Vox StompLab IIB - baskytarový modelingový multiefekt

Vox StompLab IIB - baskytarový modelingový multiefekt
Vox StompLab IIB - baskytarový modelingový multiefekt

V devadesátých letech, době začátků „all-in-one“ podlahových efektových jednotek, byla tato zařízení díky nákladům na jejich pořízení většině muzikantům nedostupná. Díky dnešním technickým možnostem se digitální simulace stala samozřejmostí a je dostupná prakticky všem. Vox StompLab IIB pro basovou kytaru je příklad, který opravdu ukazuje, jak daleko došel vývoj v oblasti multiefektových jednotek v posledních několika desetiletích.

Popis a základní orientace

Na první pohled efekt působí dojmem, že jsme si ho vypůjčili z domečku pro panenky. Z hlediska logistiky velká výhoda, StompLab zmizí pohodlně v kapse gigbagu. I přes jeho malé rozměry je však na podlaze dostatečně stabilní díky své kovové konstrukci a čtyřem gumovým nožičkám. Plastové jsou pouze boky a nášlapná část expression pedálu.

 

Na předním panelu nalezneme dva potenciometry a jeden otočný přepínač. Přepínačem volíme jednotlivé zvukové banky rozdělené dle hudebních stylů. Dva potenciometry slouží k nastavení vstupní a výstupní úrovně. V editačním módu s jejich pomocí nastavujeme hodnoty dvou parametrů dle zvoleného efektu. Nožní spínače slouží k přepínání jednotlivých presetů. Při sešlápnutí obou přepneme efekt do módu ladičky, za současného přemostění signálu a podržením obou zapneme mód mute. Tři tlačítka umístěná po stranách dvoumístného displeje slouží k editaci nastavení multiefektu. Čtvrté tlačítko vedle expression pedálu slouží k jeho přiřazení k efektům a kalibraci. Na zadním panelu je vstup, výstup, hlavní vypínač a napájecí konektor pro devítivoltový zdroj.

 

Po odšroubování čtyř gumových nožiček odklopíme spodní část efektu a dostaneme se k držáku čtyř tužkových AA baterií.

Vox StompLab IIB - baskytarový modelingový multiefekt
Vox StompLab IIB - baskytarový modelingový multiefekt

Nastavení a editace

I když máme k dispozici jen několik tlačítek a jen dvě číslice na displeji, programování vlastních zvuků není žádná velká věda. V režimu editace slouží otočný přepínač Category k přepínání jednotlivých skupin efektů, dvěma tlačítky na pravé straně displeje vybereme příslušný efekt a stiskem obou tlačítek najednou efekt zapneme nebo vypneme. U každého efektu můžeme zároveň měnit dva dané parametry pomocí dvou potenciometrů Value1 a Value2.

 

Samozřejmě takový malý displej, dvě tlačítka a dva regulátory nejsou optimální pro programování, ale celý proces je dobře popsán v návodu. Multiefekt má sto dvacet pozic pro jednotlivé zvuky. Z toho je dvacet uživatelských.

 

Jak to funguje

Ve stovce továrních nastavení se dají najít zvuky použitelné, ale i takové, u kterých netušíte, k čemu jsou určeny. Zkreslení jsou trochu typu „vosí hnízdo“ ale to se dá u multiefektu této cenové relace předpokládat. Naopak modulační efekty jsou vcelku povedené. Wah mě sice příliš nepřesvědčil, ale chorus, reverb a delay nezní špatně. Při zapojení do basového aparátu nezapomeňte vypnout efekt simulace boxu.

 

V této malé krabičce existuje mnoho dobrých zvuků, které stojí za prozkoumání. Basisté hledající zvuk si mohou za cenu jedné efektové krabičky vyzkoušet stovku efektů. Díky možnosti připojení stereosluchátek je StompLab ideální zařízení na cesty a „tiché cvičení.“ Hráči s větší nohou budou trochu zklamaní z malého expression pedálu.

 

Info:

Vox StompLab IIB je baskytarový modelingový multiefekt s expression pedálem koncepčně vycházející z multiefektů Vox ToneLab. Současná cena je 2290 Kč.

 

Plus:

poměr výkon/cena

robustní kovové provedení

 

Mínus:

malý rozměr expression pedálu

zkreslení

 

Technická specifikace:

 

počet presetů 120 (20 uživatelských, 100 továrních)
Vstup 1x 6,3 mm mono jack
Výstup 1x 6,3 mm stereo jack (výstup/sluchátka)
zpracování signálu 24bitové A/D a D/A převodníky
Ladička rozsah A0–E6
kalibrace ladičky A = 438–445 Hz
Napájení 4x AA baterie nebo 9V adaptér
životnost baterií cca 7,5 hodiny (alkalické)
Rozměry 207 x 125 x 64 mm
Hmotnost 780 g

 

Jednotlivé efekty:

 

expression pedál (9 efektů) Comp, Exciter, Wah, Auto Wah, Octave, Acoustic, U–Vibe, Tone, Ring Mod
simulace zesilovačů (10 efektů) Valve 1, Valve 2, Classic, Scooped , LA Studio, Gold Panel, Jazz, Studio, AC100 , UK Major
zkreslení (8 efektů) Tube OD, Fat Dist, Orange Dist, Shred Dist, Fuzz, Octa Fuzz, Fuzz Techno, Crusher
simulace boxu (12 efektů) LA 4x 10, LA 1x 18, Metal 4x 10, UK 4x 12, UK 4x 15, Classic 8x 10, Modern 4x 10, Studio 1x 15, Jazz 1x 15, AC 2x 15, Combi, Custom
modulace (9 efektů) CE Chorus, Multi Chorus, Flanger, Org Phase, Twin Trem, G4 Rotary, Pitch Shift, Filtron1 (AUTO), Filtron2 (MANUAL)
zpoždění (8 efektů) Analog Delay 1, Analog Delay 2, Analog Delay 3, Analog Delay 4, Echo 1, Echo 2, Echo 3, Echo 4
reverb (3 efekty) Room, Spring, Hall
šumová brána (1 efekt), volume pedál (1 efekt)

 

 

www:

www.voxamps.com/pedals/stomplab/

Psáno pro časopis Muzikus