Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníWayne Shorter Quartet v březnu v Praze!

7.1.2005 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky

Tisková informace

 

Praha, 3. ledna 2005 - Legendární americký jazzový saxofonista a skladatel Wayne Shorter se po deseti letech vrací opět do Prahy. Jediný koncert proběhne 6. března v Kongresovém centru.

 

Wayne Shorter Quartet

6. března 2005, Kongresové centrum Praha

 

Wayne Shorter si za pět dekád své kariéry vybudoval neochvějnou pozici jednoho z nejvýznamnějších jazzových hudebníků a skladatelů. Jako komponista, ale i jako výjimečný tenorový a sopránový saxofonista ovlivnil celé generace posluchačů a tvůrců. Za své zatím poslední album Alegría (2003) získal ve svých úctyhodných sedmdesáti letech v pořadí již osmou cenu Grammy. Americký deník New York Times  Shortera popsal jako "největšího žijícího jazzového skladatele". Britský Guardian jej zase označil za "boha saxofonu". Shorterova tvorba překračuje hranice jednoho žánru a v posledních letech se přiklání hlavně k akustickému jazzu, kdy se divoké jazzové tóny prolínají s harmonickými baladami.

 

Do Prahy přijede Shorter jako součást svého hvězdně obsazeného kvarteta - Brian Blade (bicí), John Patitucci (kontrabas) a Danilo Perez (piano). Na svém evropském turné navštíví dále koncertní haly a sály např. v Dublinu, Toulouse, Amsterdamu, Bruselu, Stockholmu či Oslo. Na jaře jej čeká ještě turné po USA a Austrálii. Poprvé vystupoval Shorter v Praze před deseti lety v rámci festivalu Agharta Prague Jazz Festivalu.

 

Wayne Shorter se narodil roku 1933 v New Jersey. Původně studoval hru na klarinet, před nástupem na New York University, kterou ukončil roku 1956, přešel na tenor saxofon.

Rok před narukováním do armády absolvoval turné v Maynard Ferguson's Big Band. Po návratu z vojenské služby v letech 1959  - 1963 vystupoval s Art Blakey's Jazz Messenger. Následující rok 1964 se připojil ke kvintetu Milese Davise, ve kterém se dále setkal s Herbie Hancockem, Ronem Carterem a Tony Williamsem. U Davise setrval Shorter až do roku 1970 a za tu dobu se stal jedním z nejplodnějších jazzových skladatelů. V roce 1970 založil společně s Miroslavem Vitoušem a Joe Zawinulem kapelu Weather Report, s níž vystupoval do roku 1985.

 

Už od šedesátých let natáčí Wayne Shorter sólová alba, podílel se na vzniku nespočtu soundtracků a spolupracoval i s hudebníky a kapelami pop music - Steely Dan, Joni Mitchellovou či Carlosem Santanou. Za své album "High Life" (1995), desku duetů s Herbie Hancockem "1+1" (1997) a album "In Walked Wayne" (1999) obdržel ceny Grammy. V roce 1997 hostoval na nahrávce "Bridges to Babylon" s Rolling Stones (1997) a na "Gershwin's World" Herbieho Hancocka (1998). V roce 2001 se objevil na dalším Hancockově albu "Future 2 Future" a na "M2" Marcuse Millera. V roce 2002 vydal u Verve posluchačsky velmi úspěšné živé album "Footprints Live!", které získalo nominaci na cenu Grammy.

 

Na albu "Footprints Live!" Shortera doprovází generačně mladší, ale na jazzové scéně již dostatečně známí hudebníci, kteří budou hrát i na pražském koncertě: Brian Blade (bicí), John Patitucci (kontrabas) a Danilo Perez (piano). Stejná sestava stála u zrodu akustického alba "Alegría", za které Shorter & Co. obdržel cenu Grammy. Obě nahrávky vzbudily velký zájem a vysloužily si vedle Grammy celou řadu nejrůznějších hudebních ocenění. Poroty i hudební kritici vyzdvihli jak Shorterovo skladatelské umění, tak jeho originální hru na saxofon. Tajemství úspěchu alba Alegría Shorter popisuje: "Nevězí to v tom, kam až můžete na té které nahrávce zajít, ale kam až můžete jít tehdy, když je hotová. Štěstí je, když se věci neustále hýbou." Vedle muzikantů z "Footprints Live!" na albu hostují další hudebníci světových jmen - např. Chris Potter na tenor saxofon a bass klarinet, Alex Acuna na perkuse nebo Brad Mehldau na piano.

 

Pořádá: Board Show, a.s.

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Wayne-Shorter-Quartet-v-breznu-v-Praze~07~leden~2005/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.