Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

S novou deskou, ale bez kytaristy

9.5.2003 | Autor: Vojtěch Rynda | sekce: publicistika
Britové Blur za sebou mají pestrou minulost. Vznikli roku 1989 v krátkodeché vlně ohlasu na pseudopsychedelii Stone Roses. V polovině deváté dekády pak navázali na nejlepší tradici anglického popu od Beatles přes Kinks až po The Smiths a zařadili se tak mezi čelní představitele takzvaného britpopu. Jeho 'smrt' přežili díky deskám Blur a 13, na nichž čerpali inspiraci z americké nezávislé kytarové scény. Sedmým albem Blur se stane deska Think Tank, která vychází 5. května. 14. dubna ji předešel singl Out Of Time.
Velmi pestrý počin Think Tank obsahuje styčné plochy s předchozími dvěma 'art-popovovými' alby, ale nemálo se podobá i tanečněji orientovanému projektu Gorillaz, za kterým stojí zpěvák Damon Albarn. Think Tank je zároveň první deskou skupiny, na níž se podíleli i externí skladatelé. Na On The Way To The Club přispěl Albarnův bratranec James Dring, zatímco pod Jets je kromě kapely podepsán americký saxofonista Mike Smith. Album vznikalo v kapelním studiu v Londýně a v marockém Marakéši.
Při nahrávání Think Tank od Blur z nejasných důvodů odešel zakládající kytarista Graham Coxon. Podle jedněch zdrojů měl problémy s alkoholem a depresemi, podle jiných nebyl spokojen s novým směřováním Blur a s Fatboy Slimem na producentském postu. Na desce je kytarista uveden jako spoluautor jediné skladby - závěrečné Battery In Your Leg. Coxonův odchod redukoval kapelu na trio Damon Albarn (zpěv, klávesy), Alex James (baskytara) a Dave Rowntree (bicí).
K telefonickému rozhovoru byl k dispozici posledně jmenovaný, ale únava pátečního odpoledne mu na sdělnosti příliš nepřidala. Máme-li co věřit firemním materiálům, potom Dave považuje Think Tank za "daleko nejlepší desku, kterou Blur kdy natočili." "Přirovnal bych ji k Parklife. V obou případech jsme zahodili příručku s pravidly. U Parklife to bylo jen proto, abychom naštvali nahrávácí společnost, kdežto tentokrát jsme prostě museli."


Psáno pro: časopis Rock&Pop 2003/05

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/publicistika/S-novou-deskou-ale-bez-kytaristy~09~kveten~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.