Muzikus.cz homepage

Trentemøller – Lost

5.10.2013 | Autor: Petr MezihorákIn My Room (71:28)
Není zase tolik muzikantů, kteří svou hudbou budují vlastní světy. Anderse Trentemøllera z tohoto záměru usvědčují už jen názvy alb. The Last Resort, Into the Great Wide Yonder, Lost. Evokují touhu někam odejít, někam se skrýt.

Trentemøller je známý svými až na hranice možností propracovanými skladbami, které působí jako hermeticky uzavřené místnosti. Hlavně první část The Last Resort obsahuje několik skladeb, u kterých sice máte chuť tančit, ale jedině sám a se zavřenýma očima. Lost je jiné. Je přístupnější, světlejší a otevřenější.

Na rozdíl od předchozích alb je většina písní z Lost založena na zpěvu. Trentemøller ve svých skladbách nechával vždy rád hostovat různé spřátelené vokalisty a ustupoval v nich se svou elektronikou radikálně do pozadí. Tyto písně ale zatím nikdy netvořily skutečné jádro desky. V Lost se však zpívá v sedmi z dvanácti písní a tyto skladby se od zbývajících pěti (a od předchozí Trentemøllerovy tvorby) natolik liší, až album působí nesourodým dojmem. Jenže je těžké za to Anderse Trentemøllera soudit. On sám přiznává, že poslouchá rock, ale dělá techno. Rád věci mixuje.

VIDEO: Trentemøller ft. Jonny Pierce - Never Stop Running


Lost se otevírá působivou baladou The Dream, ve které exceluje Mimi Parker, zpěvačka a bubenice z Low. Ostatní zpívané skladby nedosahují kvalit této písně. Po druhé zpívané skladbě Gravity následuje už temnější instrumentální Still On Fire. Takovým způsobem jsou instrumentální a zpívané skladby vsazené do sebe až k závěrečné Hazed, skladbě asi nejpodobnější předchozí Trentemøllerově tvorbě.

Anderse Trentemøllera nebaví jednotvárnost, dle vlastních slov by si neužil tvorbu techno alba nebo trip-hopové desky. Vyžaduje rozmanitost. A tak je tu Lost, jež milovník The Last Resort odsoudí jako album, které je příliš líbivé, bez atmosféry a detailů nutících poslouchat desku několikrát za sebou, ale člověk, který se s Trentemøllerem setká poprvé, může být tímto albem docela nadšen. Nevylučuje se to.

Zlatý hřeb: Hazed
Zní to jako: dobrý trip-hop nebo techno podle toho, kterou skladbu si pustíte

Body:
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/recenze/Trentemller-Lost~05~rijen~2013/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.