Muzikus.cz homepage

ostatníSeznamte se: Jake Bugg

23.9.2013 | Autor: Irena Menšíková | sekce: publicistika
Britský zpěvák, kytarista a textař Jake Bugg je bezpochyby jedním z největších objevů posledních dvou let. Zatímco však loni teprve vydával debutovou desku a valná většina posluchačů ho neznala, dnes už ho slýcháme i v tuzemských rádiích a v listopadu představí nové album.

Chytlavé melodie, zajímavý hlas, kytara a hezká tvář. Zdá se to jako recept na úspěch, devatenáctiletý mladík Jake Bugg ale neoslovuje jen „idoly uctívající“ teenagerky. Oceňují ho i hudební „fajnšmekři“ a někteří ho dokonce přirovnávají k jednomu z největších hudebních velikánů – Bobu Dylanovi. Ať už mají pravdu nebo ne, rozhodně přivál čerstvý vítr do hudebního světa popových písničkářů a trochu zčeřil vody rádiového mainstreamu plného taneční hudby bez většího smyslu. S kytarou v ruce představuje posluchačům kombinaci indie-rocku, folku a blues.

VIDEO: Jake Bugg - Two Fingers


Jako spousta umělců, i Jake Bugg vychází při tvorbě písní z vlastních zkušeností. Poznamenal ho zejména rozvod rodičů, který zachytil v nejznámějším hitu Two Fingers. Dětství strávil v nottinghamské čtvrti Clifton, již právě v této písni zmiňuje. Na kytaru se naučil hrát ve dvanácti na impuls strýce a o pár let později se zapsal do kurzu hudební techniky. Ten však v šestnácti opustil a začal psát a zpívat na vlastní pěst.

Největší vliv na Jakea překvapivě neměl již zmíněný Bob Dylan, ale obsáhlejší výčet hudebníků – Beatles, Johnny Cash, Oasis, Donovan, The Everly Brothers a Jimi Hendrix. S některými už se nesetká, přesto musel být štěstím bez sebe, když se mu splnil jeden z největších snů a v loňském roce doprovázel na turné bývalého člena kapely Oasis Noela Gallaghera.

VIDEO: Jake Bugg - Seen It All (živě na Isle of Wight)


Své debutové album, nazvané jednoduše Jake Bugg, vydal loni v říjnu. Singl Two Fingers obsadil 28. místo v britském žebříčku a deska se vyšplhala až na první pozici. Dalším z taháků debutu byly například písně Seen It All, Lightning Bolt anebo Country Song.

Jake Bugg byl také nominován na Brit Award v kategorii „Britský průlomový počin“ a ačkoliv nevyhrál, motivaci neztratil. Jak sám řekl pro britský deník The Sun: „Nepotřebuji vyhrávat ceny, abych měl inspiraci k psaní a hraní svých písní...

VIDEO: Jake Bugg - Broken (živě na KCRW)


Potěšení pro své fanoušky přichystal Bugg začátkem září. Na svém twitterovém účtu informoval příznivce prostým sdělením: „Druhé album je hotové. Doufám, že se vám všem daří dobře!“ Na nové desce pracoval se severoirským producentem a hudebníkem Iainem Archerem, jenž skládá hudbu například pro Snow Patrol, Leonu Lewis nebo Dukea Special. S doprovodem na bicí Jakeovi pomáhal i bubeník Red Hot Chili Peppers, Chad Smith. Datum vydání je naplánováno na listopad.

Jake Bugg se letos chystá i do České republiky. V Lucerna Music Baru zahraje 1. prosince.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/Seznamte-se-Jake-Bugg~23~zari~2013/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.