Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníČesko hledá SuperStar, 4. finále, 12. - 13. 11. 06

14.11.2006 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: živě

 fotogalerie
Roman Lasota – zatímco jedněmi byl odsuzován už při semifinálových kolech SuperStar, druzí v něm vidí potenciální vycpávku jakési údajné mezery na trhu. Jeho silnou stránkou jsou emotivní melodie, ve kterých může předvést svůj feeling. Když ale má dojít na skotačivější téma, není ve své kůži.
V pořadí už čtvrté finálové kolo soutěže Česko hledá SuperStar se neslo ve znamení muzikálových písní. Ani s intonačně nepříliš náročnou Singin´in The Rain však Roman v konkurenci ostatních soutěžících neobstál a soutěž díky nejnižšímu počtu diváckých hlasů opustil.

Ještě před tímto kolem si ale celá sedmice nejúspěšnějších finalistů vyzkoušela roli při zkoušce nového muzikálu režiséra Filipa Renče Golem. Nejen na jeho zkoušce, ale také před porotou, byli soutěžící tentokrát hodnoceni především podle jakýchsi úsudků, do jaké míry by se hodili na některou z muzikálových rolí. Bohužel to ale působilo, jako kdyby se každý hodnotící soutěžícím snažil namluvit, že muzikály, ve kterých paradoxně až nezvykle často končí vyhaslé jednorázové „hvězdy“, jsou „něco víc“, než koncerty s kapelou.
Aby vše bylo stylové, po vzoru českých muzikálů, ve kterých se již tradičně šetří na živé kapele, se tohoto kola nezúčastnili Pajky Pajk; zato alespoň halfplaybacková vystoupení soutěžících obohatila taneční skupina v čele s dvorní choreografkou soutěžních přenosů Leonou Kvasnicovou.

Muzikál v Česku? Šetříme...

Pojďme ale k soutěžícím, v jejichž konkurenci Roman Lasota neuspěl:
Zklamání přinesla zejména ležérní interpretace písně Jsi můj pán z muzikálu Dracula v podání Soni Pavelkové. Její účast v soutěži vůbec začíná připomínat malou horskou dráhu – nejprve Soňu potkal strmý vzestup, stále intenzivněji do ní byly dávány větší a větší naděje, teď se však nachází v období strmého pádu. V minulém kole se její pokles dal omluvit nemocí, tentokrát už nikoliv. V budoucnu by Soňa měla klást důraz především na artikulaci a postupně se začít zbavovat místy nepříjemných přídechů (kromě relativně běžných přídechů na p, k a t disponuje Soňa dokonce i celkem zajímavými přídechy na d).

To Zbyněk Drda na to šel svérázně. „Když kýčovité téma, tak kýčovité podání,“ řekl si možná (v dobrém slova smyslu) a do Jednou mi fotr povídá z filmu Šakalí léta se pustil s plným tanečním nasazením. V podobném duchu se neslo i vystoupení Martina Ševčíka, který skladbou Milenci v texaskách zavzpomínal na Starce na chmelu. Intonačně nepříliš náročná, ale v celkovém dojmu vyvedená vystoupení.

Z Chicaga do Prahy...

Po roce se do SuperStar vrátila i All That Jazz z muzikálu Chicago. Loni ji v původní anglické verzi zazpívala Gába Al Dhábba a tentokrát se coby Hříšnej Jazz dočkala českého podání Leony Černé. Ta společně s Davidem Spilkou a Bárou Zemanovou nakonec tvoří nejsilnější trojku muzikálového kola.
David Spilka zazpíval rockově laděnou píseň Touha znát z muzikálu Tři Mušketýři, které vtiskl osobité pojetí. Rozhodně za zmínku stojí dva velké pokroky: Pokud jsem po semifinálovém kole zmiňoval jistou křečovitost a neuvolněnost citelnou z Davidova vystoupení, musím nyní uznat, že se tohoto nešvaru celkem rychle stačil zbavit. Druhý pokrok se týká jeho pověstného „chrapláku“, který se naučil do zpěvu zaimplementovat tak, aby nepůsobil jako rušivý element.
Bára Zemanová sáhla po skladbě Most přes minulost z muzikálu Johanka z Arku. Toto kolo pro ni bylo velkou výzvou. Jistě se našlo nemálo takových, kteří by v jejím podání písně Lucie Bílé nečekali nikterak excelentní provedení. Báře se ale podařilo přesvědčit četnou skupinu zlých jazyků, že ačkoliv si ve většině případů vybírá pop-punkově laděný repertoár, dokáže s brilancí zdolat i jiný žánr. Ukázala, aby se příště opět mohla vrátit na svou cestu. Sama totiž dobře ví, která je ta správná.

Muzikály vystřídají Beatles a Abba...

Od příštího týdne již budou soutěžící v jednotlivých kolech zpívat vždy po dvou písních. Šestice nejúspěšnějších před sebou tentokrát bude mít písně skupin The Beatles a Abba – dvou legend, které ve svých žánrech ovlivnily další generace hudebníků. Obě skupiny sice nemají mnoho písní, jež by byly náročné na intonaci, ale původní podání skladeb se do historie zapsalo natolik, že se nikdo neubrání srovnání. Pohořet se dá na nezdařilé kopii původní interpretace, ale i na nezdařilém vlastním pojetí. A tato sázka na nejistotu bude tentokrát daleko složitější a zároveň důležitější, než schopnost pěveckého umu, která už takto nikomu z finálové šestky není upírána.


Videa z finálového večera naleznete na stránkách TV Nova.

Výsledky diváckého hlasování:
1. David Spilka (19,70 %), 2. Zbyněk Drda (19,38 %), 3. Bára Zemanová (19,29 %), 4. Leona Černá (17,29 %), 5. Martin Ševčík (9,74 %), 6. Soňa Pavelková (7,68 %), 7. Roman Lasota (6,91 %)

Fotogalerie:
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/zive/Cesko-hleda-SuperStar-4-finale-12-13-11-06~14~listopad~2006/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.