Waldorf Blofeld - desktopový syntezátor

Waldorf Blofeld - desktopový syntezátor
Waldorf Blofeld - desktopový syntezátor

Když německá firma Waldorf v roce 2003 vyhlásila bankrot, bylo to pro mnohé milovníky syntezátorů obrovské zklamání. Pánové od Waldorfu totiž neustále tlačili vývoj dopředu a jejich nástroje se staly velmi důležitou součástí setu mnohého hudebníka. O to větší očekávání potom v roce 2006 vyvolala zpráva o návratu Waldorfu na trh. Blofeld, který patří k nejočekávanějším modelům, se mi právě dostal k otestování, i když jsem tomu zpočátku sám nevěřil. Blofeld je totiž provázen velkými distribučními problémy a poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku.

A není se vlastně čemu divit. Blofeld je malý, vcelku laciný, ale zároveň v sobě sdružuje to nejlepší z populární řady Q a přináší i některé vymoženosti skvělého Wavu.

 

Na první pohled

Blofeld je opravdu docela malý desktop zvukový modul. Je vyroben z poměrně masivního kovu, takže se nemusíte příliš bát, že by samovolně někam odcupital. Zkrátka na takového prcka velmi slušná váha. Dominantou Blofelda je pak veliký a velmi přehledný 128 x 64 pixelový displej, který zprostředkovává komunikaci s uživatelem. Už tady vidím první body pro Blofelda. Na tak velkém displeji se orientuje opravdu každý, a začínající programátor se tím pádem nemusí učit spousty zkratek. Navíc programovací možnosti Blofelda jsou nemalé a provádět je v nepřívětivém uživatelském rozhraní... hrůza pomyslet. K ovládání slouží osm knobů, které se pohodlně ovládají. Vzadu je zato Blofeld poměrně skromný. Levý, pravý a sluchátkový výstup, MIDI in a USB rozhraní. Škoda, že už se nevešly alespoň MIDI out a audio input.

 

Rychlý start

Waldorf blofeld obsahuje 1024 presetových a plně editovatelných zvuků, které jsou rozděleny ve skupinách A - H. Hledání vhodného zvuku je možné si zjednodušit nastavením filtru, takže si můžete prohlížet třeba jenom zvuky pad či lead. A zde nastalo první (a téměř i poslední) nepříjemné překvapení. Funkce filtru totiž odmítla fungovat. Byl jsem zděšen. Naštěstí výrobce zareagoval velmi rychle a na stránkách firmy Waldorf je již ke stažení nová verze systému, která by měla chybu eliminovat spolu s problémem nízké výstupní hlasitosti. Jenom pevně doufám, že se tento záplatovací postup � la Windows nebude u Waldorfu opakovat častěji.

Díky přehlednému displeji, velkému poli ovládání parametrů a dobře řešenému uživatelskému rozhraní je většina funkcí dostupná už po přečtení krátkého "start up" manuálu. Všechny úpravy jsou názorně graficky znázorněny, a tak změnu parametru můžete nejen slyšet, ale i kontrolovat graficky a numericky. Obzvláště pro začínající programátory zvuků je to jistě příjemným výdobytkem.

 

Zvuk

Konečně se dostáváme k tomu, v čem je Blofeld nejsilnější. Je to zvuk. Znám hodně nástrojů hardwarových i softwarových, které nabízejí spoustu možností, ale zvukově, to není ono. Blofeld mezi ně nepatří. Zvuky jsou syté, bohaté a přímo si říkají o použití. Zkrátka jsou inspirující. Kdo zná značku Waldorf, asi mu nemusím ani říkat, že Blofeld pokračuje v linii modernosti. Celkový zvukový charakter se tak hodí spíše do elektronické hudby, hip hopu a vůbec stylů, kde užijete různé efektové plochy, bzukot, subbasy, agresivní bicí a různé špinavé barvy zvuků. Najdete zde ale i drsné leady, zkreslené varhany, cinkátka a piána. Blofeld prostě není žádné retro. Na stole moderního producenta a skladatele si však místo určitě najde. Jenom projížděním všech těch bublavých a živoucích presetů se dají strávit hodiny. Za tu cenu prostě fantastické.

 

Co to umí do opravdy?

Co do tvorby zvuku, možností Blofelda jsou obrovské. Tady Waldorf nešetřil a nacpal do přístroje všechny vymoženosti z řady Q, Microwave a něco i z Wave.

Blofeld disponuje možnostmi, které jsou charakteristické pro takzvané virtuální analogy. Tedy ne že by se měl zvukově připodobnit ke starým analogům, ale využívá k tvorbě zvuku podobné architektury. Máme tu tedy tři oscilátory se čtyřmi základními variantami průběhu. Třikrát je také možné pohrát si v jednom partu s LFO. Specialitou firmy Waldorf jsou nicméně wavetables. Jejich využití je možné u prvních dvou oscilátorů. Tady je z čeho vybírat, se šedesáti šesti wavetably a se sto dvaceti osmi vlnami v každé tabulce. Tedy pokud do této méně obvyklé (obzvláště v této cenové kategorii) syntézy hlouběji proniknete.

Zvuk se samozřejmě dá zpracovávat i dále a i tady je z čeho vybírat. Dvě nezávislé filtrové jednotky nabízejí vcelku standardní repertoár, například resonance, FM filter, high a low pass filter. Opět bych neřekl, že by filtry zněly nějak "oldschool" analogově, ale vzhledem k charakteru zvuku funkci plní bezvadně. To samé se dá říct o efektech. Drive je masitý a díky dobrým možnostem nastavení zazní přesně, když si to přejete. Další funkce už raději nebudu jednotlivě vyjmenovávat. Najdete je v přehlednější tabulce.

 

Závěrem

Waldorf Blofeld byl dlouho očekávaným produktem a rozhodně očekávání nezklamal. Ve své cenové kategorii jenom těžko hledá konkurenci a svými možnostmi se jí docela vymyká. Nástroj je do jisté míry limitován převládajícím charakterem zvuku, který je spíše moderní než vintage. Pokud si ale přejete získat nástroj, který má obrovské možnosti pro vytváření moderního soundu, Blofeld rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Info:

Waldorf Blofeld je desktopový syntezátor. Doporučená maloobchodní cena je 9990 Kč.

 

Plus:

živý, dravý zvuk

virtuální analog a wavetables

bytelná konstrukce, veliký displej

cena

 

Mínus:

mouchy v první verzi softwaru

zatím bez počítačového editoru

citlivost knoflíků

 

Technická specifikace:

podsvícený display 128 x 64 pixelů

1024 zvuků

3 oscilátory

frekvenční modulace mezi oscilátory

všechny modely oscilátorů z řady Q wavetably z Microwave II/XT/XTk

3 LFO

 

synchronizace oscilátorů:

kruhová modulace mezi oscilátory 1 a 2

generátor šumu s možností volby barvy šumu

2 gainy na hlas s volitelnou křivkou

plně programovatelná modulační matrice s 16 sloty

řada přednastavených modulačních zdrojů s volitelným cílem

arpeggiator synchronizovatelný s MIDI hodinami

v pásmu až deseti oktáv se může pohybovat nahoru, dolů i střídavě

čtyřelementová obálka s řadou volitelných typů obálek

Poly/Mono/Dual/Unisono režim až 25 hlasů

16 x multi timbral

 

ovládání:

6 otočných ovladačů s nekonečnou dráhou

1 otočný krokový s nekonečnou dráhou

1 s konečnou dráhou (zhruba těch 340°)

5 ovládacích tlačítek

2 nezávislé Multi Mode Filtery

Filter FM,Resonance, Low Pass, Band Pass, High Pass, Notch, Comb Filter, PPG Low Pass Filter

 

druhy efektů:

Chorus, Flanger, Phaser, Overdrive, Triple FX (S & H, Ring Modulation, Chorus), Delay, Reverb

 

výstupy a výstupy:

Stereo Out, výstup na sluchátka, MIDI in, USB pro MIDI in/out

Psáno pro časopis Muzikus