Midimaster Score-Trainer

Midimaster Score-Trainer
Midimaster Score-Trainer

Výrobce tohoto software tvrdí, že učit se noty je legrace. Dokážu si sice teď v létě představit i jiné alternativní formy zábavy, na druhou stranu ale musím říct, že práce s tímto programem je zábavná, zvláště pak srovnám-li to s tím, jak jsem se noty kdysi rád musel učit v LŠU (zdravím všechny chudáky paní učitelky). Kdybych byl dnes tím nadšeným studentem hudby, hltajícím zčerstva všechny dostupné informace, hrál bych si pár dní s tímto prográmkem a bylo by. Tak vzhůru na to!

Výrobce Midimaster Software tvrdí, že k instalaci potřebujete alespoň 16 MB RAM a 20 MB volného místa na disku, po nainstalování ale každý program zabírá pouze necelých 10 MB. Instalace je naprosto bezproblémová, program sám vyhledá dostupná MIDI zařízení ve vašem počítači a dá vám vybrat, která chcete použít včetně zvukové ukázky každého z nich. Program je vybaven srozumitelným českým návodem, takže strach nemusejí mít ani ti, kteří noty vyučovali dosud zejména u tabule s křídou v ruce.

Pro komunikaci s programem můžete použít buď MIDI nástroj, nebo virtuální nástroj, který se vám zobrazí na obrazovce. Vybírat můžete z těchto možností: klaviatura piana, klaviatura akordeonu, hmatník kytary, hmatník baskytary, hmatník houslí (to je trošku problém, ti z vás, kdo už housle někdy viděli, si možná pamatují, že housle nemají pražce, tudíž se zejména ve vyšších polohách správná nota špatně hledá), kombinace klapek trubky (dvě různá ladění), snížec trombónu (dvě různá ladění) a tlačítka s názvy not. Je jistě nespornou výhodou vizualizovat si noty zapsané do notové osnovy s nástrojem, na který hrajete. Učíte se tak nejen, kam zapsat notu a1 do notové osnovy, a že ta kulička v osnově je právě nota a1 (což není úplně na škodu vědět), ale zejména to, co jako hrající muzikanti potřebujete zejména: skutečné čtení not, rozuměj hraní podle notového zápisu. A tady narážíme na problém: co chudáci saxofonisté, violoncellisté, flétnisté... Těm nezbude než používat klaviaturu nebo tlačítka s názvy not (což bych moc nedoporučoval, když si zvyknete na klaviaturu nebo hmatník kytary, může se to někdy hodit).

Výuka probíhá formou "her" - různých způsobů, kdy si člověk spojuje grafický zápis do notové osnovy s tónem na klaviatuře, hmatníku, atd. Hry, které program při výuce nabízí, jsou tyto:

- zahrajete notu - nota se objeví napsaná v osnově

- opačný postup, tedy v osnově je nota - musíte ji zahrát

- zvídavá otázka, tedy např. jak zapíšete notu a1?

- hádání slov - jména not doplněná o další písmena tvoří slova, která musíte napsat

- kviz - hrajete notu zapsanou v notové osnově, ale na čas a s počítáním chyb.

K dispozici je 20 předem nadefinovaných her. U her lze nastavit jejich složitost, některá nastavení jsou hodnocena jako jednoduchá, např. můžete začít poznáváním not zapsaných do osnovy v rozsahu c-g, kdy nezáleží na oktávě, nebo poznávat noty, které se hrají pouze na prázdných strunách (je-li zvoleným nástrojem hmatník). Poté třeba můžete zvýšit obtížnost tím, že záleží na oktávě, ze které je tón - je-li v osnově zapsán tón a1, musíte zahrát a1, pokud zahrajete třeba a2, program vás upozorní, že tón je správný, ale není ze správné oktávy. Můžete zvolit tóninu, ze které budou tóny vybírány, a i zde jsou některé tóny hodnoceny jako jednoduché, některé jako složité, lze tedy nastavit míru obtížnosti. Můžete volit rozsah (počet oktáv), ze kterých budou tóny vybírány. Postupně můžete přidávat další noty, např. jen s béčky nebo třeba trénink poznávání not na pomocných linkách. Lze nastavit konec hry po určitém počtu chyb, určitém počtu správných odpovědí nebo po uplynutí časového limitu (tyto možnosti uvítají zejména učitelé). Můžete samozřejmě volit mezi houslovým nebo basovým klíčem. Učitelskou specialitkou je, že je do programu možné zadat jméno učitele a až 500 žáků. Program ukládá dosažené výsledky v jednotlivých hrách a po dosažení dobrého skóre nabízí i tisk certifikátu se jménem žáka a učitele.

Těžko si lze představit, že by si žák procvičil notový zápis důkladně jen standardní metodou. Na druhou stranu postrádám složitější věci, jako je hraní zapsaných melodií, souzvuků a akordů... Program poslouží spíše začátečníkům pro nácvik základů notového zápisu.

Cena programu je 990 Kč, školní multilicence (verze PRO) 2890 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus