Muzikus.cz homepage

ostatníSeznamte se speciál: Co přinesl showcase festival Berlin Music Week?

17.9.2012 | Autor: Ladislav Řehounek | sekce: publicistika
Dnešní vydání rubriky Seznamte se bude trochu netradiční. Představíme si totiž rovnou pět kapel, které jsme objevili na nedávném showcase festivalu Berlin Music Week. Připravte se na francouzsko-skandinávskou jízdu s Le Corps Mince de Françoise, HighasaKite, Brigitte, I Got You On Tape a La Grande Sophie.

Velkých showcasových přehlídek se v Evropě každoročně koná celá řada. Nám geograficky nejbližším je Berlin Music Week, který se za tříletou historii stal poměrně sledovaným místem na evropské hudební mapě. Určen je nejenom samotným hudebním fanouškům a posluchačům, ale taky profesionálům.

Showcasy jsou totiž ideálním místem, kde nezávislé labely a bookingové agentury mohou představovat své stájové koně a národní kulturní instituty, festivaly či média své tipy na zajímavou lokální hudbu. A nebo prostě jenom objevovat. Není divu, že pořadatelé festivalů brázdí Evropu a na podobných akcích vyhledávají své černé koně, podobně jako a labely či bookingové agentury své další potenciální akvizice.

Zhruba tisícovka „delegátů“, jak pořadatelé zúčastněné označují, zde objevovala neotřelá, svěží a vycházející jména z celé Evropy (a nejen z ní) a celé žánrové palety. Hudební program probíhal současně ve zhruba pěti desítkách klubů. Reálně se tak dal stihnout skutečně jen malý zlomek koncertů a vybrat si z celé té záplavy nebylo vůbec jednoduché. I ten malý zlomek ale stačí na to, aby se z něj dal sestavit speciál naší pravidelné rubriky Seznamte se.
Le Corps Mince de Françoise (www, SoundCloud, Facebook)

Nenechte se zmást francouzským názvem. Le Corps Mince de Françoise (nebo taky zkráceně LCDMF) totiž pocházejí ze zcela jiného koutu Evropy, z finských Helsinek. Jádro tvoří dvě sestry, rapperka Emma a kytaristka Mia Kemppainen. Kapelu si – původně ještě se svou kamarádkou Malin Nyqvist - založily v roce 2007, když jim bylo 16 a 18 let.

Zaškatulkovat jejich tvorbu není až tak jednoduché. S hip-hopem mají společný rap, nosným elementem jsou i samply. Kytara a bicí (v Berlíně vystoupily ještě v doprovodu bubeníka) tomu ale dodávají jistou živočišnost a samotné melodie staví spíš na electro-kytarovém popu. Jak ostatně přiznává Mia, v mládí byly ovlivněny vším možným od alternativního rocku kapely Weezer přes ryzí pop TLC až po elektronické Chemical Brothers.

Zásluhu na svém úspěchu připisují v první řadě síle internetu, blogů (všiml si jich ostatně i Perez Hilton) a sociálních sítí. Po loňském debutovém albu Love & Nature teď chystají trilogii EPček, z nichž první, Mental Health, má vyjít 29. října.

VIDEO: Le Corps Mince de Françoise - Cool and Bored


HighasaKite (www, Facebook)

Ve Skandinávii ještě zůstaneme, přesuneme se však do norského Osla a podíváme se na jednu z tamních senzací posledních měsíců. Zasněnou trojici HighasaKite si zamilujete, pokud holdujete třeba takovým Beach House nebo Bat for Lashes.

Vše se točí okolo dream-popu, daleko ale nemají ani k folktronice. Jejich hudbu totiž ozvláštňuje užívání citery, tradičního strunného nástroje, který zde doplňuje obligátní syntezátory a bicí. Poznávacím znamením je taky Ingrid Helene Håvik a její emotivní zpěv.

Letos v únoru HighasaKite vydali v domovském Norsku debutové album All That Floats Will Rain. Za hranicemi se zatím prezentují eponymním EP, které jim vyšlo před měsícem, načež vydání alba plánují na začátek příštího roku.

VIDEO: Highasakite - Indian Summer


Brigitte (tumblr, MySpace, Facebook)

Brigitte se podle jedné historky daly dohromady, když se blondýnka (Aurélie Saada) zeptala brunetky (Sylvie Hoarau), zdali s by s ní nechtěla dělat hudbu. Slovo dalo slovo a duo bylo na světě.

Od roku 2008, kdy se toto událo, uběhly tři roky, než světlo světa spatřilo debutové album Et vous, tu m'aimes? O dalších pár měsíců později už se Aurélie a Sylvie mohly radovat z titulu Objev roku, který jim ve svých cenách Victoires de la musique přiřkla francouzská hudební akademie.

Hudba Brigitte mísí chytlavé popové melodie s nepřeslechnutelnými vlivy francouzského šansonu. Živé vystoupení si zakládalo na kabaretním duchu a přineslo pořádný kus oné pověstné francouzské elegance. „Brigitte je retro, naším stylem jsou padesátá léta, je to Brigitte Bardot, je to Brigitte Lahaye, je to žena v domácnosti. Brigitte je žena v množném čísle,“ shrnula to celé Aurélie v rozhovoru pro noviny Sud-Ouest. Výstižně.

VIDEO: Brigitte - Ma Benz


I Got You On Tape (www, SoundCloud, Facebook)

Po nováčcích si teď posvítíme na kapelu z dánské Kodaně, která už se sice na domácí scéně pohybuje delší dobu, avšak mezinárodní úspěch ji prozatím míjí. I Got You on Tape hrají od roku 2004 a od té doby stačili vydat již čtyři alba, z nichž zatím posledním je loňské Church of the Real.

Přestože kapelu tvoří bývalí jazzmeni, hudebně navazují především na to, co se urodilo v 80. letech. Je to v podstatě temný pop odkazující na new wave a post-punk. Termín „pop“ ale berte s velkou nadsázkou.

Výrazný protiklad hudebnímu základu totiž dodává zpěvák Jacob Bellens. Zpívá tak trochu bez výrazu, jakoby sám pro sebe (V tom mi trochu připomíná třeba Owena Ashwortha z Casiotone for the Painfully Alone, ale tady jsme u trochu jiných hudebních vod), a právě v tom je ta síla. Síla výpovědi, ze které slabší povahy mohou dostat depresi. Věřím tomu.

VIDEO: I Got You On Tape - Stereo


La Grande Sophie (www, Facebook)

Úspěšných umělců najdeme v kterékoliv zemi velké množství, ale ne každému se podaří prorazit za hranice. Můžete být sebezajímavější, ale ani to, že žijete v téměř sedmdesátimilionové zemi, není vstupenkou do světa. Nám jako takový příklad poslouží francouzská zpěvačka Sophie Huriaux alias La Grande Sophie.

Dnes je této alternativně-popové divě třiačtyřicet let, má za sebou patnáctiletou kariéru, z dob, kdy se desky prodávaly jako čerstvé rohlíky, si nese v análech desítky tisíc prodaných kusů (Et si c’était moi z roku 2003 se prodalo dokonce přes 130 tisíc), s posledními deskami naopak nejlepší umístění v prodejních hitparádách (letošní La Place du fantôme se dostala na 9. příčku francouzské albové hitparády).

Sophie zpívá už od dětství, začátkem 90. let bylo její jméno spojeno s pařížskou alternativní scénou a v roce 1997 jí vyšlo první album La Grande Sophie s'agrandit, které prý ovlivnila hudba Pretenders nebo PJ Harvey. Prošla si pop-rockovým obdobím, nyní se prezentuje elegantním, šansonem ovlivněným alternativním popem.

VIDEO: La Grande Sophie - Ne M'Oublie Pas

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Seznamte-se-special-Co-prinesl-showcase-festival-Berlin-Music-Week~17~zari~2012/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.