněkud roztodivné nominace, rozpory s hlasováním, či pokud by zvítězil zdravý rozum hlasujících diváků nad rozumem selským.

Pro nezasvěcené udělejme zkraje menší rekapitulaci toho zásadního, co finálovému kolu předcházelo.
Každá ze dvaačtyřiceti zúčastněných zemí vybírá svého zástupce (mimochodem Švýcarsko sází na DJe Boba a Švédsko zase na retro-rockery The Ark, kteří před rokem hráli v pražské Akropoli) podle volného klíče. Svým složením poněkud rozporuplná čtyřčlenná komise České televize jakožto pořadatele našeho národního kola se rozhodla oslovit interprety vévodící domácímu žebříčku hranosti skladeb v rádiích a nabídnou jim účast. To samozřejmě nevyšlo a tak nakonec vznikla paskvilní desítka, v níž se podepsala nouze (kapela Lili Marnele jakožto vedlejší projekt Martina Němce z původně oslovených Precedens), manažerské lobby (co si budeme povídat, o jisté zúčastněné zpěvačce z jiného důvodu slyšet není) a zejména pak vlastní vkus komise. Leč desítka byla kompletní a hlasování mohlo začít.
Ani to se ale neobešlo bez zádrhelů. Zjistilo se, že Helena Vondráčková v rozporu s pravidly soutěží s písní, která byla uvedena již před loňským 1. říjnem. Inu přivřely se oči a zpěvačka si vybrala píseň náhradní. Z toho, že zhruba jeden den se v soutěži konkrétních písní hlasovalo o teprve následně vybrané skladbě, o níž nikdo v tu chvíli nikdo neměl sebemenší tušení, ale ani z toho že hlasy odeslané před výměnou skladby určené jedné konkrétní písni byly započítány nové, si nikdo hlavu nedělal. Pokud by Helenka zvítězila, ke zpochybnění výsledku bychom nepotřebovali ani logického uvažování. Jelikož ale zasáhl Vondráčkové manažer a manžel Martin Michal, který byl nespokojen s omezením možnosti zaslat více než dvacet hlasů z jednoho telefonu, situace nenastala a zpěvaččina účast byla odvolána.
V české Eurovizi bylo možné zkrátka cokoliv. Soutěž přestala být brána vážně ještě před jejím samotným vrcholem, zasloužíme si vůbec takový start?

Přese všechno se na chvíli přenesme do prostor pražského Veletržního paláce, kde v sobotu večer finále probíhalo. O rozehřátí nikterak početného publika se svými coververzemi písní od Žlutého psa, Olympicu, nebo Bryana Adamse pokusila skupina Hamleti složená převážně z estrádních moderátorů (Dalibor Gondík, Jakub Wehrenberg...), samotný start dvouhodinového finálového vysílání pak přišel s úderem osmé. Celkem příjemně překvapila alespoň dramaturgie finálového vysílání, scéna a propadákem překvapivě nebyla ani moderátorská dvojice Jiří Korn a Kateřina Kristelová.

V soutěžní devítce ovšem nacházíme jen několik málo finalistů s reálnou šancí na úspěch v celoevropském klání. Byla by to určitě skupina Gipsy.cz, která na Eurosongu soutěžila se skladbou Muloland z aktuálního alba Romano Hip Hop a jako jediné se jí publikum podařilo rozehřát. Možná právě proto, že v publiku měla největší oporu. Vzhledem k producentsky profesionálně odvedené práci by šanci mohl mít i Sámer Issa nebo Helena Zeťová, kdyby ovšem emotivní baladu o nešťastné lásce nezpívala s úsměvem ve tváři.

Zde by bylo vhodné udělat tlustou čáru. Ač můžeme uznat kvalit Petra Bendeho, Vlasty Horvátha, nebo skupiny Lili Marlene, nic víc, než že by jejich případná účast zřejmě neskončila mezinárodním trapasem, se říct nedá.
O stupeň hůře by na tom zřejmě byla producentsky tlačená L.B.P. (alespoň v soutěžní písni Story of Life není tak patrná její nevyzrálost spočívající především v pohupování se mezi výškami a hloubkami) a zástupci tradičního českého bigbítu, Petr Kolář a kapela Kabát. Právě Kabát ale budou vzhledem ke svému vítězství s písní Malá dáma mít tu šanci vyzkoušet si semifinálové klání ve finských Helsinkách na vlastní kůži. Prim nehrál jediný halfplaybackový výkon a ač je Eurovize soutěž písní, rozhodla dlouhodobá popularita. Uvidíme, semifinále proběhne 10. května a Kabátu bude konkurovat 27 zástupců dalších zemí. Jen deset z nich postoupí do velkého finále, které proběhne o dva dny později, a utká se se zástupci čtrnácti zemí, které loni slavily největší úspěch.

Eurovize je o šanci. Pokud se ovšem nějaká země rozhodne namísto interpreta s reálnou šancí na úspěch vyslat typického reprezentanta hospodských tancovaček, ač u nás vzhledem k obecně silně konzervativnímu vkusu sebevíce populárnějšího, automaticky ji zahazuje. Alespoň jsme si rovni s našimi slovenskými sousedy, kteří před třinácti lety do boje vyslali Tublatanku...

Eurosong, Praha – Veletržní palác, 10. 3. 07


Přehled finálových skladeb:
Vlasta Horváth Adios
L.B.P. Story Of Life
Petr Kolář Přísahám
Lili Marlene Žena ze stínadel
Gipsy.cz Muloland
Petr Bende Zaklínám své moře
Sámer Issa When I Am Wit Her
Helena Zeťová Love Me Again
KabátMalá dáma


Fotogalerie:
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/zive/Eurosong-Praha-10-3-07~12~brezen~2007/

Komentáře

celkový počet: 3

Peter  HAHA
martina  koho
Jirka  Nekteri Finove nas mozna podpori ;)

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.